Podczas North American International Automobile Show odbywającym się corocznie w Detroit, Audi zademonstrowało w tym roku studyjny model Roadjet Concept. Samochód prezentuje całkowicie nową wizję przestrzenną oraz innowacyjne systemy elektroniczne, które za kilka lat będą wykorzystywane do produkcji pojazdów seryjnych. Nowatorski napęd Roadjet Concept oraz zastosowana po raz pierwszy sportowa, automatyczna 7-biegowa przekładnia bezpośrednia, zwiastują nadejście nowego rozdziału w historii Audi.
Komfort
Wymiarami Roadjet Concept mieści się w standardach obowiązujących w segmencie B (długość 4,70 m i szerokość 1,85 m). Wysokość 1,55 m oraz rozstaw osi 2,85 m oznaczają jednak dla pasażerów większy komfort jazdy. Podwyższone fotele z dużą ilością miejsca na nogi, zwiększona przestrzeń na wysokości ramion oraz odległość do dachu dla czterech pojedynczych foteli są nowością w tej klasie samochodów.
Zawieszenie
Dynamiczne zawieszenie z czterowahaczową osią przednią oraz osią tylną z wahaczami trapezowymi wpływa dodatkowo korzystnie na dynamikę i wygodę podróżowania. Po raz pierwszy zastosowano regulowane amortyzatory oraz nową, zębatkową przekładnię kierowniczą ze zmiennym przełożeniem Audi dynamic steering.
Drive select
Interesującym rozwiązaniem zwiększającym przyjemność jazdy jest Audi drive select. System ten, po wciśnięciu odpowiedniego przycisku, pozwala na wybór jednej z kilku charakterystyk pojazdu. Trzy tryby: "comfort", "dynamic" i "sport" zmieniają ustawienie układu kierowniczego, amortyzatorów, przekładni i charakterystyki silnika. Dzięki temu Audi drive select pozwala na różne style jazdy w jednym samochodzie, w zależności od nastroju i potrzeb kierowcy.
Car-to-Car
Nowy system komunikacji Car-to-Car, zaprezentowany po raz pierwszy przez Audi w Roadjet Concept, wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo oraz na ekonomiczność i komfort jazdy. Ten powstały we współpracy z innymi producentami elektroniczny układ informacyjny, opiera się na wymianie danych między uczestniczącymi w ruchu samochodami oraz dostępną w otoczeniu infrastrukturą informatyczną poprzez sieć WLAN.
Technologia C2C otwiera nowe horyzonty. Analiza danych związanych z ruchem na drodze pozwala na unikanie korków a nawet wypadków. Dzięki połączeniu ze stacjonarnymi sieciami w niedalekiej przyszłości możliwe będzie np. znalezienie oraz zarezerwowanie wolnego miejsca parkingowego jeszcze przed dojechaniem do celu podróży.