19 lipca 2005, firmy partnerskie Global Road Safety Partnership – Renault, 3M, ABB, BP, DaimlerChrysler, Michelin i Shell jako pierwsze w Polsce podpisały wspólną deklarację na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Sygnatariusze deklaracji dostrzegają problem bezpieczeństwa na drogach i zobowiązują się do wprowadzenia wewnętrznych standardów zwiększających poziom bezpieczeństwa, zwłaszcza w użytkowaniu samochodów służbowych.
Podpisana deklaracja jest elementem większego projektu realizowanego przez Global Road Safety Partnership - Bezpieczna Flota, którego celem jest opracowanie przewodnika bezpieczeństwa ruchu drogowego dotyczącego prowadzenia samochodów służbowych.
W ramach projektu przeprowadzone są także badania wśród menedżerów flot.
Polskie drogi należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych w Europie. Według danych podawanych przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, od 1990 roku na naszych drogach zginęło 90,000 osób a 950,000 zostało rannych.
Firmy zgromadzone w Global Road Safety Partnership zdają sobie sprawę, że kierowcy samochodów firmowych należą do grupy wysokiego ryzyka. Dane z innych krajów pokazują, że wypadki drogowe związane z pracą stanowią 30% wszystkich wypadków oraz 27% samochodów służbowych ulega wypadkom każdego roku. Powoduje to znaczne koszty dla firm oraz dla społeczeństwa.
Kolejnym krokiem Global Road Safety Partnership po podpisaniu deklaracji będzie promowanie powyższych standardów wśród innych firm oraz instytucji administracji publicznej, z nadzieją, że wpłynie to znacząco na zwiększenie bezpieczeństwa na polskich drogach.
Global Road Safety Partnership jest globalnym partnerstwem pomiędzy przedsiębiorcami, społeczeństwami oraz rządami, którego celem jest trwałe ograniczenie liczby wypadków drogowych w krajach przechodzących proces transformacji. GRSP jest jednym z czterech programów Partnerstwa Przedsiębiorczości na Rzecz Rozwoju zapoczątkowanych przez Bank Światowy. Sekretariat GRSP w Polsce mieści się w Forum Odpowiedzialnego Biznesu.
Pełna treść deklaracji:
Deklaracja na rzecz bezpieczeństwa ruchu drogowego
Mając na uwadze, że
- polskie drogi należą do najniebezpieczniejszych w Europie;
- wypadki drogowe w Polsce są przyczyną nieproporcjonalnie wysokiej liczby zabitych i ciężko rannych ofiar
- na skutek wypadków państwo, przedsiębiorstwa, osoby prywatne, a także całe społeczeństwo ponoszą olbrzymie koszty;
- na skutek niskiego poziomu bezpieczeństwa na drogach Polska traci swoją atrakcyjność dla inwestorów zagranicznych;
Niżej podpisane przedsiębiorstwa, stojąc na stanowisku, że
- dużym zagrożeniem są kierowcy pojazdów służbowych,
- w zaistniałej sytuacji istnieje potrzeba wspólnych, obejmujących jak największą grupę podmiotów działań;
- zewnętrzne działania promocyjne bez wdrożenia i respektowania działań przez siebie samego nie są wiarygodne;
- żadne przedsiębiorstwo, uważające się za odpowiedzialne społecznie nie może pominąć kwestii bezpieczeństwa ruchu drogowego,
Zdecydowały się podpisać niniejszą Deklarację na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, zobowiązując się do:
- wdrożenia wewnętrznych kodeksów bezpiecznej jazdy, obejmujących takie zagadnienia, jak stan techniczny i wyposażenie pojazdów w elementy bezpieczeństwa aktywnego i biernego, zachowania kierujących, program doskonalenia umiejętności jazdy i ratownictwa,
- wprowadzenia odpowiednich systemów nadzoru i weryfikacji przestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz wewnętrznego kodeksu przez pracowników firmy
- traktowania drastycznego naruszania przepisów ruchu drogowego jako łamania obowiązków pracowniczych;
Jednocześnie sygnatariusze niniejszej Deklaracji zwracają się z apelem do instytucji administracji publicznej, a także innych użytkowników dróg, o dobrowolne przyjęcie powyższych zasad.
Bezpieczeństwo to nasza sprawa
„Dla Renault bezpieczeństwo to sprawa honoru”, powiedział Louis Schweitzer, były prezes Grupy Renault. Te słowa nic nie straciły na swojej aktualności.
Renault dysponuje najbezpieczniejszą gamą na rynku, o czym świadczy jego pozycja w rankingu Euro NCAP. Osiem modeli marki uzyskało maksymalną ocenę 5 gwiazdek w crash-testach tej niezależnej organizacji – w dniu dzisiejszym, Renault jest jedynym producentem samochodów, który uzyskał taki wynik.
Renault poświęca pracy nad bezpieczeństwem znaczny potencjał ludzki oraz poważne środki finansowe. Każdego roku koncern inwestuje 100 milionów Euro w badania i rozwój w tej dziedzinie, by móc oferować gamę pojazdów zajmujących niezmiennie czołowe miejsca na rynku w zakresie bezpieczeństwa czynnego i biernego. 600 pracowników zaangażowanych jest w opracowanie nowatorskich rozwiązań zgodnie z dewizą Renault «bezpieczeństwo dla wszystkich».
Koncern Renault zaangażował się również w liczne działania edukacyjne wśród dzieci i młodzieży w dziedzinie bezpieczeństwa na drodze. Rozpoczęty w 2000 roku międzynarodowy program „Bezpieczeństwo dla wszystkich” objął do tej pory niemal 7 mln uczniów w całej Europie w wieku 7-11 lat, w Polsce ponad 400 tys. dzieci, w Europie został poszerzony na gimnazjalistów w wieku 12-15 lat.
W Polsce, od ponad roku, Renault propaguje bezpieczną jazdę również za pośrednictwem Szkoły Jazdy Renault i akcji Kierowca na Szóstkę.
Również wśród swoich pracowników Renault prowadzi wiele akcji uświadamiających znaczenie bezpieczeństwa na drodze. Co roku organizowany jest miesiąc bezpieczeństwa, podczas którego za pomocą różnych publikacji i wystaw Renault stara się podkreślić wagę bezpieczeństwa na drodze. Pracownicy Renault otrzymali Kartę Kierowcy, której celem było propagowanie ostrożności i zachowań zgodnych z zasadami współżycia społecznego.