J.D.Power and Associates – organizatorzy tegorocznej edycji Initial Quality Study SM (IQS), ogłosili Hyundaia zwycięzcą wśród marek non-premium. Hyundai zdobył także trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej producentów samochodowych. Użytkownicy tej marki zgłosili mniejszą liczbę usterek niż właściciele pozostałych samochodów klasy średniej, modeli innych marek.
Poza ogólnie doskonałymi wynikami w tegorocznej edycji IQS, Hyundai może się pochwalić zdobyciem przez model Tucson trofeum jako samochodu o najlepszej jakości w początkowym okresie użytkowania w grupie kompaktowych pojazdów typu MAV (multi-activity vehicle). W Polsce możemy porównać tę grupę z segmentem SUV (sport utility vehicle).
Zdaniem przedstawicieli J.D.Power and Associates to pierwszy w historii IQS przypadek zdobycia przez Hyundaia miejsca w pierwszej trójce klasyfikacji generalnej marek samochodowych. Oprócz najlepszego w grupie kompaktowych MAVów Tucsona, wśród zwycięzców poszczególnych segmentów (miejsca w pierwszej trójce) znalazły się jeszcze inne modele marki Hyundai: nowa, poddana liftingowi Sonata, najnowsza Azera, Elantra i Tiburon (Coupe).
W badaniach IQS o końcowej ocenie pojazdu decyduje 217 czynników, w tym ogólne wrażenie z jazdy, praca silnika i dźwigni zmiany biegów oraz charakter usterek i defektów technicznych zgłaszanych przez użytkowników samochodów. Hyundai od lat konsekwentnie poprawia swoja pozycję wśród pojazdów non-premium. W roku 2004 był czwarty, a przed rokiem trzeci.
„Ten ranking pokazuje jak ogromnego postępu dokonaliśmy w zakresie jakości, zwłaszcza w przypadku naszych najnowszych modeli - powiedział Owen Koh, Prezes i Dyrektor Generalny koreańskiego koncernu. - Robi też wrażenie doskonały wynik Sonaty, tuż po tym jak jej pierwszy egzemplarz opuścił linię montażową w naszej nowej fabryce w Alabamie. To także sukces nowej załogi tego zakładu”.
Hyundai Sonata zajął trzecie miejsce w charakteryzującym się bardzo dużą konkurencją segmencie samochodów klasy wyższej średniej. Producent Sonaty oraz Santa Fe, zakłady Hyundai Motor Manufacturing Alabama (HMMA), zajęły pod względem jakości swoich produktów miejsce 10 wśród 73 zakładów Ameryki Północnej i Południowej.
HMMA zalicza się do najlepszych zakładów przemysłu motoryzacyjnego,jakie rozpoczęły produkcję w ciągu ostatniej dekady.
Hyundai Motor America z siedzibą w Fountain Valley w Kalifornii, jest filią koreańskiego Hyundai Motor Company. Hyundai sprzedaje swoje samochody osobowe na rynku Stanów Zjednoczonych za pośrednictwem Hyundai Motor America w sieci ponad 700 dilerów tej marki.
Hyundai Motor Manufacturing Alabama z siedzibą w Montgomery, jest niezależnym producentem Hyndai Motor Company z siedzibą w Seulu. HMMA produkuje obecnie modele Sonata oraz Santa Fe. Po osiągnięciu pełnej zdolności produkcyjnej z linii montażowych zakładu zjeżdżać będzie 300,000 pojazdów rocznie.
Hyundai Motor Co. powstała w 1967 roku. Połączenie z Kia zaowocowało stworzeniem Hyundai Kia Automotive Group, w skład której wchodzą 24 firmy współpracujące. HMC zatrudnia około 50 000 tysięcy osób na całym świecie i osiągnęła przychód ze sprzedaży w 2004 roku w wysokości 26,1 mld USD (wynik nieskonsolidowany). Samochody marki Hyundai są sprzedawane w 193 krajach, w 5000 salonów. Hyundai Motor Company jest sponsorem Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej Germany 2006. Więcej informacji na temat firmy Hyundai Motor i jej produktów znajduje się na stronie internetowej www.hyundai.pl lub www.hyundai-motor.com