Sixa za kółkiem
Opis osobowości:
Żeńska odmiana Żółtodzioba. Przedstawicielki tej grupy najczęściej w prostej linii przechodzą do grupy nr 4. Jeśli uda się im wyjść poza moją listę -proszę o kontakt listowny celem złożenia osobistych gratulacji

Główne wady i zagrożenia:

* zbyt mała prędkość,
* bezsensowne manewry,
* jazda bez świateł,
* kłopoty z manewrowaniem po zatłoczonym skrzyżowaniu,
* hamowanie na zakręcie, etc.


Ulubione samochody:
Małe, ponieważ zbyt odległe fragmenty mogłyby zostać zapomniane podczas parkowania lub zakręcania.
Nauka jazdy. Instruktor mówi do kursanta.
- Jak jest czerwone to się zatrzymaj.
- Jak jest zielone to jedź,
- Jak ja jestem biały to zwolnij!

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Nowy Volkswagen Polo

marka: Volkswagen

Na Genewskim Salonie Samochodowym, na początku marca zadebiutował całkowicie nowy pod względem optycznym i technicznym Volkswagen Polo. Po uroczystej światowej premierze najmłodszy Volkswagen dostępny jest już w salonach sprzedaży. „Nowe Polo spełnia wysokie wymagania motoryzacyjne naszych czasów. Ekstremalnie efektywne technologie napędowe, najlepsze z możliwych bezpieczeństwo aktywne i bierne, jakość dotychczas niespotykana w tej klasie oraz wyjątkowa stylistyka piątej generacji tego popularnego modelu wytyczają nowe standardy.”

„Polo bez wątpienia jest właściwą odpowiedzią na obecne potrzeby rynku. Dowodzą tego aktualne dane dotyczące przedsprzedaży. Stworzyliśmy Volkswagena, który przenosi doskonałą koncepcję Golfa do swojej klasy – klasy Polo“.

„Nie ulega przy tym wątpliwości, że Polo w swojej klasie od nowa definiuje wiele pojęć, szczególnie w kwestii ochrony zasobów naturalnych.“ – uzupełnia dr Ulrich Hackenberg, Członek Zarządu ds. Rozwoju Technicznego Marki Volkswagen. „Nowe Polo BlueMotion z silnikiem o mocy 90 KM zużywa zaledwie 3,6 litra paliwa na 100 km. Nowy silnik TSI o mocy 105 KM spala tylko 5,5 litra. Przy wszystkich silnikach benzynowych udało nam się osiągnąć redukcję zużycia odpowiednio od 8 do 20 procent, przy silnikach wysokoprężnych jest to od 5 do 15 procent. To na prawdę dobry wynik“.

Żaden inny samochód tej klasy nie sprawia wrażenia równie przemyślanego i wartościowego, jak nowe Polo. Komfort, jakość i bezpieczeństwo nabrały nowego wymiaru. Duży wpływ na jego właściwości ma również lepsza wytrzymałość struktury nadwozia.

W obrębie przestrzeni na nogi udało się obniżyć stopień deformacji przy zderzeniu czołowym aż o 50 procent! W przypadku zderzenia bocznego wartość ta została zmniejszona o 20 procent. Nowy VW Polo jest tak zaprojektowany, aby między innymi uzyskać pięć gwiazdek w nowych testach EuroNCAP.

Seryjnie bezpieczny

Oferowane w Polsce Polo będzie wyposażone seryjnie w ABS, zestaw poduszek powietrznych o bardzo wysokiej skuteczności, obejmujący także poduszki typu Thorax chroniące głowę i klatkę piersiową (wbudowane w oparcia przednich siedzeń), napinacze i ograniczniki siły naprężenia pasów, a także zagłówki zapobiegające urazom kręgosłupa, trzy zagłówki na tylnej kanapie oraz mocowania Isofix dla fotelików dziecięcych.

Do seryjnego wyposażenia Polo Trendline należą również elementy poprawiające komfort, takie jak elektrohydrauliczne wspomaganie kierownicy, elektrycznie sterowane przednie okna, centralny zamek, oświetlenie i zaczepy w bagażniku, regulacja wysokości fotela kierowcy, lusterka do makijażu w osłonach przeciwsłonecznych oraz szyby termoizolacyjne w odcieniu zielonym. We wnętrzu wysoką jakość podkreśla kolor wykończenia czarny Titan i tkanina Metric.

Indywidualnie łączone rozwiązania Hightech

Opcjonalnie klienci mogą zamówić Polo z takimi rozwiązaniami jak: statyczne światła doświetlające pobocze, światła do jazdy dziennej, kurtyny powietrzne (system poduszek chroniących głowy dla pasażerów siedzących z przodu i z tyłu) czy nawigacja. Później oferta zostanie uzupełniona o szklany podnoszony dach panoramiczny i reflektory bi-ksenonowe.

Niższa masa i spalanie

Mimo znaczących udoskonaleń we wszystkich dziedzinach udało się obniżyć masę nadwozia Polo o 7,5 procent. Dzięki zastosowaniu nowych silników TDI i TSI oraz 7-biegowej dwusprzęgłowej przekładni DSG uzyskano znaczną redukcję spalania i emisji CO2. Nowy silnik 1.2 TSI – czterocylindrowa jednostka napędowa doładowywana turbosprężarką z bezpośrednim wtryskiem benzyny uzyskuje moc 77 kW / 105 KM zużywając tylko 5,5 litra paliwa na 100 kilometrów (129 g/km CO2), czyli o 20 procent mniej, niż silnik o tej mocy stosowany w poprzednim modelu.

Pięć nowych silników dla Polo

W pierwszym roku obecności na rynku nowe Polo będzie dostępne z siedmioma silnikami – czterema benzynowymi i trzema wysokoprężnymi, o spektrum mocy od 44 kW / 60 KM do 77 kW / 105 KM. Pięć z nich jest całkiem nowych lub po raz pierwszy oferowanych w Polo.

Do nowych silników należą trzy jednostki wysokoprężne. Dzięki wtryskowi Common Rail, zastosowanemu po raz pierwszy w Polo, pracują one wyjątkowo efektywnie i komfortowo.

O tym, jaki potencjał tkwi w nowych silnikach TDI pokazuje Polo 1.6 TDI o mocy 66 KW / 90 KM – w połączeniu z pakietem „BlueMotion Technologies” spala średnio 3,6 litra na 100 kilometrów i emituje 96 g/km CO2. Wynik ten czyni nowe Polo najoszczędniejszym i najczystszym pięcioosobowym samochodem z silnikiem wysokoprężnym na świecie.

Polo na iPoda i iPhona


Wraz ze światową premierą Polo na Genewskim Salonie Samochodowym w Apple Store pojawiła się gra – wyścigi Polo na iPhon i iPod touch. Już po dwóch tygodniach w 39 krajach Volkswagen tą nowoczesną formą marketingu znalazł się na pierwszym miejscu w Download-Charts, wszedł nawet do Top Ten amerykańskiej listy pobranych plików.

W przypadku nowego Polo Volkswagen postawił nie tylko na tradycyjną formę reklamy, lecz również na interaktywne media skierowane do użytkowników iPhonów i iPodów touch. Ponad 1,4 miliona pobrań w Apple Store w ciągu czterech tygodni świadczy o ogromnym zainteresowaniu, jakie na całym świecie wzbudziła nowa gra „Volkswagen Polo Challenge“.

Fakty w zestawieniu


Wersje wyposażenia
· Trendline
· Comfortline
· Highline

Silniki na początku sprzedaży w 2009
· 1.2 MPI o mocy 44 kW / 60 KM
· 1.2 MPI o mocy 51 kW / 70 KM
· 1.4 MPI o mocy 63 kW / 85 KM
· 1.6 TDI o mocy 55 kW / 75 KM
· 1.6 TDI o mocy 66 kW / 90 KM
· 1.6 TDI o mocy 77 kW / 105 KM

Połączenia: silnik / przekładnia / wersja wyposażenia dla silników benzynowych

· 1.2 MPI o mocy 44 kW / 60 KM, SG-5* / Trendline
· 1.2 MPI o mocy 51 kW / 70 KM, SG-5 / Trendline, Comfortline, Highline
· 1.4 MPI o mocy 63 kW / 85 KM, SG-5, DSG-7* / Trendline, Comfortline, Highline
· 1.2 TSI o mocy 77 kW / 105 KM, SG-6, DSG-7 / Comfortline, Highline

Połączenia: silnik / przekładnia / wersja wyposażenia dla silników wysokoprężnych
· 1.6 TDI o mocy 55 kW / 75 KM, SG-5* / Trendline, Comfortline, Highline
· 1.6 TDI o mocy 66 kW / 90 KM, SG-5, DSG-7* / Trendline, Comfortline, Highline
· 1.6 TDI o mocy 66 kW / 90 KM, SG-5 / z pakietem „BlueMotion Technologies” dla Comfortline, Highline
· 1.6 TDI o mocy 77 kW / 105 KM, SG-5 / Comfortline, Highline

* SG = przekładnia manualna, DSG = przekładnia dwusprzęgłowa

Ważne zmiany w porównaniu z poprzednim modelem
· Nowe silniki TDI Common Rail i TSI
· Wszystkie silniki spełniają normę emisji spalin Euro5
· Zużycie paliwa mniejsze nawet o 20 procent
· Wariant BlueMotion ze spalaniem 3,6 litra wytycza nowe standardy
· Po raz pierwszy innowacyjna 7-biegowa DSG w Polo
· Pierwszy samochód klasy A0, który ma spełniać nowe, zaostrzone wymagania 5 gwiazdek EuroNCAP
· 7,5 procent mniejsza masa nadwozia, o 2,5 procent mniejsza masa całkowita
· Seryjne ABS - na całym świecie
· Statyczne światła oświetlające pobocze wbudowane w reflektory przeciwmgielne
· Systemy audio i nawigacja z samochodów wyższej klasy (Golf, Passat)
· Zupełnie nowy poziom jakości w klasie A0

Wymiary
· długość: 3.970 mm (+54 w porównaniu z poprzednikiem)
· szerokość: 1.682 mm (+32 w por. z poprzednikiem)
· wysokość: 1.485 mm (-18 w por. z poprzednikiem)
· rozstaw osi: 2.470 mm (+4 w por. z poprzednikiem)
· rozstaw kół: 1.463 mm przód (+29 w por. z poprzednikiem) 1.456 mm tył (+30 w por. z poprzednikiem)

Nadwozie

Debiutujące Polo piątej generacji pod względem optycznym pozostaje całkowicie wierne zasadom DNA designu Volkswagena. Pierwszym samochodem z tymi genami był przedstawiony w 2008 roku VW Scirocco. To coupé jest dzisiaj samochodem o najbardziej stabilnej wartości w Niemczech. Drugim autem był zaprezentowany jeszcze w tym samym roku Golf. Teraz – jako trzeci model zaprojektowany zgodnie z DNA designu Volkswagena – pojawia się Polo.

Ścisła współpraca designerów, konstruktorów i specjalistów od produkcji


Warunkiem realizacji tej filozofii stylistycznej są nowoczesne metody projektowania i innowacyjne technologie. Styliści, konstruktorzy i specjaliści od produkcji Volkswagena współpracowali ze sobą ściślej niż dotychczas, by wprowadzić do klasy małych samochodów taką jakość wizualną i techniczną, jaka zazwyczaj spotykana jest tylko w samochodach z wyższego segmentu. Współpraca przebiega idealnie, szczególnie w ostatnich dwóch latach, głównie dzięki zespołowi zarządzającemu kierowanemu przez prof. dr Martina Winterkorna. W jego zespole łączą siły tacy eksperci, jak prof. dr Jochem Heizmann - Członek Zarządu Koncernu Volkswagen ds. Produkcji, dr Ulrich Hackenberg – Członek Zarządu Marki Volkswagen ds. Rozwoju i Walter de Silva – szef designu koncernu Volkswagen.

Design i wymiary


Dzięki zdefiniowanemu przez Waltera da Silvę stylistycznemu DNA Volkswagena nowe Polo, w przeciwieństwie do wielu innych samochodów z klasy A0, prezentuje się jak dojrzały samochód.

Polo z charakterystycznym, nowym obliczem rodziny VW jest pełnowartościowym samochodem o długości 3.970 milimetrów (+ 54 mm w porównaniu z poprzednikiem) i szerokości 1.682 milimetry (+ 32 mm). Oferuje on miejsce dla pięciu osób i dużego bagażu (pojemność bagażnika od 280 do 952 litrów). Zwiększenie szerokości przy jednoczesnym zmniejszeniu wysokości (-18 mm do 1.485 mm) nadało temu autu nowy, bardziej dynamiczny wygląd. Sylwetka samochodu zdominowana jest przez ostre, precyzyjne linie bez szybko starzejących się ozdobników stylistycznych.

Walter de Silva tworzy styl „semplicità“

Walter de Silva wpisał „la semplicità“ czyli „prostotę“ do swojego credo. „La semplicità“ w żadnym wypadku nie oznacza rezygnacji z czegokolwiek. Wręcz przeciwnie. Jak wyjaśnił Walter de Silva - „Elegancja i emocjonalność, sportowy charakter i dynamika, tak samo jak zawsze, pozostają głównymi kryteriami przy przygotowaniu projektu i kształtowaniu ostatecznej formy. Zgodnie z zasadą prostoty starannie dobieramy środki, które najlepiej wyrażają intencje stylistów i przemawiają do oglądających“.

Punktem wyjścia wszystkich przemyśleń jest dochowanie wierności marce, jej historii i wartościom. „Niektóre charakterystyczne elementy stylistyczne – wyjaśnia de Silva – stały się typowe dla Volkswagena. Opanowanie architektury i równowaga proporcji tworzą podstawę. Podkreślenie poziomych linii stało się cechą wspólną dla wielu modeli, a przysłowiowe już zamiłowanie do szczegółów – głównym środkiem wyrazu. Nowe Polo stanowi odzwierciedlenie tych zasad stylistycznych. Ma proporcje świadczące o jego pewności siebie i bardziej dynamiczną sylwetkę. Zredukowane promienie, wąskie szczeliny i ekstremalnie ostre krawędzie nadwozia podkreślają logikę koncepcji stylistycznej VW”.

Przód nadwozia

Płaska osłona chłodnicy i typowy pas reflektorów, teraz dopasowane specjalnie dla Polo, po raz pierwszy zaprezentowane zostały w Scirocco. Podkreślają one szerokość i nisko położony punkt ciężkości samochodu. W przód z czarną osłoną chłodnicy i światłami harmonijnie wpisuje się zderzak w kolorze nadwozia. Poniżej, jako trzecią poziomą linię umieszczono duży wlot powietrza. Jest on zakończony po bokach światłami dziennymi i reflektorami przeciwmgielnymi ze zintegrowanymi światłami doświetlającymi pobocze. Światła do jazdy w dzień oszczędzają 0,15 litra paliwa na 100 kilometrów w porównaniu z tradycyjnymi, stale włączonymi światłami. Kilka centymetrów nad nawierzchnią znajduje się, pomalowany w kolorze nadwozia, wąski przedni spojler, który ma duży wpływ na bardzo wysoki poziom ochrony pieszych.

Zależnie od wersji wyposażenia Volkswagen oferuje Polo z dwoma wariantami reflektorów. Wersja podstawowa Trendline posiada reflektory z żarówkami H4. W wersji Comfortline i Highline zastosowano podwójne reflektory H7. Pod względem stylistycznym reflektor ze zróżnicowanymi żarówkami stanowi harmonijne przedłużenie linii osłony chłodnicy. W reflektory wbudowane są kierunkowskazy.

Tył nadwozia


Geometryczny porządek i sportowy charakter to także cechy tylnej części nadwozia. Stylistyczna forma przednich reflektorów z załamaną ku górze linią powtarza się w tylnych światłach. Mają one wyjątkową grafikę widoczną w nocy. Sięgają aż na szerokie barki Polo, na których w okolicach bocznej „linii charakteru“, opiera się dach. Podobnie jak w Golfie, jako uchwyt do otwierania bagażnika służy odchylające się logo VW. Na tylnej pokrywie umieszczony jest spojler dachowy.

Tył nowego Polo ma atletyczny wygląd. Projektanci ekstremalnie wykorzystali rozstaw kół (przód + 29, tył + 30 milimetrów) i przesunęli zewnętrzne krawędzie obręczy aż do nadkoli. Nowe Polo doskonale prezentuje się z bardzo dużymi kołami i oponami. Spektrum opcjonalnych opon sięga aż do rozmiaru 215/40 R17.

Sylwetka

Boczna linia zdominowana jest przez sportowy przedni i bardzo krótki tylny zwis, wyraźnie wymodelowaną „linię charakteru“ oraz niższy, schodzący zdecydowanie ku tyłowi dach. Mocno zaznaczona linia barków wprowadza nowy podział bryły samochodu i podkreśla jego atletyczny wygląd. Od czwartej generacji, w pięciodrzwiowym Polo zastosowano tak zwaną potrójną stylistykę okien. Chodzi tu o trzecią, włączoną w słupek C boczną szybę. W nowym Polo ta cecha jest szczególnie zaznaczona. W obrębie słupków A i C linia okien załamuje się ku górze i nawiązuje do przednich i tylnych świateł. Mocno wyprofilowany kształt progu i podwozie poprawiają aerodynamikę. Także lusterka Polo zostały zoptymalizowane pod tym względem, w porównaniu z poprzednim modelem uzyskują o 20 procent mniejszy opór powietrza.

Jakość i bezpieczeństwo bierne

Nowe Polo cechuje się bardzo dobrą sztywnością nadwozia

Statyczna sztywność na skręcanie o wartości 180.000 Nm/º tego Volkswagena to doskonały wynik. Wartość tą udało się uzyskać między innymi dzięki zastosowaniu stali o najwyższej wytrzymałości oraz wprowadzeniu wzmocnień w punktach węzłowych nadwozia, dostosowanych do występujących w nich obciążeń. W całej karoserii Polo zastosowano wyjątkowo sztywne elementy węzłowe z profili o konstrukcji skorupowej.

Większa stabilność mimo mniejszej masy

Nowe Polo jest doskonałym przykładem innowacyjnych rozwiązań zmniejszających masę konstrukcji. Wysoka sztywność statyczna nie odbiła się niekorzystnie na masie samochodu, a wręcz przeciwnie. Świadczy o tym fakt, że mimo zwiększenia bezpieczeństwa nadwozie nowego Polo waży o 7,5 procent mniej, niż karoseria poprzedniej generacji Polo.

Doskonała sztywność dynamiczna


Wysoka sztywność dynamiczna jest istotnym czynnikiem wpływającym na komfort amortyzowania drgań i idealnie zbalansowaną akustykę. W nowym Polo uzyskano ją dzięki optymalnej strukturze nadwozia, doborowi materiałów i innowacyjnej technice spawania i klejenia. Ponadto wysokie wartości sztywności we wszystkich ważnych strefach nadwozia zapewniają dobrą izolację akustyczną, a tym samym bardzo niski poziom hałasu we wnętrzu.

Zachowanie podczas zderzenia

Jednym z celów, jakie postawili sobie konstruktorzy Polo, było uzyskanie pięciu gwiazdek w teście EuroNCAP przeprowadzanym według nowych, zdecydowanie bardziej surowych i rozbudowanych kryteriów. W strefie wokół nóg udało się obniżyć stopień deformacji przy zderzeniu czołowym aż o 50 procent! W przypadku zderzenia bocznego wartość ta została zmniejszona o 20 procent.

Zderzenie czołowe

Podczas zderzenia czołowego dwóch samochodów, gdy uderzenie następuje w prawą lub lewą połowę przodu nadwozia, sztywna kabina pasażerska zapewnia bezpieczniejszą przestrzeń dla kierowcy i pasażera. Ekstremalnie wytrzymały wspornik poprzeczny zderzaka dba, aby energia była odprowadzana także na tę stronę nadwozia, która nie została bezpośrednio uderzona. Dzięki temu obie belki wzdłużne mogą absorbować energię. Sposób w jaki redukowana jest prędkość przy zderzeniu czołowym znacznie zmniejsza obciążenia działające na pasażerów.

Dolna belka poprzeczna w strefie nóg jest wykonana jako element hartowany w prasie. Pozwoliło to z jednej strony na zmniejszenie o połowę masy, z drugiej na uzyskanie bardzo wysokiej wytrzymałości, co obniżyło o 50 % stopień deformacji. Ochronę bierną zapewniają także pedały, które w przypadku zderzenia zwalniają przestrzeń dla stóp i podudzi.

Strefa boczna karoserii z opierającymi się na niej drzwiami, nawet przy zderzeniach czołowych z bardzo małą płaszczyzną styczną z przeszkodą, gwarantuje dodatkową stabilność. W tak zwanych „ścieżkach odprowadzania obciążeń“: słupku A, elemencie podszybia opierającym się na słupku B, ramie dachu i progu zastosowano wzmocnienia o najwyższej wytrzymałości.

Zderzenie boczne

Konstruktorzy Polo poświęcili szczególną uwagę skutecznej ochronie przy zderzeniach bocznych. Jeżeli nowe Polo uderzy bokiem w przeszkodę, energia zostanie odprowadzona przez specjalny, hartowany w prasie słupek B i profilowane wzmocnienie przebiegające ukośnie przez drzwi. Znacznie wzmocnione w porównaniu z poprzednikiem zostały także wsporniki poprzeczne siedzeń oraz progi. W ten sposób przy uderzeniu bocznym zarówno prędkość wnikających do wnętrza przeszkód lub elementów uderzającego samochodu, jak i stopień deformacji zredukowane zostały o 20 procent.

Bardzo niebezpieczne są wypadki, w których samochód uderza bokiem w drzewo. Te sytuacje symulowane są w testach zderzeniowych jako „zderzenie ze słupem”. Przy takim uderzeniu, dzięki bardzo stabilnej ramie dachu i sztywnym progom, nadwozie Polo zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. W porównaniu z poprzednim modelem, także w tym przypadku stopień deformacji został zredukowany o 15 procent.

Uderzenie w tył

Tylna część nadwozia nowego Polo została wzmocniona przez wyjątkowo mocne belki wzdłużne. Chroniony jest także układ paliwowy. W połączeniu z bardzo stabilną kabiną pasażerską Volkswagen spełnia najwyższe wymagania także przy uderzeniu w tylną część nadwozia.

Ochrona pieszych

Równie duży nacisk, jak na ochronę pasażerów, położono na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Już na etapie projektowania do zadań postawionych przed konstruktorami włączono wymagania związane z ochroną pieszych.

W strefie przedniej maski, poprzez odpowiednie ukształtowanie wewnętrznej blachy, stworzona została maksymalna przestrzeń deformacji, aby zapobiec uderzeniu o twarde elementy silnika. Zawiasy pokrywy komory silnika również zostały zoptymalizowane pod kątem bezpieczeństwa pieszych. Błotniki posiadają oddzielne elementy ulegające deformacji, natomiast zderzak został tak skonstruowany, aby zagwarantować maksymalną ochronę niezmotoryzowanych uczestników ruchu.

Systemy zabezpieczenia pasażerów przed skutkami zderzeń

Nowe Polo jest wyposażone seryjnie w zestaw poduszek powietrznych obejmujący poduszki chroniące głowę i klatkę piersiową (wbudowane w oparcia przednich siedzeń), napinacze i ograniczniki siły napięcia pasów, a także zagłówki zapobiegające urazom kręgosłupa oraz trzy zagłówki z tyłu i zaczepy do mocowania fotelików dziecięcych Isofix.

Najbezpieczniejsze Polo w historii

Dzięki zoptymalizowanej redukcji prędkości przy zderzeniu oraz niewielkiemu stopniu deformacji nadwozie stanowi doskonałą podstawę dla utrzymania obciążeń pasażerów na niskim poziomie. Dostosowane specjalnie do Polo systemy zabezpieczenia przed skutkami zderzeń również przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka obrażeń. Dzięki wszystkim tym rozwiązaniom nowe Polo jest jednym z najbezpieczniejszych samochodów w swojej klasie na świecie.

Wnętrze

Cechą wspólną wszystkich Volkswagenów jest ergonomia – niezależnie od postury kierowcy i pasażerów – jest zawsze idealna. Wnętrze Polo zostało ukształtowane całkowicie od nowa. Deska rozdzielcza, od wersji Comfortline, pokryta jest tworzywem z wykorzystaniem tak zwanej techniki „slush“, która daje szlachetną, miękką w dotyku strukturę powierzchni. Dolna część kokpitu oraz wstawki w drzwiach i poszyciu ścian dostępne są w kolorach czarny Titan lub Seashell.

Ergonomia zorientowana na kierowcę


Konsola środkowa zwrócona jest w stronę kierowcy. Jej główne pola obsługowe, podzielone tak jak w poprzednim modelu, otrzymały całkowicie nową formę. Na samej górze znajdują się dwa centralne wyloty dmuchawy, które w zależności od wersji otoczone są odpowiednio błyszczącymi czarnymi lub aluminiowymi pierścieniami. Poziom niżej znajduje się listwa z przyciskami – doskonale widoczny i optymalnie umieszczony przycisk świateł awaryinych, przyciski ogrzewania tylnej szyby i siedzeń. Pod nimi – zastosowane po raz pierwszy w Polo elementy obsługowe radia i nawigacji. Najwyższym modelem jest RNS 310 – system radia i nawigacji z ekranem dotykowym, złączem multimedialnym (MEDIA-IN), możliwością odczytu MP3 (przez CD, DVD lub kartę SD) i gniazdem AUX-IN. System RNS 310 można rozszerzyć o zestaw głośnomówiący do telefonu.

Najniższy poziom zajmują, również nowe, elementy obsługowe klimatyzacji, oferowanej jako wyposażenie dodatkowe. Po prawej stronie znajduje się zamykany i chłodzony schowek. Wewnątrz umieszczony został uchwyt na okulary oraz – w zależności od indywidualnego wyposażenia – przycisk dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera, przycisk kontroli ciśnienia w oponach oraz złącze MEDIA-IN. Oddzielną komorę przeznaczono na instrukcję oraz książkę przeglądów samochodu.

Zegary podświetlone na biało

Nową formę nadano również zegarom - podświetlone teraz na biało nawiązują stylistycznie do zegarów Golfa. W nowej generacji Polo poziom paliwa wyświetlany jest cyfrowo.

Analogicznie do innych nowych modeli marki Volkswagen również dla Polo opracowano nowe, trójramienne kierownice. W najwyższej wersji wyposażenia kierownica pokryta jest skórą. Jako opcja dostępna jest kierownica wielofunkcyjna z przyciskami obsługowymi w lewym ramieniu. Podobnie jak obramowanie dysz wentylacji, także pokrętło świateł w wersji Comfortline i Highline, wykonane jest z metalu.

Wyjątkowo ergonomiczne są kieszenie i zagłębienia w tapicerce drzwi (z miejscem na 1,5-litrową butelkę) oraz środkowy podłokietnik ze schowkiem – po raz pierwszy dostępny w Polo.

Więcej przestrzeni

W Polo piątej generacji zastosowano nowe fotele kierowcy, pasażera oraz tylną kanapę. Na wszystkich pięciu miejscach siedzących do dyspozycji jest dodatkowa przestrzeń. Większa długość wnętrza (1.674 milimetry, czyli + 8 mm) odczuwalna jest przede wszystkim w przestrzeni na wysokości kolan z tyłu. Przestrzeń na wysokości ramion wzrosła o 22 milimetry (1.372 mm). Dzięki większym wymiarom wnętrze nowego Polo jest przestronniejsze. Seryjnie dzieloną w proporcji 60:40 tylną kanapę można łatwo złożyć, a podwójna podłoga, z możliwością zamontowania na dwóch różnych wysokościach, daje równą powierzchnię. Dzielona kanapa oraz podwójna podłoga stanowią wyposażenie seryjne.

Silniki i przekładnie


W pierwszym roku nowe Polo będzie dostępne z siedmioma silnikami – czterema benzynowymi i trzema wysokoprężnymi. Pięć z nich jest całkowicie nowych lub po raz pierwszy zostało zastosowanych w Polo; trzy z nich mogą być opcjonalnie połączone z innowacyjną, 7-biegową przekładnią dwusprzęgłową DSG. Wszystkie silniki spełniają wymagania nowej normy emisji spalin Euro5.

Jednostki benzynowe uzyskują moc między 44 kW/60 KM i 77 kW/105 KM. Nowością w palecie są dwa najmocniejsze silniki benzynowe – 1.4 o mocy 63 kW/85 KM oraz połączony seryjnie z 6-biegową przekładnią 1.2 TSI o imponującej mocy 105 KM.

Również czterocylindrowe silniki TDI z Common Rail o wysokim momencie obrotowym i mocy od 55 kW/75 KM do 77 kW/105 KM są nowością w Polo. Silnik o mocy 66 kW/90 KM dostępny będzie także w wersji BlueMotion. Volkswagen Polo BlueMotion zużywa zaledwie 3,6 litra paliwa na 100 km i emituje 96 g/km CO2.

Gamę silników Polo otwierają dwie sprawdzone jednostki trzycylindrowe o mocy 60 KM i 70 KM z wtryskiem wielopunktowym (MPI). Zostały one zoptymalizowane pod względem masy i akustyki, spełniają również wymagania normy Euro5. Dzięki nowym rozwiązaniom technicznym i modyfikacjom nadwozia uzyskano oszczędność 0,3 litra paliwa na 100 km w porównaniu z poprzednią wersją. Również emisja CO2 została zredukowana: z 138 do 128 g/km.

Oba czterozaworowe silniki 1.2 zastosowane w nowym Polo, w mieszanym trybie jazdy, zużywają 5,5 litra paliwa. Wersja 60-konna, ważąca 1.067 kg* osiąga prędkość maksymalną 157 km/h, a do 100 km/h przyspiesza w 16,1 sekundy. Wersja 70-konna rozpędza się do 165 km/h, a na sprint do setki potrzebuje 14,1 sekundy (*z kierowcą ważącym 68 kg, bagażem 7 kg i zbiornikiem paliwa wypełnionym w 90%).

Swoją maksymalną moc silnik 1.2 MPI 60 KM rozwija przy 5.200 obr./min, a maksymalny moment obrotowy 108 Nm dostępny jest przy 3.000 obr./min. Polo o mocy 70 KM osiąga najwyższą moc przy 5.400 obr./min, maksymalny moment obrotowy 112 Nm jest dostępny także przy 3.000 obr./min. Silnik 1.2 MPI 60 KM łączony jest wyłącznie z podstawową wersją wyposażenia Trendline. Jednostka o mocy 70 KM może być zamawiana również w połączeniu z wyposażeniem Comfortline.

1.4 MPI o mocy 63 kW/85 KM

Jednostka 1.4 MPI z nową elektroniką silnika i układem wtryskowym osiąga moc 85 KM przy 5.000 obr./min i maksymalny moment obrotowy 132 Nm przy 3.800 obr./min. Oferowana jest również z 7-biegową przekładnią dwusprzęgłową DSG, po raz pierwszy dostępną dla modelu Polo.

Obok komfortu i dobrych właściwości dynamicznych ważący tylko 95 kilogramów silnik wyróżnia się przede wszystkim ekonomicznością. Seryjne Polo 1.4 MPI z 5-biegową przekładnią spala średnio tylko 5,9 litra paliwa na 100 km, natomiast wartość emisji CO2 wynosi 139 g/km, to jest o 0,4 litra paliwa i 11 g/km CO2 mniej w porównaniu z poprzednikiem. Podobnie jak przy jednostkach trzycylindrowych, trójdrożny katalizator silnika czterocylindrowego został wyposażony w zoptymalizowaną powłokę z metali szlachetnych, pozwalającą na spełnienie wymagań normy Euro5.

Jeżeli chodzi o dynamikę – Polo 1.4 MPI wypada nadzwyczaj dobrze. Prędkość maksymalna wynosi 177 km/h, przyspieszenie 0-100 km/h trwa 12,1 sekundy. Bardzo dobra jest także elastyczność silnika: od 80 do 120 km/h Polo na piątym biegu przyspiesza w 18 sekund.

1.2 TSI o mocy 77 kW/105 KM

Nowe Polo z silnikiem 1.2 TSI zadebiutuje jeszcze w tym roku. Ta czterocylindrowa jednostka z turbodoładowaniem jest całkowicie nową konstrukcją. Realizuje filozofię „downsizingu“ zastosowaną w cieszących się popularnością silnikach 1.4 TSI i 2.0 TSI. Oznacza maksymalną moc przy minimalnym zużyciu paliwa. VW Polo 1.2 TSI o mocy 105 KM rozwija prędkość 100 km/h już po 9,7 sekundy, a jego prędkość maksymalna to 190 km/h. Przy tym zużywa tyle paliwa, co 60-konna wersja podstawowa (5,5 litra) i emituje 129 g/km CO2. W porównaniu z silnikiem 1.6 poprzedniego modelu, zastąpionym przez 1.2 TSI, udało się obniżyć średnie zużycie paliwa aż o 1,2 litra. Emisja CO2 została obniżona odpowiednio o 30 g/km.

Najwyższą moc 1.2 TSI osiąga przy 5.000 obr./min. Maksymalny moment obrotowy 175 Nm dostępny jest między 1.500 a 3.500 obr./min. Seryjnie Polo 1.2 TSI będzie oferowane z 6-biegową przekładnią manualną, jako opcja będzie dostępna skonstruowana przez Volkswagena 7-biegowa przekładnia DSG.

Silniki wysokoprężne w szczegółach

1.6 TDI o mocy 55 kW/75 KM, 66 kW/90 KM i 77 kW/105 KM

Silniki wysokoprężne z wtryskiem Common Rail dla piątej generacji Polo są całkowicie nowymi konstrukcjami. Osiągają moc 75 KM, 90 KM i 105 KM. Przewidziana jest także wersja 90-konna z pakietem BlueMotion, która zużywa tylko 3,6 litra paliwa na 100 km. Seryjnie wszystkie Polo TDI będą posiadały filtr cząsteczek stałych (DPF).

Podobnie jak 2.0 TDI z bezpośrednim wtryskiem Common Rail, także czterocylindrowe silniki o pojemności 1.6 litra charakteryzują się doskonałymi właściwościami akustycznymi, dobrą dynamiką oraz ekstremalnie niskim zużyciem paliwa i emisją CO2. Wszystkie warianty Polo 1.6 TDI spełniają wymagania nowej normy Euro5.

Pod względem technicznym silniki TDI o pojemności 1.598 cm3 reprezentują najwyższy standard. System Common Rail wtryskuje olej napędowy bezpośrednio do komory spalania pod ciśnieniem 1.600 bar.

1.6 TDI o mocy 55 kW/75 KM

Jednostka 1.6 TDI o mocy 75 KM rozwija maksymalny moment obrotowy 195 Nm między 1.500 a 2.000 obr./min,. Zużycie paliwa wynosi 4,2 litra na 100 km, a emisja CO2 - 109 g/km. Maksymalna moc dostępna jest przy 4.000 obr./min. Polo 1.6 TDI w tej wersji przyspiesza do setki w 13,9 sekundy i może osiągnąć prędkość maksymalną 170 km/h. Przy seryjnej 5-biegowej przekładni manualnej na przyspieszenie od 80 do 120 km/h, na najwyższym biegu, nowe Polo potrzebuje dokładnie 18 sekund.

1.6 TDI o mocy 66 kW/90 KM

By obniżyć koszty utrzymania, zużycie paliwa i emisję CO2, Volkswagen oferuje nowe Polo 1.6 TDI z pakietem BlueMotion. W tym przypadku moc wynosi 90 KM, a dzięki innowacyjnemu połączeniu rozwiązań obniżających spalanie – między innymi automatycznego systemu Start-Stop – zużycie paliwa wynosi zaledwie 3,6 litra oleju napędowego na 100 kilometrów. Odpowiada to emisji dwutlenku węgla na poziomie 96 g/km. W wersji standardowej, bez pakietu BlueMotion, Polo 1.6 TDI o mocy 90 KM spala 4,2 litra oleju. Maksymalny moment obrotowy 230 Nm jest dostępny między 1.500 a 2.500 obr./min.

1.6 TDI o mocy 77 kW/105 KM

To najbardziej dynamiczna, 105-konna wersja silnika 1.6 TDI. Moment obrotowy 250 Nm osiągany jest w zakresie od 1.500 do 2.500 obr./min. Polo z tym silnikiem przyspiesza do 100 km/h w 10,4 sekundy i rozwija prędkość maksymalną 189 km/h. Średnie zużycie paliwa wynosi 4,2 litra na 100 km.

Dwusprzęgłowa przekładnia DSG

Seryjnie nowe Polo wyposażone jest w precyzyjnie zmieniające przełożenia i dobrze zestopniowane przekładnie 5-biegowe. W przypadku jednostki 1.2 TSI jest to 6-biegowa przekładnia manualna. Maksymalną efektywność, dynamikę i komfort zapewnia 7-biegowa, dwusprzęgłowa skrzynia DSG. Poprzez możliwość dostosowania parametrów i charakterystyki przekładnia ta może być oferowana w połączeniu z różnymi typami silników. Będzie ona dostępna jako opcja do Polo 1.4 MPI o mocy 85 KM, 1.6 TDI o mocy 90 KM i 1.2 TSI o mocy 105 KM.

Budowa i działanie 7-biegowej DSG

W pierwszej na świecie 7-biegowej DSG dla samochodów produkowanych w wielkich seriach zastosowano dwa suche sprzęgła z hydraulicznie regulowanym ciśnieniem. Moc silnika przenoszona jest przez wał korbowy i dwumasowe koło zamachowe na podwójne sprzęgło. Jedno sprzęgło obsługuje biegi nieparzyste, drugie biegi parzyste i bieg wsteczny. Rezultatem takiego mechanizmu jest brak przerwy w sile ciągu przy zmianie przełożenia. Rozwiązanie to łączy w sobie dużą wygodę i wyjątkowo komfortową i dynamiczną zmianę biegów.

Osiągnięcie takich właściwości stało się możliwe dzięki inteligentnemu elektrohydraulicznemu sterowaniu przekładnią, dwóm sprzęgłom oraz dwóm wałkom. Dzięki temu najbliższy wyższy bieg będzie cały czas czekał w „gotowości“ na aktywowanie. Jeżeli Polo jedzie na szóstym biegu, siódmy bieg jest już włączony, ale jeszcze „nieaktywny“. Gdy tylko osiągnięty zostanie idealny punkt na zmianę przełożenia, sprzęgło odpowiedzialne za szósty bieg otworzy się automatycznie, a drugie zamknie i w ten sposób aktywny będzie siódmy bieg. Dochodzi wówczas do nakładania się operacji otwierania i zamykania obu sprzęgieł tak, że cały proces zmiany przełożenia przebiega niezwykle komfortowo w ciągu kilku setnych sekundy – szybciej, niż zrobiłby to najbardziej profesjonalny kierowca.

Polo Comfortline

Wersję Comfortline można rozpoznać z zewnątrz po obudowach lusterek zewnętrznych i klamkach polakierowanych w kolorze nadwozia, podwójnych reflektorach H7 i 15-calowym obręczom ze specjalnymi pełnymi kołpakami. W kwestii komfortu seryjne wyposażenie uzupełniają elektronicznie ustawiane i ogrzewane lusterka zewnętrzne, fotel pasażera z regulacją wysokości, szuflady pod przednimi fotelami, pierścienie aluminiowe przy zegarach, wylotach dysz wentylacji, pokrętle świateł i elementach obsługowych radia, kieszenie na oparciach przednich siedzeń i centralny zamek z pilotem.

Wnętrze Polo Comfortline dodatkowo podkreśla wytłaczana tkanina Fonzie na środkowych częściach siedzień. W tej wersji wyposażenia obok koloru wykończenia anthrazit oferowany jest także odcień Seashell - w tym przypadku dolna część tablicy rozdzielczej jest w kontrastowym kolorze.

Polo Highline


Najwyższa wersja wyposażenia nowego Polo nosi klasyczną dla Volkswagena nazwę Highline. Polo Highline odróżnia się od wersji Comfortline chromowymi listwami na osłonie chłodnicy, 15-calowymi kołami ze stopu metali lekkich i seryjnymi światłami przeciwmgielnymi. Wyjątkowo elegancki charakter wnętrzu nadają takie detale jak trójramienna kierownica obszyta skórą (dolna część środkowego ramienia pokryta chromem), środkowy podłokietnik z przodu, wskaźnik wielofunkcyjny i wskaźnik ciśnienia w oponach, sportowe przednie fotele z regulacją wysokości, dźwignia hamulca ręcznego i gałka drążka zmiany biegów obszyte skórą oraz elegancki materiał w paski na siedzeniach (deseń Livon).

Wszystkie trzy wersje wyposażenia będą oferowane już w momencie wprowadzenia nowego Polo na rynek.


ostatnia zmiana: 2009-08-10
Komentarze
Polityka Prywatności