Renault wprowadza nowe technologie w konstrukcji silników mając na uwadze rozszerzenie od 1 stycznia 2006 roku normy Euro 4 na wszystkie samochody osobowe oraz małe samochody dostawcze.
Innowacje te wpływają na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń takich jak tlenek węgla (CO), niespalone węglowodory (HC), tlenki azotu (NOx) oraz cząstki stałe w silnikach wysokoprężnych.
W nowej gamie silników wysokoprężnych Renault zastosowano najlepsze rozwiązania techniczne : turbosprężarkę o zmiennej geometrii, recyrkulację gazów spalinowych (układ EGR) sterowaną elektronicznie z systemem chłodzenia gazów, podwyższone ciśnienie wtrysku (układ Common Rail 1600 barów), wielokrotny wtrysk piezoelektryczny (do 5 wtrysków w jednym cyklu w zależności od warunków pracy silnika), optymalnie dobrany kształt komory spalania oraz samoczynnie regenerujący się filtr cząstek stałych (FAP).
Od końca tego roku Renault proponuje zmodernizowaną gamę jednostek napędowych spełniających normę Euro 4.
Trzy najważniejsze nowości techniczne to:
Wprowadzenie do sprzedaży nowego silnika 2.0 dCi wyposażonego we wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania techniczne. Będzie on oferowany w dwóch poziomach mocy, a jednostka o mocy
Wersja
Silnik 1.5 dCi
Nowy silnik wysokoprężny 2.0 dCi
Nowa jednostka napędowa o pojemności 1995 cm3 opracowana wspólnie przez Renault i Nissan, wprowadzona początkowo w Lagunie, posiada wszystkie najnowsze rozwiązania, jakie do tej pory zastosowano w dostępnych na rynku silnikach wysokoprężnych. Charakteryzuje się dużą mocą, jest cicha, oszczędna i przyjazna dla środowiska naturalnego. Silnik będzie oferowany w odmianach o różnych mocach i wartościach momentu obrotowego. Najmocniejsza wersja silnika 2.0 dCi o mocy
Silnik 2.0 dCi jest wyposażony w układ rozrządu z czterema zaworami na cylinder co zapewnia uzyskanie korzystniejszego przebiegu procesu wymiany ładunku. Jego cechą szczególną jest usytuowanie po przeciwnych stronach głowicy kanałów kolektora ssącego i wydechowego. Każdy wałek rozrządu steruje tylko zaworami ssącymi lub wydechowymi. Taki układ kanałów dolotowych zapewnia lepsze wypełnienie cylindrów, a kanały układu wydechowego pozwalają na szybsze usunięcie spalin. Rozrząd silnika jest napędzany łańcuchem, co zwiększa jego trwałość.
Aby na jak najwcześniejszym etapie ograniczyć emisję zanieczyszczeń, część spalin wydobywających się z komory spalania jest od razu kierowana ponownie do układu dolotowego. Ilość odzyskiwanych spalin jest kontrolowana przez zawór regulujący ich przepływ w zależności od parametrów pracy silnika. Recyrkulacja gazów spalinowych powoduje kontrolowany wzrost temperatury w komorze spalania. Pozwala to na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń (NOx) i przyczynia się do ogólnego polepszenia parametrów silnika w zakresie ochrony środowiska.
Priorytetem w pracach konstrukcyjnych było uzyskanie niskiego poziomu hałasu pracy silnika. Konstrukcja bloku silnika z aluminium pozwala na lepsze tłumienie drgań przy zachowaniu odpowiednich parametrów. Dwa wałki wyrównoważające obracające się w kierunku przeciwnym do obrotu wału korbowego niwelują drgania powodowane pracą silnika. Ich występowanie w najmocniejszych wersjach tego silnika znacząco przyczynia się do wyeliminowania drgań charakterystycznych dla silników wysokoprężnych, zwłaszcza przy wysokiej prędkości obrotowej. Rozwiązania te w połączeniu z wtryskiem pilotującym paliwa zapewniają wysoki poziom komfortu akustycznego.
Wszystkie wersje silnika 2.0 dCi spełniają wymagania normy europejskiej Euro 4 w zakresie emisji zanieczyszczeń. Precyzyjne sterowanie wtryskiem paliwa oraz różne układy oczyszczania spalin przed układem wydechowym zapewniają ograniczenie zanieczyszczeń wydalanych do atmosfery (NOx i cząstek stałych). Niskie zużycie paliwa również przyczynia się do zmniejszenia emisji CO2.