Jean-Martin Folz, Prezes PSA Peugeot Citroën, oraz Alain Bugat, Prezes CEA, zaprezentowali nowe ogniwo paliwowe w obecności Ministra Edukacji Narodowej, Szkolnictwa Wyższego i Badań Naukowych, Gilles`a de Robien. Ogniwo zaprojektowane w ramach przedsięwzięcia GENEPAC*, realizowanego przez PSA Peugeot Citroën we współpracy z CEA, oferuje najlepsze na świecie parametry wydajności oraz spoistości.
Celem wspólnego przedsięwięcia było zaprojektowanie i zbudowanie małego, modułowego i wydajnego ogniwa paliwowego o mocy do 80 kW, przystosowanego do wymogów technicznych samochodu.
Grupa PSA Peugeot Citroën postanowiła stworzyć własną jednostkę badawczą zajmującą się tą przyszłościową technologią. Jednostka, która działa w ramach ośrodka rozwojowego w Carrières sous Poissy, prowadzi badania w zakresie ogniwa paliwowego, związanych z nim technologii oraz ich zastosowań w samochodzie. Z uwagi na znaczne koszty prac grupa liczy na stopniowe, długofalowe wdrażanie ogniw paliwowych do produkcji samochodów, planując w pierwszym etapie zastosowanie nowego rozwiązania w lekkich samochodach dostawczych przeznaczonych do eksploatacji miejskiej. PSA Peugeot Citroën pracuje w tym zakresie nad oryginalnym rozwiązaniem w postaci samochodów elektrycznych, wyposażonych w urządzenie «range extender» zbudowane z ogniwa paliwowego zasilanego wodorem.
Przy projektowaniu, wdrażaniu i budowie ogniwa paliwowego w ramach projektu GENEPAC Agencja Energii Atomowej CEA oparła się na wytycznych określonych przez grupę PSA Peugeot Citroën, wykorzystując swoje blisko dziesięcioletnie doświadczenie w tej dziedzinie. CEA jest jedynym ośrodkiem badawczym we Francji, którego prace obejmują kompleksowo wszystkie zagadnienia związane z wykorzystaniem wodoru (produkcja, składowanie, regulacje prawne i wykorzystanie w dziedzinie transportu). W zakresie ogniw paliwowych CEA bada wszystkie procesy związane z wydajnością, starzeniem się i rozkładem ogniw, proponując na tej podstawie innowacyjne rozwiązania techniczne. Prace badawcze nad wykorzystaniem wodoru potwierdzają zaangażowanie CEA w poszukiwanie nowych technologii w dziedzinie energii (program NTE).
* Genepac: Generator elektryczny z ogniwem paliwowym