- Gdzie byłeś tak długo?
- W komisariacie. Zatrzymali mnie, za wolno jechałem.
- Od kiedy to zatrzymują za wolną jazdę?
- Radiowóz mnie dogonił...
Rok 2050. Na skrzyżowaniu zamiast sygnalizacji świetlnej stoi robot i kieruje ruchem. Co jakiś czas mówi:
- Piesi stać, samochody jechać. Samochody stać, piesi iść.
I tak na zmianę.
- Samochody stać, piesi iść. Pani w czerwonym berecie szybciej, szybciej!
Ha ha ha, nie zdążyła!

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Wspólne przejazdy – o czym powinien pamiętać kierowca

Wiosna i lato to pory roku, podczas których najczęściej wyruszamy w trasę autem. Intensywniej eksploatujemy nasze pojazdy, ale również nadwyrężamy domowy budżet. Sposobem na oszczędność, który w ostatnim czasie szczególnie upodobali sobie kierowcy, jest carpooling, czyli wspólne podróże. Zanim jednak zdecydujemy się zabrać do auta pasażera, warto przeczytać kilka wskazówek.

Wspólne podróże stały się modne nie tylko ze względu na oszczędność pieniędzy, ale również aby ograniczyć ruch uliczny czy po prost nie nudzić się podczas długiej trasy. Między kierowcami a pasażerami pośredniczą specjalnie do tego stworzone aplikacje, serwisy i grupy. Ten sposób podróżowania może mieć jednak również swoje minusy. My znamy sposoby, by ich uniknąć.

Ubezpieczanie na 5

Podstawą, bez której nie możemy ruszyć się z domu, jest opłacona składka OC. Pobierając zapłatę (nawet symboliczną) od pasażera musimy liczyć się z tym, że jeśli będziemy uczestnikami wypadku drogowego,
to pasażer może ubiegać się o odszkodowanie za ewentualny uszczerbek na zdrowiu. W sytuacji, gdy kierowca posiada ważne ubezpieczenie OC, a sam nie był sprawcą wypadku, to ubezpieczyciel pokrywa wszelkie koszty - Kierowcy nie muszą obawiać się poniesienia ewentualnych kosztów - pokrywa je obowiązkowa polisa OC. Kluczem jest jednak jak zawsze bezpieczna jazda. Jak dotąd nie otrzymaliśmy informacji o żadnym wypadku drogowym, który zdarzył się podczas przejazdu umówionego przez Yanosik AutoStop - mówi twórca aplikacji, Adam Tychmanowicz.

W razie problemów z nieuczciwym ubezpieczycielem zawsze możemy zwrócić się o pomoc do Rzecznika Ubezpieczonych.

Samochód Twoją wizytówką

Zanim zaprosisz pasażera do swojego samochodu, zadbaj o to, aby poczuł się w nim komfortowo. Schludne wnętrze to podstawa. Podobnie jak czulibyśmy się niezręcznie siedząc u kogoś w domu na kanapie pełnej okruchów, pustych puszek i papierków po batonikach, tak i w aucie nie należy to do przyjemności. Zapewnij pasażerowi przyjemną i czystą podróż, a na pewno będzie Wam się razem milej jechało.

Bezpieczeństwo kierowcy i pasażera

W Polsce, jak w większości krajów na świecie, obowiązuje nakaz jazdy z zapiętymi pasami. Przed wyruszeniem w trasę warto upewnić się, że pasażerowie również są zabezpieczeni. Jeśli podróżujemy z kimś po raz pierwszy, warto na początku określić zasady obowiązujące w pojeździe, np.: "U mnie w aucie nie palimy, nie rozmawiamy o polityce i nie jemy kruszących się rzeczy, a kawę pijemy tylko z zamkniętych kubków". Jeśli oboje to zaakceptujecie, Ty będziesz jechał bez stresu, a pasażer od początku będzie wiedział, jak ma się zachować.

Aplikacje i serwisy służące do umawiania się na wspólne przejazdy pozwalają kierowcom i pasażerom łatwiej się komunikować i utrzymywać kontakt, jeśli ponownie wybiorą się w tą samą trasę - Jeśli ktoś raz przekonał się, że podróż z kimś obcym może być przyjemna, to z pewnością częściej będzie szukał takiej możliwości. Zauważyliśmy taką tendencję w aplikacji Yanosik dla kierowców i Yanosik AutoStop dla pasażerów - przekonuje Adam Tychmanowicz.


data ostatniej modyfikacji: 2015-05-06 10:59:20
Komentarze
Polityka Prywatności