Audi TT Coupé 2.0 TDI quattro i Audi TT Roadster 2.0 TDI quattro to pierwsze na świecie samochody sportowe, wyposażone w seryjnie montowane silniki wysokoprężne. Oferują one ogromne możliwości, które idą w parze z wyśmienitą efektywnością.
W ten sposób otwiera się zupełnie nowy rozdział w segmencie samochodów sportowych: zamontowany w Audi TT Coupé silnik TDI, oprócz dużej mocy, ma do zaoferowania także rekordowo niskie w tej kategorii samochodów zużycie paliwa (średnio 5,3 l na 100 kilometrów).
Marka z czterema pierścieniami już od wielu lat wyznacza nowe trendy w technologii silników wysokoprężnych. Stawiając na wysoką dynamikę produkowanych przez siebie jednostek napędowych, nie zapomina też o ich wydajności. Silniki TDI od samego początku pojawienia się na rynku, czyli od 1989 roku, charakteryzują się niezwykle udanym połączeniem mocy, spokojnej pracy i efektywności – tworząc nowoczesny, sportowy charakter każdego samochodu. O tym, że w technologii wysokoprężnej tkwi potężny potencjał, świadczą liczne zwycięstwa Audi R10 TDI w 24-godzinnym wyścigu Le Mans czy American Le-Mans-Serie.
Jednak nie tylko samochody wyścigowe mogą urzekać sportowym charakterem. Także w samochodach seryjnych marki Audi silniki wysokoprężne zachwycają swoją dynamiką, gwarantującą prawdziwie sportowe doznania. Audi TT Coupé quattro 2.0 TDI przyspiesza od zera do 100 km/h w 7,5 sekundy i osiąga maksymalną prędkość 226 km/h, z kolei Audi TT Roadster na przyspieszenie do 100 km/h potrzebuje zaledwie dwie dziesiąte sekundy więcej i maksymalnie rozpędza się do 223 km/h.
Duże znaczenie dla osiągów Audi TT ma także masa samochodu: TDI Coupé waży tylko 1370 kg, a dodatkowo wzmocniony Roadster - 1415 kg. Oba nadwozia to konstrukcje hybrydowe, opracowane przez Audi, gwarantujące optymalny rozkład masy. Przód wykonany jest z aluminium, a tył – ze stali.
Oba modele – Audi TT Coupe 2.0 TDI quattro i Audi TT Roadster 2.0 TDI, także w układzie przenoszenia napędu mogą poszczycić się najnowocześniejszymi technologiami. Za optymalne przenoszenie momentu obrotowego silnika na wszystkie koła odpowiedzialna jest sześciobiegowa przekładnia manualna. Charakteryzuje się dużą wydajnością i lekką, bardzo precyzyjną współpracą z sercem układu – hydraulicznym sprzęgłem wielotarczowym.
dodał Redakcja