Prezentacja concept-car 20 w 1998 r. i entuzjazm, z jakim się spotkał otworzyły drogę do stworzenia nowego typu pojazdu, stanowiącego część dużej serii: Coupé/Kabriolet.
206 CC łączący jawę ze snem, pierwszy w segmencie "małych samochodów" wyposażony w dach składany elektrycznie, odniósł prawdziwy sukces, a jego następcą, już w górnym segmencie gamy, był Peugeot 307 CC. Po wypuszczeniu na rynek hatchbacka 207, ekipy Peugeot zaczęły się zastanawiać nad wersją "CC", włączoną do nowej gamy modelowej, stworzonej przy wykorzystaniu całego doświadczenia w zakresie "pojazdu rekreacyjnego».
Poprzez model studyjny "207 EPURE", Marka pozwala nam spojrzeć w przyszłość.
W każdym razie pojazd ten posiada podwójną osobowość: poza "dwiema twarzami" coupé i kabrioletu, takie uwolnienie stylistyczne wyzwala jednocześnie demonstrację technologiczną ogniwa paliwowego. Technologia dalekiej przyszłości...
Eksperymentalny ciąg napędowy 207 EPURE, zawiera najnowsze rozwiązania technologiczne grupy PSA Peugeot Citroën w tej dziedzinie, przy czym nie pominięto kwestii funkcjonalności i stylistyki pojazdu.
Idea wolności nierozerwalnie związana z taką a nie inną sylwetką stanowi swoistą osmozę z rozwiązaniem zastosowanym do napędu pojazdu: korzyści, jakie z tego płyną – brak emisji zanieczyszczeń, cicha praca – decydują o przyjemności jazdy kabrioletem.
Kierowca wraz ze swoim pojazdem integrują się ze środowiskiem naturalnym. Przyjemność i ekologia tworzą całość.
STYL
Styl zewnętrzny
Biało-perłowy lakier podkreśla czystość form modelu studyjnego, symbolizuje ekologiczny wkład ożywiającej go technologii.
Rasowy i wyrazisty przód, kojarzący się odtąd z 207-ką, wprowadza oryginalne linie, płynne i energiczne.
Z boku pas nadwozia unosi się bardzo wysoko w kierunku tyłu pojazdu, co w połączeniu z nachyleniem przedniej szyby i "łukiem" dachu (gdy jest) zwiększa dynamikę pojazdu i sprawia wrażenie ruchu, nawet na postoju. Rzeźbione w dolnej części boki podkreślają osobowość pojazdu. Charakterystyczne tarcze kół "Pitlane" z polerowanego aluminium, sprawiają, iż samochód zdaje się stapiać z drogą.
Chromowany pas "obejmuje" kabinę, stanowiąc stylistyczny element, który - umieszczony na poziomie górnej części pokrywy bagażnika - nadaje płynność tyłowi pojazdu. Na przedłużeniu linii bagażnika, masywny tylny spoiler, wbudowany w "skorupę" drzwi bagażnika, wtapia się harmonijnie całą bryłę wozu, ukształtowaną wokół świateł o efekcie diodowym.
Tak więc praca włożona w formowanie powierzchni, zarys stylistycznych linii i jednolitość proporcji zapewniają równowagę, elegancję i sportowy charakter, zarówno w coupé, jak i w kabriolecie.
Wnętrze
We wnętrzu również postawiono na czystość stylistyczną. Miękka i płynna deska rozdzielcza 207-ki, została w całości pokryta białą skórą, podobnie jak większa część wystroju wnętrza wozu, w tym: elementy wykończeniowe, obicia 4 foteli, a nawet przełączniki pod kierownicą. Panel techniczny, pokryty białym lakierem oraz chromowane wstawki, podkreślają nowoczesny i technologiczny wygląd. Akcenty kolorystyczne "zielony absynthe" (kolor podłogi) zostały subtelnie rozmieszczone w całej kabinie: na desce rozdzielczej, płytach drzwi, w tylnej części foteli i zagłówków. Ta zieleń widoczna jest także przez perforacje skóry na fotelach, sprawiając wrażenie małych pęcherzyków powietrza, w nawiązaniu do ekologicznego napędu pojazdu. Harmonia między tymi dwoma kolorami potęguje wrażenie wolności, oddychania "pełną piersią" i energii emanującej z pojazdu.
Z funkcjonalnego punktu widzenia zestaw wskaźników posiada wszystkie elementy, niezbędne do kontroli stanu naładowania akumulatora, ilości wodoru w pojeździe, natomiast kolorowy ekran na konsoli umożliwia wizualizacje przepływu mocy między silnikiem elektrycznym, akumulatorem i ogniwem paliwowym.
OGNIWO PALIWOWE
Strategia PSA PEUGEOT CITROËN
W kontekście światowego wymogu zmniejszania zużycia energii i redukcji emisji CO2, Grupa PSA Peugeot Citroën kontynuuje badania nad nowymi technologiami, aby stworzyć czysty i ekonomiczny samochód. Poza pracą włożoną w poprawienie sprawności silników cieplnych, głównie poprzez silniki HDi, użycie biopaliw, stworzenie filtra cząsteczek (FAP) czy badania w zakresie Hybryd HDi, PSA Peugeot Citroën przygotowuje się do wdrożenia strategii "Disrupting technology" (polegającej na zerwaniu z uświęconymi tradycją kanonami technologicznymi i przejściem na bardziej przyjazne środowiskowo, chociaż nie koniecznie bardziej wydajne i tanie rozwiązania - przypis tłumacza na podstawie Wikipedia).
Tak więc w przyszłości ogniwo paliwowe i wodór będą stanowić alternatywny wektor energii o ogromnym potencjale.
Zalety ogniwa paliwowego:
- alternatywa dla obecnych paliw kopalnych,
- zmniejszenie emisji CO2 i dzięki temu zahamowanie efektu cieplarnianego,
- poprawienie jakości życia w mieście dzięki cichej pracy pojazdów z silnikami elektrycznymi i wyeliminowaniu emisji zanieczyszczeń.
Ta technologia musi jeszcze stawić czoła wielu wyzwaniom technicznym i ekonomicznym przed rozpoczęciem produkcji na skalę masową.
Grupa PSA Peugeot Citroën zaangażowała się więc w poszukiwanie rozwiązań pragmatycznych, których owocem są liczne prototypy.
- Taxi PAC
Peugeot Taxi PAC to rodzaj "londyńskiej taksówki XXI wieku". Tutaj wodór w postaci sprężonego gazu (300 bar) znajduje się w wymiennym zbiorniku. Napełnianie (wymiana pustego zbiornika na pełny) odbywa się szybko, spełniając zamierzony cel użycia w warunkach miejskich.
- H2O
Peugeot H2O to połączenie dziecięcego marzenia z marzeniem inżyniera. To wóz strażacki, przeznaczony do interwencji miejskich, który rozwiązuje problem, związany z przewożeniem sprężonego wodoru, umożliwiając jego wytwarzanie w pojeździe za pośrednictwem wodnego roztworu borowodorku sodowego.
- Quark
Peugeot Quark, rasowy i futurystyczny pojazd dwuosobowy, stanowi znakomitą ilustrację licznych innowacji, wymuszonych koniecznością znacznego upakowania elementów. Przykładem niech będzie ogniwo paliwowe chłodzone powietrzem i wielofunkcyjny wysokociśnieniowy pojedynczy zbiornik wodoru (700 bar) typu "plug & drive". Pozwala to zwiększyć zasięg pojazdu w porównaniu z tradycyjną butlą 350 bar. Zamiast jednego centralnego silnika, Quark posiada 4 silniki elektryczne, umieszczone w każdym z kół pojazdu.
Obecnie Grupa we współpracy z CEA (Komisariat Energii Atomowej) pracuje nad ogniwem, stanowiącym nowy etap w zakresie mocy elektrycznej, sprawności energetycznej i zwartości: GENEPAC (GENérateur Electrique à Pile A Combustible) (1))
Technologia ta została zaprezentowana w Peugeot 207 EPURE.
Technologia PAC
Zasada działania ogniwa paliwowego (PAC) sprzężonego z silnikiem elektrycznym
Aby działać, ogniwo paliwowe potrzebuje wodoru i tlenu. Tlen czerpany jest z powietrza, natomiast wodór pochodzi ze zbiornika pojazdu.
Połączenie wodoru z tlenem wywołuje reakcję elektrochemiczną, powodującą przemieszczanie się elektronów i protonów, w wyniku którego jednocześnie powstaje ciepło, woda i przede wszystkim energia elektryczna. (2)
Peugeot 207 EPURE, podobnie jak poprzednie pojazdy demonstracyjne, wykorzystuje ogniwo paliwowe w charakterze pokładowego źródła energii elektrycznej (zasada "range extender" czyli pojazdu elektrycznego o przedłużonym zasięgu). Ogniwo zasila bezpośrednio silnik elektryczny i współuczestniczy w doładowaniu akumulatorów.
Treść technologiczna Peugeot 207 EPURE: "GENEPAC 20"
Peugeot 207 EPURE jako pierwszy otrzymał ogniwo paliwowe GENEPAC, łączące prostotę i modułowość. Ten produkt francuskiej myśli technicznej stanowi kompromis między maksymalną zwartością i sprawnością.
Zasada tego nowego ogniwa, wykonanego w technologii PEMFC (Proton Exchange Membrane Fuel Cell) polega na wykorzystaniu tłoczonych, cienkich płytek ze stali nierdzewnej, co doprowadziło do redukcji kosztów i zmniejszenie wielkości ogniwa, w porównaniu z tradycyjnymi płytkami.
System ten umożliwia także dobranie mocy ogniwa, stosownie do potrzeb. Ogniwo zastosowane w tym pojeździe demonstracyjnym o nazwie "GENEPAC 20" to wersja 20 kW systemu GENEPAC.
"GENEPAC 20" tworzą dwa moduły, a każdy z nich składa się ze nałożonych na siebie cienkich płyt i membran elektrod. (3)
System ogniwa paliwowego gwarantuje poziom sprawności przekraczający 50 %, podczas gdy w przypadku silnika spalinowego wartość ta jest rzędu 25 - 30 %.
Pięć butli zawiera łącznie
Silnik elektryczny "207 EPURE " pobiera energię tylko podczas jazdy i oddaje ją w fazie zmniejszania prędkości. Gwarantuje on cichą pracę pojazdu, co jest niezwykle ważne podczas jazdy po mieście, a także doceniane w konfiguracji kabrioletu.
Technologie PAC zapewniają demonstracyjnemu "207 EPURE " duży zasięg (około
Pojazd nie zanieczyszcza powietrza a jedynym odpadem jest czysta woda. Peugeot 207 - samochód przyszłości, nadaje się doskonale do jazdy po drogach miejskich i podmiejskich... Dla "czystych doznań", niezwykłych i coraz bardziej intensywnych!