Kobieta pyta swego instruktora nauki prawa jazdy: - Jak pan sądzi, ile jeszcze czasu potrzeba, abym umiała dobrze jeździć? - Co najmniej trzy. - Godziny? - Nie, samochody.
Byłem pewien,że ten stary człowiek nie dotrze na drugą stronę ulicy kiedy go stuknąłem.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Młody kierowa – droższe „prawko” i OC w 2016 roku

Coraz dłuższa i wyboista staje się droga do nabycia statusu doświadczonego kierowcy przez młodą osobę. Nieubłaganie zbliża się nowy rok, a wraz z nim zaostrzone przepisy dotyczące świeżo upieczonych kierowców. Wzrosną również stawki za obowiązkowe OC. Zatem młodzi mają znowu „pod górkę”...

Co czeka młodego kierowcę w 2016 roku?

  • Obowiązkowe szkolenie teoretyczne i praktyczne w okresie od 4 do 8 miesięcy od odebrania prawa jazdy. Podczas zajęć praktycznych planowane jest „szlifowanie umiejętności” m.in.: w czasie zjazdu z góry, po łuku, pokonanie niebezpiecznego zakrętu i jazda w poślizgu. Nieodbycie szkoleń w wyznaczonym terminie oznacza cofnięcie prawa jazdy;

  • Jazda samochodem z „zielonym listkiem” przez 8 miesięcy od zdobycia uprawnień do kierowania pojazdem;

  • Niższe limity dopuszczalnych prędkości: 50 km/godz. w terenie zabudowanym, 80 km/godz. poza terenem zabudowanym i 100 km/godz. na drodze ekspresowej i autostradzie;

  • Zaostrzenie przepisów: w ustawie – prawo o ruchu drogowym dodano nową przesłankę do cofnięcia przez starostę uprawnienia do kierowania pojazdami, jeżeli w ciągu dwóch lat od otrzymania prawa jazdy kierowca:

    - jeden raz dopuścił się przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji: np. spowodował wypadek drogowy,

    - trzy razy spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, np. przekroczył dopuszczalną prędkość powyżej 30 km/ godz.

Zdajesz na „prawko”? Płać i płacz – ty i twoi rodzice...

Dodatkowy kurs praktyczny i teoretyczny, „zielony listek”, niższy limit prędkości, dwuletni okres próbny – to już pewniki, którymi 2016 rok powita młodych kierowców. Ośrodki szkolenia kierowców zapewniają, że są gotowe na kształcenie przyszłych adeptów według nowych zasad. A ile to będzie kosztować samych zainteresowanych?

  • Dwie godziny szkolenia teoretycznego – 100 zł

  • Godzina szkolenia praktycznego – 200 zł

Wychodzi średnio 100 zł/godz. Sporo, jak na kieszeń młodego kierowcy. Sporo, jak na kieszeń rodzica młodej osoby, bo jednak - zwykle na „prawko” zapisują się osoby świeżo po wkroczeniu w pełnoletność, czyli bez własnych dochodów. Nie wiemy jeszcze czy szkoły jazdy podniosą stawki za sam kurs prawa jazdy, wydaje się to jednak nieuniknione.

Zapłacisz także droższe OC?

Uzyskanie prawa jazdy to zazwyczaj pierwszy krok w karierze kierowcy. Drugi to zakup samochodu, czyli – kolejny wydatek. Potem jeszcze trzeba go ubezpieczyć. I tutaj także potraktują Cię „ponadprzeciętnie”.

Tylko nieliczne towarzystwa ubezpieczeniowe bez obaw i oczywiście – wysokich zwyżek, przyjmują młodych kierowców do grona swoich klientów. Większość woli asekurować się droższą składką i tym samym - odstrasza potencjalnego nabywcę polisy. Powody są oczywiste – nadal, według statystyk – młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków i kolizji drogowych (czy zmieni się to dzięki nowym przepisom?). Tym samym - ryzyko ich ubezpieczenia wzrasta.

Według analizy ekspertów internetowej porównywarki rankomat.pl , do najbardziej przychylnych młodym osobom (i młodym stażem kierowcom) ubezpieczycieli należy Link4, AXA i You Can Drive. Jednak nie może to być wyznacznikiem podczas zakupu polisy. Najlepiej samodzielnie porównać propozycje wszystkich towarzystw (np. za pomocą internetowego kalkulatora) i wybrać najtańszą z nich.

Zatem w OC nic się nie zmienia – dla młodego kierowcy było drogo, może być jeszcze drożej, ale na szczęście nie w każdym towarzystwie. 

dodane przez stenia72


data ostatniej modyfikacji: 2015-11-16 13:53:06
Komentarze
Polityka Prywatności