Kobieta za kierownicą
Opis osobowości:
Matka, żona, kochanka.

Główne wady i zagrożenia:
Poza wadami wymienionymi w pkt. 3 dochodzą inne, które przy sixie można było przemilczeć, ale tutaj już nie. Temat - rzeka , ale spróbuję:

* niemal całą uwagę pochłania jej strona techniczna prowadzenia samochodu,
* trzyma się kurczowo środka jezdni,
* używa lusterek wyłącznie do poprawiania make-up`u,
* włącza lewy kierunkowskaz i skręca w prawo,
* zero kontaktu z innymi użytkownikami drogi, brak reakcji na standardowe znaki dawane ręką lub światłami (Co tak śmiesznie miga??),
* obserwuje tylko wąski fragment drogi przed maską,
* nagle hamuje (np. tuż przed skrzyżowaniem gdy zapala się żółte światło),
* prędkość uzależnia od aktualnego nastroju a nie od warunków,
* zero wyobraźni i przewidywania,
* wjeżdża na skrzyżowanie mimo, ze nie może z niego zjechać i oczywiście zostaje na nim przez kolejną zmianę świateł tworząc korek,
* blokuje szybki pas, bo za 5 kilometrów skręca w lewo,
* po długim oczekiwaniu na drodze podporządkowanej w końcu zamyka oczy, zaciska dłonie na kierownicy i… rusza… no i… Bum!!!,
* stwarza zagrożenie nawet po opuszczeniu samochodu potrafi go bowiem zaparkować na środku skrzyżowania, lub 5 cm od otwierających się na zewnątrz drzwi czyjegoś domu.

Ulubione samochody:
Nie rozróżnia marek. Zwykle małe lub średnie, czasem (gorzej) większe.

Uwaga:
Do kobiet za kierownicą rzadko zaliczają się też niektórzy mężczyźni. Są to przypadki beznadziejne ale i nieliczne przez co nie chce mi się dla nich tworzyć oddzielnej kategorii… Dupa Wołowa?.
Pewnego razu na skrzyżowaniu spotyka się garbus i czołg.
- O matko, ale ty masz garba! - zdumiał się czołg.
- Wolę mieć garba niż fiuta na czole - odpowiedział garbus.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Samochody Fiat Chrysler Automobiles ponownie na podium w plebiscycie „Best Cars 2015”

Miesięcznik „Auto Motor i Sport" ogłosił zwycięzców 21. plebiscytu „Best Cars 2015". Konkurs odbył się równocześnie w 12 krajach europejskich, a także w Chinach, Meksyku i Brazylii. W polskim głosowaniu na „Najlepsze Samochody Roku" wzięło udział 6721 Czytelników, którzy wybierali spośród 386 modeli seryjnych, dostępnych w oficjalnych sieciach dystrybucji w Europie. Polacy wyróżnili aż siedem samochodów marek należących do grupy Fiat Chrysler Automobiles.

Niekwestionowanym zwycięzcą Plebiscytu w Grupie FCA została marka Alfa Romeo, której Czytelnicy "Auto Motor i Sport" przyznali pierwsze miejsce w kategorii "Stylowy Wygląd". Aż 44 procent Uczestników konkursu oddało głos na Alfę Romeo, przedkładając jej wyrafinowany włoski design nad stylistykę samochodów niemieckich. O tym, że polscy kierowcy cenią tę markę, najlepiej świadczy też wyniesienie na podium piąty rok z rzędu Alfy Romeo Giulietta w kategorii "Samochody Kompaktowe". Tym sposobem piękna "włoszka", nagradzana regularnie od dnia pojawienia się na rynku, ustanowiła rekord w polskiej edycji Plebiscytu "Best Cars". Polacy kochają Giuliettę nie tylko za zmysłowy wygląd, ale także za jej inne wyjątkowe cechy: sportowe podwozie i układ jezdny stworzone do szybkiego i precyzyjnego pokonywania zakrętów oraz aż dziewięć możliwych konfiguracji jednostek napędowych o mocach do 240 KM.

W kategorii "Samochodów Sportowych" za najlepsze auto z modeli przystępnych cenowo Czytelnicy "Auto Motor i Sport" uznali Alfę Romeo 4C. To supersportowe coupé nawiązuje do historii wyścigowych sukcesów firmy, a pod ultralekkim nadwoziem inspirowanym modelem 33 Stradale, kryje wnętrze stworzone w stylu wyścigowym oraz sportowy charakter z napędem na tylne koła i centralnie umieszczonym silnikiem.

Wielkim sukcesem jest też wyróżnienie przyznane Alfie Romeo 4C Spider, która choć jeszcze nie trafiła do oficjalnej sprzedaży, została już wyniesiona przez polskich fanów motoryzacji na podium w kategorii "Kabriolety". Zaprezentowana światu na targach w Detroit i Genewie spadkobierczyni tradycji wersji Spider łączy przyjemność i swobodę jazdy samochodem z otwartym dachem ze sportowym charakterem wielokrotnie nagradzanego modelu 4C Coupé. Nowa Alfa Romeo 4C Spider będzie oferowana w pierwszej połowie 2015 w całej Europie w cenie około 60 400 euro netto.

Uznanie polskich Czytelników od lat też zdobywa rodzina Fiata 500, która od dnia premiery nowej "Pięćsetki" w 2007 roku, regularnie pojawia się na podium plebiscytu "Best Cars". W tegorocznej edycji sportowy Abarth 500 ponownie zajął drugie miejsce wśród "Samochodów Najmniejszych". Wyróżniony model 500 (wersja 595) występuje z silnikiem 1.4 T-Jet o mocy 160 KM rozpędzającym tego małego sportowca do 210 km/h i w dwóch wyszukanych wersjach wyposażenia - Turismo i Competizione.

To jeszcze nie koniec laurów przyznanych Grupie Fiat Chrysler Automobiles w plebiscycie "Najlepsze Samochodu Roku 2015". W segmencie "Auta Klasy Średniej Wyższej" należące do FCA Maserati z modelem Ghibli zdetronizowało niemiecką konkurencję, ponownie plasując się na najwyższym stopniu podium. Ghibli to podstawowy model w ofercie Maserati, wprowadzony do sprzedaży dwa lata temu i dostępny z silnikami o mocach od 275 do 410 KM. Również topowy Maserati Quattroporte, napędzany silnikami o mocach od 410 do 530 KM, zachował wysokie trzecie miejsce w kategorii "Samochody Luksusowe".

Z kolei najmocniejsze (963 KM) i najszybsze drogowe Ferrari w historii - LaFerrari, które do 100 km/h rozpędza się w 3,0 s i osiąga prędkość 350 km/h - znalazło się na drugim miejscu w kategorii "Samochodów Sportowych".

Fiat Chrysler Automobiles składa podziękowania Czytelnikom miesięcznika "Auto Motor i Sport" za wszystkie głosy oddane na samochody marek należących do Grupy FCA i tak liczne wyróżnienia przyznane w plebiscycie "Best Cars 2015" już kolejny rok.

Pełna lista wyników tegorocznego plebiscytu "Best Cars 2015" została opublikowana w marcowym (03/2015) wydaniu magazynu "Auto Motor i Sport".


data ostatniej modyfikacji: 2015-03-16 09:26:42
Komentarze
Polityka Prywatności