Kobieta za kierownicą
Opis osobowości:
Matka, żona, kochanka.

Główne wady i zagrożenia:
Poza wadami wymienionymi w pkt. 3 dochodzą inne, które przy sixie można było przemilczeć, ale tutaj już nie. Temat - rzeka , ale spróbuję:

* niemal całą uwagę pochłania jej strona techniczna prowadzenia samochodu,
* trzyma się kurczowo środka jezdni,
* używa lusterek wyłącznie do poprawiania make-up`u,
* włącza lewy kierunkowskaz i skręca w prawo,
* zero kontaktu z innymi użytkownikami drogi, brak reakcji na standardowe znaki dawane ręką lub światłami (Co tak śmiesznie miga??),
* obserwuje tylko wąski fragment drogi przed maską,
* nagle hamuje (np. tuż przed skrzyżowaniem gdy zapala się żółte światło),
* prędkość uzależnia od aktualnego nastroju a nie od warunków,
* zero wyobraźni i przewidywania,
* wjeżdża na skrzyżowanie mimo, ze nie może z niego zjechać i oczywiście zostaje na nim przez kolejną zmianę świateł tworząc korek,
* blokuje szybki pas, bo za 5 kilometrów skręca w lewo,
* po długim oczekiwaniu na drodze podporządkowanej w końcu zamyka oczy, zaciska dłonie na kierownicy i… rusza… no i… Bum!!!,
* stwarza zagrożenie nawet po opuszczeniu samochodu potrafi go bowiem zaparkować na środku skrzyżowania, lub 5 cm od otwierających się na zewnątrz drzwi czyjegoś domu.

Ulubione samochody:
Nie rozróżnia marek. Zwykle małe lub średnie, czasem (gorzej) większe.

Uwaga:
Do kobiet za kierownicą rzadko zaliczają się też niektórzy mężczyźni. Są to przypadki beznadziejne ale i nieliczne przez co nie chce mi się dla nich tworzyć oddzielnej kategorii… Dupa Wołowa?.
Jedzie czołg i maluch. Czołg mówi do malucha:
- Ale masz silnik w tyłku.
A maluch na to:
- Wolę mieć silnik w tyłku, niż ptaszka na czole.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Kontrolki w samochodzie – jak nie pogubić się w gąszczu symboli

Występują w różnych kolorach, a te ostrzegawcze mają tendencję do zapalania się w najmniej odpowiednim momencie. Mowa oczywiście o kontrolkach. Czy wiecie co zrobić, kiedy na desce rozdzielczej zaświeci się na czerwono symbol lejka? Albo co oznacza wykrzyknik w trójkącie? Feu Vert, firma specjalizująca się w naprawach samochodów, przygotowała infografikę, która wyjaśnia podział kontrolek i ich znaczenie.

Kontrolki w samochodzie możemy podzielić na 3 podstawowe grupy. Zielone, pomarańczowe i czerwone:

Zielone - informacyjne, pokazują w jakie funkcje wyposażony jest samochód. Wyjątkiem od koloru jest kontrolka włączonych świateł drogowych, która jest niebieska.

Pomarańczowe - również zaliczają się do kontrolek informacyjnych. Informują o uruchomieniu funkcji, w które wyposażony jest samochód, ale też o tym, że pojawił się problem. Jeśli zaświeci się pomarańczowa kontrolka, można kontynuować jazdę, jednak jak najszybciej należy udać się do warsztatu w celu sprawdzenia usterki.

"Warto pamiętać o tym, że jeśli zaświeci się pomarańczowa kontrolka ABS lub inna związana z bezpieczeństwem, to w przypadku zatrzymania przez policję kierowcy może zostać odebrany dowód rejestracyjny. Dlatego nie należy zwlekać z wizytą w serwisie i jak najszybciej udać się do mechanika w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu" - mówi Andrzej Świątkowski, Dyrektor Auto Centrum Feu Vert w Jankach.

Czerwone - kontrolki ostrzegawcze. W tym przypadku należy natychmiast zatrzymać samochód i sprawdzić co się dzieje. Obowiązkowa jest również wizyta u mechanika, ponieważ auto narażone jest na trwałe uszkodzenia.

Nie we wszystkich autach występują takie same kontrolki. Producenci często dodają nowe funkcje, z którymi trzeba się zapoznać czytając instrukcję obsługi samochodu. Nowsze pojazdy często wyposażone są w komputer pokładowy, który dokładnie pokazuje, z którym układem w samochodzie jest problem. Doświadczony kierowca powinien znać wszystkie podstawowe symbole, aby wiedzieć jak zareagować, gdy auto daje sygnał, że coś jest nie w porządku.


data ostatniej modyfikacji: 2022-03-23 07:10:33
Komentarze
Polityka Prywatności