Dwóch facetów po długiej nocy spędzonej w barze nad ranem wsiada do samochodu. Po kilku minutach w okno pasażera stuka stary mężczyzna.
- Zobacz, w oknie jest duch! - krzyczy pasażer.
Kierowca dodaje gazu, ale twarz nie znika. Przerażony pasażer otwiera okno i pyta:
- Czego chcesz?
- Macie może papierosy? - pyta stary mężczyzna.
Pasażer rzuca przez okno paczkę i krzyczy do kierowcy zamykając ze strachem okno:
- Przyspiesz!
Kilka minut później uspokojeni zaczynają śmiać się i żartować z poprzedniego strachu. Nagle w oknie znów pojawia się ta sama twarz.
- To znowu on! - krzyczy pasażer. Otwiera okno i drżąc ze strachu pyta:
- Tak?
- Macie ognia? - dopytuje się stary mężczyzna.
Pasażer wyrzuca zapalniczkę przez okno i krzyczy:
- Przyspiesz jeszcze!
Kierowca wciska gaz do podłogi, straszliwa twarz znika z okna. Pasażer z kierowcą powoli dochodzą do siebie po spotkaniu z duchem, kiedy w oknie znowu pojawia się postać tego samego starego mężczyzny. Przerażony pasażer otwiera okno i pyta:
- Co znowu?
- Może pomóc wam wyjechać z tego błota?
- Jak podwoić wartość malucha?
- Zatankować go do pełna.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Ekologiczna deska rozdzielcza Modusa

marka: Renault

Grupa Renault otrzymała drugą nagrodę Entreprises & Environnement 2005 w kategorii « Ekoprodukt na rzecz zrównoważonego rozwoju » za ekologiczny projekt deski rozdzielczej Modusa. Producent został nagrodzony za uwzględnienie aspektu recyklingu w procesie projektowym samochodu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Deska rozdzielcza Modusa jest doskonałym przykładem podejścia promowanego przez Renault zmierzającego do zwiększenia recyklingu, wykorzystania materiałów pochodzących z odzysku i kontroli stosowanych materiałów. Nagroda została przekazana 29 listopada 2005 przez Nelly Ollin, Minister Ekologii i Zrównoważonego Rozwoju podczas Targów Pollutec.

 

 

W dn. 29 listopada 2005 Minister Ekologii i Zrównoważonego rozwoju Nelly Ollin wręczyła Renault drugą nagrodę Entreprises & Environnement 2005 w kategorii « Ekoprodukt na rzecz zrównoważonego rozwoju ». Nagroda ta jest przyznawana za produkt lub usługę, którego koncepcja uwzględnia wymagania zrównoważonego rozwoju : opłacalność ekonomiczną, zyski społeczne i korzyści dla środowiska. W tym roku wyróżniona została deska rozdzielcza Modusa.

 

Konstruktorzy Renault, wierni strategii zrównoważonego wzrostu, zaprojektowali deskę rozdzielczą Modusa z uwzględnieniem potrójnego celu w zakresie ochrony środowiska: wykorzystania materiałów pochodzących z odzysku, większej przydatności do recyklingu po wycofaniu pojazdu z eksploatacji oraz kontroli składu stosowanych materiałów.

 

Deska ta zawiera największą ilość materiałów pochodzących z odzysku, jaka kiedykolwiek została wykorzystana w części wykonanej z tworzywa sztucznego w przemyśle samochodowym. Zawiera 4 kg tworzyw z odzysku, czyli połowę całkowitej masy tego elementu. Deska rozdzielcza Modusa została zaprojektowana przez Dyrekcję ds. inżynierii samochodowej Renault wspólnie z producentem wyposażenia Visteon przy współpracy C2P - firmy wyspecjalizowanej w recyklingu, której rolą było uzyskanie specjalnego materiału pochodzącego z odzysku. W pełni odpowiada założeniom technicznym Renault w zakresie trwałości i bezpieczeństwa w przypadku zderzenia czołowego. W Modusie zastosowano łącznie niemal 18 kg tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Zostały one wykorzystane w różnych elementach pojazdu: ekranach nadkoli, osłonie podsilnikowej, osłonach tylnego zawieszenia i koła zapasowego.

Wysoki współczynnik recyklingu deski rozdzielczej Modusa wynika z zastosowanych materiałów, takich jak polipropylen, dla którego istnieje sprawnie działająca, dobrze rozwinięta sieć recyklingu o wysokich mocach przerobowych.

W procesie projektowym Renault i Visteon postawili również na jednorodne materiały (należące do tej samej rodziny związków chemicznych), co upraszcza sortowanie i ponowne ich wykorzystanie w charakterze surowca. Każda część posiada oznaczenie informujące o składzie.

 

 

Zorganizowane i systematycznie podejmowane działania Renault

Podjęte przez Renault działania uwzględniające cykl życia produktu mają charakter systematyczny i zorganizowany. W 1999 roku firma Renault uruchomiła zakład recyklingu, którego przedstawiciele, podlegający zarazem kierownikom ds. projektów inżynieryjnych i Dyrekcji Materiałów, biorą udział w każdym nowym projekcie. Ich rola polega na zapewnieniu uwzględnienia problematyki recyklingu na wczesnym etapie projektu nowego samochodu.

 

Renault jest pierwszym producentem samochodów kładącym taki nacisk na zastosowanie materiałów pochodzących z odzysku i projektującym części bezpośrednio z tworzywa uzyskanego w drodze recyklingu. Grupa jest obecnie największym na świecie odbiorcą polipropylenu pochodzącego z odzysku  ( 25.000 ton rocznie). Ekologiczna konstrukcja pojazdów Renault pozwala uzyskać bardzo wysoki współczynnik recyklingu wynoszący 95 % ich masy.


Komentarze
Polityka Prywatności