Kobieta za kierownicą
Opis osobowości:
Matka, żona, kochanka.

Główne wady i zagrożenia:
Poza wadami wymienionymi w pkt. 3 dochodzą inne, które przy sixie można było przemilczeć, ale tutaj już nie. Temat - rzeka , ale spróbuję:

* niemal całą uwagę pochłania jej strona techniczna prowadzenia samochodu,
* trzyma się kurczowo środka jezdni,
* używa lusterek wyłącznie do poprawiania make-up`u,
* włącza lewy kierunkowskaz i skręca w prawo,
* zero kontaktu z innymi użytkownikami drogi, brak reakcji na standardowe znaki dawane ręką lub światłami (Co tak śmiesznie miga??),
* obserwuje tylko wąski fragment drogi przed maską,
* nagle hamuje (np. tuż przed skrzyżowaniem gdy zapala się żółte światło),
* prędkość uzależnia od aktualnego nastroju a nie od warunków,
* zero wyobraźni i przewidywania,
* wjeżdża na skrzyżowanie mimo, ze nie może z niego zjechać i oczywiście zostaje na nim przez kolejną zmianę świateł tworząc korek,
* blokuje szybki pas, bo za 5 kilometrów skręca w lewo,
* po długim oczekiwaniu na drodze podporządkowanej w końcu zamyka oczy, zaciska dłonie na kierownicy i… rusza… no i… Bum!!!,
* stwarza zagrożenie nawet po opuszczeniu samochodu potrafi go bowiem zaparkować na środku skrzyżowania, lub 5 cm od otwierających się na zewnątrz drzwi czyjegoś domu.

Ulubione samochody:
Nie rozróżnia marek. Zwykle małe lub średnie, czasem (gorzej) większe.

Uwaga:
Do kobiet za kierownicą rzadko zaliczają się też niektórzy mężczyźni. Są to przypadki beznadziejne ale i nieliczne przez co nie chce mi się dla nich tworzyć oddzielnej kategorii… Dupa Wołowa?.
Rzecz dzieje się w Stanach. Policjant zatrzymuje samochód na autostradzie, a w samochodzie siedzą trzy zakonnice.
Policjant mówi do prowadzącej:
- Jechała siostra za wolno.
Zakonnica:
- Przecież minimalna prędkość jest 22 mph.
- To jest autostrada i minimalna prędkość to 65 mph, a 22 to numer drogi.
Policjant patrzy jeszcze na tylne siedzenie, gdzie dwie pozostałe zakonnice cale blade telepią się ze strachu jak głupie i pyta:
- A im co się stało?
- Bo widzi pan, panie władzo... właśnie zjechałyśmy z drogi nr 125.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Ostatnie testy Škody Yeti przed seryjną produkcją

marka: Seat

W najbliższym czasie rozpocznie się seryjna produkcja Yeti - pierwszego modelu marki Škoda w klasie SUV. Obecnie trwają końcowe testy służące sprawdzeniu zarówno modelu, jak i jego poszczególnych podzespołów.

W trwających obecnie testach udział biorą samochody z tzw. preserii, wyprodukowane na linii przygotowanej już do seryjnej produkcji modelu. Tego typu próby prowadzone są według określonych procedur oraz w otoczeniu w pełni odpowiadającym naturalnym warunkom eksploatacji samochodu, a ich pozytywne wyniki przekładają się na przekazanie modelu do produkcji seryjnej. By warunki były w pełni różnorodne, testy odbywają się w kilku lokalizacjach - w tym przypadku także w Norwegii.

Norwegia, jako miejsce prób dla Yeti, została wybrana ze względu na bogactwo dróg o różnorodnych nawierzchniach oraz specyficzne warunki pogodowe o tej porze roku - temperatura powietrza wykazuje spore wahania - rankiem oscyluje ok. zera, by w ciągu dnia osiągnąć nawet 16-18 stopni Celsjusza. Nie bez znaczenia jest także tzw. "czynnik dyskrecji" - ze względu na małe zagęszczenie ludności - liczba obserwatorów jest zdecydowanie mniejsza niż w innych częściach Europy.

W przypadku opisywanych testów w sposób szczególny sprawdzano układy mechaniczne i elektronikę układów kontrolnych, funkcjonowanie układów wentylacji, ogrzewania i klimatyzacji. Testowano także elementy zawieszenia, amortyzatory, stabilizatory, dopasowywano najodpowiedniejsze ciśnienie w oponach, a w oparciu o zebrane dane doprecyzowano ustawienia trybu Off-road, dostosowujące działanie elektronicznych systemów wspomagających jazdę do poruszania się w terenie. Ponadto badano akustykę wnętrza oraz zużycie paliwa podczas jazdy terenowej.
 
Wnioski jakie wynikają z przeprowadzonych badań są jednoznaczne: Yeti jest wysokiej jakości samochodem typu SUV z segmentu aut kompaktowych. Bardzo dobrze sprawdza się w codziennym użytkowaniu, a także zapewnia bardzo dobre właściwości podczas jazdy terenowej. Stanowi idealne połączenie cech pojazdów typu SUV i kompakt, oferując wysoki poziom bezpieczeństwa, świetną przyczepność, gwarantując komfort prowadzenia i co ważne zachowuje stabilność podczas pokonywania zakrętów.

Kluczowe zalety Škody Yeti w porównaniu z ofertą konkurencji to przede wszystkim mniejsza masa pojazdu, stosunkowo nisko umieszczony środek ciężkości, dzięki czemu samochód cechuje wyjątkowa stabilność oraz wygoda w prowadzeniu, a także funkcjonalność systemu Off-road, który zapewnia bezpieczna jazdę w warunkach terenowych.

Yeti wykorzystuje płytę podłogową, na której zbudowana jest między innymi Octavia Scout 4x4. Cechuje go większy prześwit, szerszy rozstaw kół na tylnej osi. Zastosowano również nowe amortyzatory oraz zdefiniowano tryb Off-road do jazdy w terenie.

data ostatniej modyfikacji: 2009-05-12 20:25:07
Komentarze
Polityka Prywatności