Ulicą idzie sobie chłopczyk, nagle podjeżdża do niego samochod i facet ze środka mówi:
- Choć wsiadaj do samochodu, dam ci 10zł i lizaka.
Chłopiec nie reaguje, tylko przyśpieszył kroku.
- No choć wsiądź do samochodu, dam ci 20zł, cole i lizaka.
Chłopak dalej nic, tylko znów przyśpieszył kroku... Facet w samochodzie nie daje za wygrana:
- Moja ostatnia propozycja - wsiadź ze mna do samochodu a dam ci 50zł, cole i karton chupa-chupsów.
Chłopak się zatrzymał i mówi:
- Odczep się tato. Kupiłes matiza to teraz sam nim jeździj.
Czterech dresiarzy jedzie swoim nowiutkim AUDI A4.
W pewnym niefortunnym momencie walnął w nich maluch! Wkurzeni wysiedli z samochodu. Po podejściu do drzwi malucha jeden z nich wybił szybę, wyciągnął przez nią kierowcę malucha i mówi:
- No, to teraz będzie wpier...
- Ależ panowie, to nie jest sprawiedliwe, ja tu jestem sam, słaby, mały a was jest czterech...
Dresiarze odwrócili się by omówić sytuację i po chwili odwracają się i jeden z nich mówi:
- No dobra, to Gruby i Kizior są z tobą...

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Prace badawcze nad ogniwami paliwowym

Strona www: www.renault.com/
marka: Renault

Z okazji XVI Międzynarodowej Konferencji poświęconej wodorowi jako źródłu energii (odbywającej się w Lyonie w dniach 13 - 16 czerwca 2006), koncern Renault przedstawił stan zaawansowania swoich prac badawczych nad ogniwami paliwowymi. Przedstawione elementy obrazują przyjęte przez Renault rozwiązanie wykorzystania wodoru w motoryzacji w oparciu o urządzenie do reformacji.

Technologia ta pozwala na produkcję wodoru w samochodzie w ilości uzależnionej od potrzeb, eliminując tym samym problem składowania wodoru pod bardzo wysokim ciśnieniem lub w niskiej temperaturze. Rozwiązanie to, nad którym Renault pracuje od 2002 roku w ramach Aliansu z Nissanem oraz współpracy z Nuvera Fuel Cells, pozwala również uniezależnić się od terminu uruchomienia sieci dystrybucji wodoru.

 

Rozwiązanie opiera się na czterech elementach:

- Urządzeniu do reformowania (tzw. reformerze), które zamienia paliwo płynne w reformowane, o dużej zawartości wodoru, umożliwiające pracę ogniwa paliwowego. Operacja obejmuje sześć etapów. Pierwszy

– kraking – polega na rozerwaniu długich łańcuchów węglowodorów na krótsze łańcuchy : wodoru, wody, węgla, itd. Pięć pozostałych etapów to procesy oczyszczania, mające na celu uzyskanie gazu dostosowanego do wymogów ogniwa paliwowego.

- Ogniwo paliwowe wytwarza prąd poprzez reakcję łączenia wodoru i tlenu. Produktem tej elektrochemicznej reakcji jest wyłącznie woda, która jest przesyłana do obiegu zamkniętego w reformerze, który potrzebuje wody do pracy. Reformer również wytwarza wodę, która także jest odprowadzana

do obiegu zamkniętego.

- Silnik elektryczny zasilany prądem wytwarzanym przez ogniwo paliwowe po jego uzyskaniu odpowiedniego napięcia w przetwornicy.

 - Zbiornik wielopaliwowy. Reformer może pracować zarówno na benzynę, jak i na olej napędowy czy etanol, zbiornik został więc dostosowany do różnych rodzajów paliwa. Rozwiązanie to zostało wybrane, aby ograniczyć wątpliwości związane z dostępnością paliw w przyszłości. Co więcej użytkownik ma możliwość wyboru paliwa w zależności od jego dostępności lub ceny.

9 lutego 2006, podczas prezentacji « Kontraktu Renault 2009 », grupa potwierdziła, że trwają prace nad przygotowaniem kompleksowej oferty alternatywnych technologii, do których należy ogniwo paliwowe.

W trakcie realizacji planu koncern Renault będzie testował we Francji pojazdy wyposażone w ogniwa paliwowe, oparte na zaawansowanych technologiach opracowanych w ramach Aliansu z Nissanem.

 

Strony internetowe : www.renault.com  www.media.renault.com


Komentarze
Polityka Prywatności