Renault prezentuje nowy concept-car ALTICA - sportowe kombi łączące płynną linię z przestronnym wnętrzem. Długa maska i wyprofilowana bryła podkreślają dynamiczny charakter tego auta, a modułowe rozwiązanie wnętrza zapewnia duże możliwości przewozu zróżnicowanych ładunków. ALTICA to wizja dynamicznego kombi o niezwykle komfortowym wnętrzu, łączącego atrakcyjność sportowego coupe z praktycznością kombi.
Płynna linia i sportowy charakter
"ALTICA jest ucieleśnieniem równowagi pomiędzy płynną linią a sportowym charakterem. Ta futurystyczna i oryginalna wizja kombi cechuje się innowacyjną i mocną stylistyką" wyjaśnia Patrick le Quément, Dyrektor ds. Designu Przemysłowego Renault.
Panoramiczna przednia szyba oraz duża szyba tylna eksponują aerodynamiczną, płynną linię auta. Zastosowanie dwóch kolorów lakieru podkreśla linię biegnącą wzdłuż boków nadwozia i stanowi charakterystyczny element stylistyczny ALTICA.
Wygląd auta – niskie nadwozie, długa maska i mocno zarysowana linia błotników – doskonale oddaje jego dynamikę i sportowy charakter.
Mozaika z przezroczystych kwadratów wbudowana w tylne, boczne słupki, tworzy złudzenie ruchu.
Sportowe i dynamiczne wnętrze w pełni odpowiada stylistyce zewnętrznej. Moduł sterowania jest podwieszony do konstrukcji wyposażonej w cztery wyprofilowane ramiona przypominające bolidy Formuły 1.
Przezroczysty dach i panoramiczna przednia szyba zapewniają otwarcie na świat zewnętrzny i doskonale doświetlają wnętrze. Mozaikowe tylne szybki przepuszczają promienie słońca niczym witraże, dodając wnętrzu ciepła. Ich rozmieszczenie i ustawienie zapewnia dobrą widoczność do tyłu pod kątem 3/4, niezbędną przy manewrach parkowania.
W czterofunkcyjnych światłach (światła dzienne, postojowe, mijania, drogowe) zastosowano listwę diod. W trybie świateł dziennych dają one efekt świetlny odblasku. Jest on uzyskany dzięki mikroskopijnym nacięciom, wykonanym w technologii laserowej, w poliwęglanowym kloszu świateł. Niewidoczne gołym okiem, nie powodują żadnych zmian wiązki świateł drogowych. Natomiast w przypadku świateł dziennych i pozycyjnych powierzchnia klosza jest oświetlana partiami. Światło jest poniekąd uwięzione wewnątrz klosza – rozlewa się po całej powierzchni jak ciecz dając oryginalny efekt odblasku, zapewniający skuteczne oświetlenie.
Niezwykle praktyczne kombi
Boczne, unoszone do góry drzwi o wysmukłym kształcie podkreślają sportowy charakter ALTICA, zapewniając dodatkowo lepszy dostęp do niskiego nadwozia.
Dzięki ogromnej ilości miejsca w środku ALTICA zapewnia wysoki komfort jazdy, pomimo swojego sportowego charakteru. Cztery niezależne siedzenia zapewniają użytkownikom doskonały poziom komfortu.
Ustawienie siedzeń jest stałe. Można natomiast regulować, dzięki specjalnemu mechanizmowi z napędem, położenie pedałów i kierownicy, dostosowując je do budowy ciała kierowcy. Centralny podłokietnik rozkłada się automatycznie, gdy kierowca zajmuje miejsce w fotelu. Można również regulować jego wysokość.
Podłużna deska rozdzielcza, przypominająca rozwiązania stosowane w lotnictwie, zapewnia kierowcy poczucie zespolenia z samochodem.
Licznik oferuje dwa tryby odczytu. W trybie „Confort” rzeczywista prędkość jest wyświetlana pośrodku. Na obwodzie zegara pokazuje się prędkość dozwolona, podświetlana na czerwono w przypadku jej przekroczenia. W trybie „Sport” prędkość jest zawsze wyświetlana pośrodku. Na obwodzie zegara pojawia się cyfrowy obrotomierz oraz wskaźnik ciśnienia turbo. Dzięki doskonałej grafice i rozdzielczości ekranu informacje są łatwo czytelne. Widać zegarmistrzowskie dążenie do precyzji.
ALTICA posiada pomysłowo rozwiązane schowki : schowek w desce rozdzielczej w kształcie muszli, portfelowe schowki w podłokietnikach i konsoli centralnej oraz schowek pod podłogą z tyłu.
Oparcia tylnych siedzeń można złożyć, chowając je płasko w podłogę, wyposażoną w pasy do mocowania ciężkich i dużych przedmiotów. ALTICA można w ten sposób przekształcić w sportowe 2-miejscowe coupe z ogromnym bagażnikiem o pojemności 1300 dm3. Duże drzwi i niski próg zapewniają doskonały dostęp do bagażnika.
Przyjemność jazdy – moc pod kontrolą
ALTICA jest sportowym, dynamicznym kombi. Poczucie mocy i pełnej kontroli nad samochodem dodatkowo zwiększa przyjemność jazdy.
Długa maska, wymiary typowe dla sportowego samochodu (długość 4,27 m i szerokość 1,83 m) oraz nisko położony środek ciężkości zapewniają ALTICA doskonałe zalety jezdne.
Nowy silnik wysokoprężny 2.0 dCI o mocy 177 KM, wyposażony w filtr cząstek stałych, rozpędza auto od 0 do 100 km/h w 7,5 s. W połączeniu z 6-biegową skrzynią mechaniczną zapewnia doskonałe przyspieszenie na wszystkich biegach. Maksymalny moment obrotowy wynosi 380 Nm. W przypadku ALTICA, wysokie osiągi łączą się z niskim zużyciem paliwa : opracowany przez Alians Renault-Nissan silnik jest niezwykle oszczędny i emituje 140 g/km CO2. Dzięki swoim parametrom użytkowym jest najlepszym silnikiem wysokoprężnym w tej kategorii pod względem osiągów i przyjemności jazdy.
Niskie zużycie paliwa wynika również z wyjątkowych parametrów aerodynamicznych pojazdu. Umieszczony na końcu dachu, w miejscu gdzie strumień powietrza odrywa się od nadwozia, ledwo widoczny układ mechaniczny na przemian wyrzuca i zasysa strumienie powietrza przez 2-milimetrową szczelinę. Aktywnie kontroluje w ten sposób odrywanie się strumieni powietrza od nadwozia w zależności od prędkości samochodu. Ten innowacyjny, opatentowany przez Renault, system zmniejsza tzw. cień aerodynamiczny i pozwala kontrolować jego strukturę. Zużywa jedynie 10 W, poprawiając Cx o 15% przy prędkości130 km/h.
Valeo
Oświetlenie ALTICA zapewniają diody elektroluminescencyjne (tzw. LED) o doskonałych parametrach użytkowych.
Światła mijania i drogowe zostały połączone w jeden blok optyczny podkreślony podłużnym kierunkowskazem. Sterowanie diodami pozwala na ciągłe dostosowywanie ilości i rozłożenia światła do warunków jazdy.
Na autostradzie system automatycznie aktywuje i reguluje diody dające dalekosiężną wiązkę światła, zapewniając stale optymalną widoczność bez oślepiania innych użytkowników drogi. Zbliżony do dziennego kolor światła diod podnosi widoczność i poprawia komfort widzenia.
Również światła dzienne, używane przez większą część czasu jazdy, działają na diody. Wysoka sprawność w stosunku do niskiego poboru mocy odczuwalnie zmniejsza ilość potrzebnej energii w porównaniu do konwencjonalnych źródeł światła. Co więcej diody elektroluminescencyjne są zdecydowanie trwalsze niż wszelkie obecnie stosowane źródła.