Pewnego razu na skrzyżowaniu spotyka się garbus i czołg.
- O matko, ale ty masz garba! - zdumiał się czołg.
- Wolę mieć garba niż fiuta na czole - odpowiedział garbus.
Nie pamiętam dokładnie okoliczności wypadku, ponieważ byłem kompletnie pijany. W celu uzyskania dalszych szczegółów proszę zwracać się do policji.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Bezpieczeństwa pasażerów na tylnych miejscach

marka: Renault

Dzięki ponad 50-letniemu zaangażowaniu w prace badawczo-rozwojowe nad technologiami podnoszącymi bezpieczeństwo samochodów Renault jest obecnie liderem pod względem bezpieczeństwa jazdy. W dniu dzisiejszym jest jedynym producentem, którego cała gama – od Clio III po Vel Satisa – plasuje się na najwyższym poziomie bezpieczeństwa. 8 samochodów Renault zdobyło w crash-testach Euro NCAP 5 gwiazdek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celem Renault jest zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa wszystkim użytkownikom, dorosłym oraz dzieciom, niezależnie od zajmowanego w samochodzie miejsca. Renault uwzględnia znacznie szersze kryteria niż te, które są oceniane przez Euro NCAP i wyposaża tylne miejsca w specjalne rozwiązania gwarantujące optymalną ochronę pasażerów.

 

W swoich pracach projektowych Renault opiera się na badaniach dotyczących wypadków, tzn. związanych z rzeczywistym bezpieczeństwem. Badania przeprowadzone przez LAB  pokazują, że we Francji, pasażerowie siedzący z tyłu stanowią 10 % zabitych w wypadkach samochodowych. Jest to około 350 osób, których życie możnaby było uratować. 

Od wielu lat Renault opracowuje systemy zabezpieczeń dla pasażerów siedzących z tyłu, wprowadzając je zarówno w małych jak i dużych samochodach swojej gamy.

 

Renault - « lider pod względem bezpieczeństwa »

 

Renault pracuje nad systemami zabezpieczającymi pasażerów z uwzględnieniem tolerancji ludzkiego organizmu.

W 1995 roku Renault opracował system programowanych zabezpieczeń (SRP) – w Meganie pojawił się ogranicznik napięcia pasa współpracujący z napinaczem i nawijaczem pasa. Urządzenie to pozwoliło na zmniejszenie maksymalnego nacisku na klatkę piersiową podczas zderzenia z 1000 do 600 daN.

W 1998 roku Renault wprowadził System Renault Protection wyposażając Megane i Clio II w poduszki kierowcy i pasażera o programowanym ciśnieniu, współdziałające z ogranicznikami napięcia pasa. System ten pozwala na ograniczenie maksymalnej siły nacisku pasa na klatkę piersiową do 400 daN. Działanie pasa podczas gwałtownego wytracania prędkości wspomaga poduszka powietrzna, w której ciśnienie stopniowo spada pod naciskiem ciała, pozwalając na pochłonięcie energii zderzenia.

Nowa generacja Systemu Renault Protection, która pojawiła się w Lagunie w 2001 roku łączy działanie pasów bezpieczeństwa wyposażonych w ogranicznik napięcia do 400 daN oraz czołowych poduszek powietrznych przystosowujących swą pojemność do siły zderzenia i pozycji ciała kierowcy.

Kolejną nowością było pojawienie się ograniczników napięcia i napinaczy pasów na bocznych miejscach z tyłu. System ten zapewnia optymalny poziom bezpieczeństwa pasażerom siedzącym z tyłu w Clio III, które jest jedynym samochodem w tym segmencie oferującym wspomniane rozwiązanie.

 

Bezpieczeństwo na tylnych miejscach – przedmiot badań Renault

 

Badania nad wypadkami wykazują, że 70% zabitych i ciężko rannych pasażerów siedzących na tylnych miejscach to dorośli. Uwidacznia się również zjawisko tzw. nurkowania, czyli wysuwania się ciał pasażerów spod pasa podczas zderzenia. Zapewnienie lepszego utrzymania miednicy w miejscu podczas zderzenia stanowi priorytetowy kierunek badań Renault. Clio III zostało wyposażone w rozwiązania zapobiegające temu zjawisku  : pirotechniczne napinacze i odpowiednio wyprofilowanie siedzenia powodują dociśnięcie pasażerów do siedzenia uniemożliwiając zsunięcie się, zaś punkty mocowania pasa bezpieczeństwa zostały tak rozmieszczone, aby zapewnić idealne ułożenie taśmy na udach i miednicy, a nie na jamie brzusznej, która jest znacznie bardziej podatną na obrażenia częścią ciała. Renault jest jedynym producentem proponującym tego typu wyposażenie w swoich nowych modelach segmentu B : Modusie i Clio III.

Pomimo iż niewidoczne dla użytkownika, nowe rozwiązanie zapewnia doskonałe utrzymanie ciała pasażera podczas wypadku. Gdyby wszystkie samochody we Francji były wyposażone w ten system, a wszyscy pasażerowie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa, możliwe by było zmniejszenie liczby ciężko rannych o 30%, a zabitych o 39% wśród pasażerów siedzących na tylnych miejscach.

 

Podobny cel przyświeca wprowadzeniu w Clio III nowego rozwiązania umożliwiającego przewóz dzieci w wieku 6-10 lat na środkowym miejscu z tyłu. Siedzenie tylnej kanapy zostało skrócone, aby umożliwić dziecku zajęcie prawidłowej pozycji. Klamry pasów zostały przesunięte do przodu i obniżone, aby zapewnić idealnie prawidłowe położenie taśmy pasa na miednicy dziecka i zapobiec nurkowaniu. W górnej części oparcia znajduje się prowadnica pasa, dzięki czemu pas nie uciska szyi dziecka. Prowadnica jest oferowana w opcji w pakiecie razem z rozkładanym zagłówkiem dostosowanym do wzrostu dziecka.

 

 

Dwa współdziałające urządzenia zapewniają optymalne działanie pasów bezpieczeństwa na tylnych miejscach:

- napinacz, umieszczony na wysokości nawijacza pasa, napina pas natychmiast po wykryciu zderzenia powodując dociśnięcie użytkownika do siedzenia ;

- ogranicznik napięcia stopniowo uwalnia pas po zderzeniu, aby siła nacisku na ciało pasażera nie przekroczyła granicznej wartości, powyżej której mogłaby spowodować obrażenia.

 

Bezpieczeństwo dzieci - zagadnienie o równorzędnym znaczeniu

 

W Europie 30 % pasażerów siedzących z tyłu podczas wypadku stanowią dzieci w wieku poniżej 10 lat. Ciało dziecka nie jest miniaturką dorosłego organizmu. Na przykład słaby kręgosłup niemowlaka nie wytrzymuje siły działającej przy gwałtownym szarpnięciu głowy do tyłu podczas zderzenia. Co więcej kości miednicy nie są jeszcze całkowicie ukształtowane i ta cecha ich budowy zwiększa podatność na obrażenia. Do wieku 10 lat dziecko musi być więc przewożone w specjalnym foteliku dostosowanym do jego anatomii. Co roku w Europie zostaje rannych 60 000 dzieci, nierzadko z powodu braku fotelika lub zastosowania nieodpowiednich zabezpieczeń. W 22 % przypadków można byłoby uniknąć poważnych obrażeń dzięki odpowiedniemu systemowi podnoszącemu bezpieczeństwo.

Wszystkie dzieci muszą zawsze być przewożone zapięte pasami w fotelikach lub na podkładkach dostosowanych do ich wieku. Aby odpowiedzieć na to zapotrzebowanie od 1998 roku Renault wyposaża swoje samochody w punkty Isofix zapewniające idealne zamocowanie fotelików dla dzieci. Aby zagwarantować skuteczność działania fotelik lub podkładka muszą być mocno przymocowane do kanapy samochodu.

 


Komentarze
Polityka Prywatności