Jedzie facet swoim czerwonym Ferrari, 130 km/h. Patrzy w lusterko i widzi, że dogania go syrenka, a z jej okna wychyla sie jakis facet i wrzeszczy:
-Panie, znasz pan syrenkie?!!!
Zaklął, przycisnął gaz i przyspieszył do 150.
Syrenka znow go dogania i sytuacja sie powtarza.
Po pięciu razach przy 200 na godzinę odpuścił sobie i odpowiedział:
-Znam.
-To powiedz mi pan, jak się dwójkę wrzuca?!
- Gdzie byłeś tak długo?
- W komisariacie. Zatrzymali mnie, za wolno jechałem.
- Od kiedy to zatrzymują za wolną jazdę?
- Radiowóz mnie dogonił...

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

PSA Peugeot Citroën i hybrydowa technologia diesela

marka: Citroen

PSA Peugeot Citroën prezentuje dwa przeboje technologiczne - Peugeot 307 i Citroën C4 Hybride HDi – z hybrydowym napędem diesel-elektrycznym. Osiągi pojazdów świadczą o znaczącym postępie w zakresie oszczędności paliwa i emisji CO2. Idzie to w parze z poprawą komfortu we wszystkich warunkach jazdy, a w szczególności podczas jazdy po mieście.

Średnie zużycie paliwa w tych pojazdach wynosi 3,4 l oleju napędowego na 100 km, natomiast emisja CO2 wynosi 90 g/km przy ”zbiorniku na kole”. Są to rekordowe wartości dla pojazdów z najpopularniejszego w Europie segmentu średniego. W porównaniu z podobną hybrydą benzynowo-elektryczną, diesel zużywa o 1 l paliwa mniej na 100 km w cyklu mieszanym, co stanowi prawie 25 %.

 

Technologia Hybride HDi to silnik wysokoprężny HDi 1,6 l, z systemami filtra cząstek (FAP) oraz Stop&Start (STT) ostatniej generacji, sprzężony z silnikiem elektrycznym uzbrojonym w ondulator i akumulatory wysokonapięciowe. Całość obsługuje specjalny zespół sterowania elektronicznego. Przeniesienie napędu zabezpiecza ręczna sterowana skrzynia biegów.

 

Wprowadzenie systemu STT daje między innymi możliwość uruchomienia pojazdu przy całkowicie rozładowanych akumulatorach wysokonapięciowych i jazdę tylko na silniku spalinowym. W innych systemach hybrydowych rozładowanie akumulatorów uniemożliwia uruchomienie pojazdu.

 

Hybride HDi umożliwia:

- odzysk energii kinetycznej w fazach zmniejszania prędkości lub hamowania,

- tryb w 100 % elektryczny, bez emisji zanieczyszczeń oraz hałasu (tryb ZEV), przy obowiązujących w mieście prędkościach do 50 km/h,

- funkcja ZEV daje priorytet napędowi elektrycznemu, w zależności od stanu naładowania akumulatorów.

 

Silniki mogą się zastępować lub pracować razem. Możliwość jednoczesnej pracy obydwu jednostek daje dodatkowe 35 % wzrostu mocy w porównaniu z samym Dieslem, co znacznie poprawia komfort jazdy na drogach lub autostradach, umożliwiając uzyskanie znacznych chwilowych przyspieszeń.

 

PSA Peugeot Citroën byłby w stanie wypuścić na rynek Hybride HDi w 2010 r. Zależy to jednak w znacznej mierze od ekonomicznej rekompensaty poniesionych nakładów u jak największej liczby klientów.

 

Jak na razie różnica między ceną Hybride HDi i samym dieslem HDi jest zbyt wielka. Aby wysokoprężna hybryda była osiągalna dla klenta, jej cenę należałoby zmniejszyć o połowę.

 

PSA Peugeot Citroën jest zdecydowany podjąć wyzwanie, mając świadomość, że droga do upowszechnienia innowacyjnego i proekologicznego rozwiązania Hybride HDi, wiedzie poprzez obniżenie kosztów.

 

Osiągnięcia tego celu wymagać będzie:

- Bardzo zaawansowanych prac badawczo-rozwojowych w czterech dziedzinach technologicznych, mających wpływ na poziom kosztów. Są to akumulatory wysokonapięciowe, silnik/generator elektryczny i ondulator, system hamowania z odzyskiem energii

- Zapewnienie uczestnictwa w projekcie najlepszych producentów wyposażenia i laboratoriów badawczych.

 

Do prac nad projektem zaproszono Agencję Innowacji Przemysłowej.

 

Mając świadomość efektu cieplarnianego, PSA Peugeot Citroën postawił za cel swojej polityki zmniejszenie zużycia paliwa i emisji CO2, zapewniając sobie dzięki temu najlepszy poziom światowy w kwestii średniego, zrównoważonego zużycia paliwa i emisji CO2 w sprzedawanych pojazdach.

 

Aby nadać projektowi odpowiednie tempo, PSA Peugeot Citroën zdecydował się wykorzystać całą swą wiedzę i doświadczenie w dziedzinie zaawansowanych technologicznie silników wysokoprężnych, w której jest światowym liderem (sprzedanych ponad 8 milionów pojazdów z silnikiem HDi Common Rail) oraz przewagę historyczną w zakresie pojazdów elektrycznych. Przedstawiona hybryda kumuluje cechy pozytywne silnika wysokoprężnego HDi z zaletami silnika elektrycznego, zwiększając komfort jazdy po mieście.

 

Peugeot 307 & Citroën C4 Hybride HDiKoktajl bezprecedensowych technologii

 

▪ Silnik HDi 1,6 l + System FAP▪ Ręczna sterowana skrzynia biegów▪ System Stop&Start drugiej generacji▪ Silnik elektryczny z falownikiem▪ Pakiet akumulatorów wysokonapięciowych▪ Specjalna elektronika sterująca▪ Tryb w 100 % elektryczny dla prędkości poniżej 50 km/h▪ Tryb ZEV "rozszerzany" na żądanie kierowcy

 


Komentarze
Polityka Prywatności