Nowy, kompaktowy crossover Nissana – Qashqai, krótko po swej światowej premierze w Paryżu, również tam, podczas międzynarodowej wystawy samochodowej, będzie miał swoją pierwszą publiczną prezentację.
Inspirowany pojazdem koncepcyjnym o tej samej nazwie, prezentowanym w Paryżu w 2004 r., Qashqai będzie nowym pojazdem Nissana w Europie. Jego sprzedaż oficjalnie ruszy w styczniu 2007 r. Będzie skierowany do klientów poszukujących pojazdu o nieco bardziej dynamicznym designie, niż proponowany przez klasyczne auta segmentu C, ale nie będących zainteresowanymi dużymi, okazałymi z natury, kompaktowymi SUV-ami.
Wszelkie detale dotyczące Nissana Qashqai są dostępne pod adresem: www.nissaneurope-newsbureau.com.
Micra Active Luxury
Obok Qashqaia Nissan będzie prezentował nową wersję swojego popularnego samochodu miejskiego – Micry. Zaprojektowaną by sprostać wymaganiom klientów kupujących niewielki samochód do miasta, ale także poszukujących stylu i nowoczesnego akcentu luksusu oraz prestiżu w swym aucie. Nissan specjalnie dla nich przygotował wersję „Active Luxury”, która pojawi się w modelach Micra i Micra C+C.
Fotele wyłożone są połączeniem perforowanej, szarej Alcantary z wysokiej jakości miękką skórą (nappa). Każde z siedzeń ozdobione jest paskiem skóry w odcieniu terakoty, biegnącym przez zagłówek i siedzisko. Aby podkreślić tę kompozycję, terakotowa barwa pojawia się również na pokrytej skórą pokrywie schowka przed pasażerem.
Panele drzwi obite są jasnoszarą Alcantarą, podczas gdy klamki drzwi i pozostałe detale wykończono satynowym chromem. Obszyta czarną skórą kierownica również wkomponowana jest w styl wnętrza i lamowano ją szwami w odcieniu terakoty.
Kremowe tarcze prędkościomierza i obrotomierza otoczone są dyskretnymi pierścieniami pokrytymi satynowym chromem, natomiast na progach wewnątrz założono aluminiowe osłony.
Specjalnie na potrzeby tej wersji przygotowano nowy kolor lakieru – jasno szary, który najlepiej można opisać jako porcelanowy. 11-szprychowe obręcze kół ze stopów lekkich mają rozmiar
„Active Luxury” oferowany będzie z bogatym pakietem standardowego wyposażenia. Znajdą się w nim system audio z 6-płytową zmieniarką, automatyczna klimatyzacja, podgrzewane przednie sportowe siedzenia, wyposażone także w podparcie lędźwiowe, czujnik deszczu a także automatyczne światła.
Sprzedaż Micry Active Luxury rozpocznie się w Europie w połowie września.
Pathfinder 2007
Nissan Pathfinder zostanie nieco zmodyfikowany na rok modelowy 2007. Auto w wersji z automatyczną skrzynią będzie wyposażone w systemy Hill Descent Control oraz Hill Start Assist.
HDC jest systemem wspomagającym i kontrolującym proces pokonywania pochyłości, bez zaprzątania uwagi kierowcy. Hill Start Assist pozwala na łatwe ruszanie pod wzniesienia. Oba systemy wykorzystują oprogramowanie odpowiedzialne za pracę silnika i odpowiednią prędkość samochodu, pozwalające kierowcy na skupieniu się nad prowadzeniem auta, bez konieczności odpowiedniego dozowania siły hamowania. Układ wspomagania ruszania pod górę będzie odpowiedzialny za „przytrzymanie” hamulca przez trzy sekundy po zwolnieniu pedału hamulca, dając czas kierowcy na ruszenie bez groźby stoczenia się auta w tył.
Obok tych dwóch systemów, Pathfinder 2007 będzie spełniał normy czystości spalin Euro 4, dzięki zastosowaniu filtra cząstek stałych (DPF) w silnikach wysokoprężnych. DPF będzie standardowo montowany w wersjach ze skrzynią automatyczną, a w wersji z przekładnią manualną będzie to opcja. Takie same zmiany dotyczące jednostek napędowych dotyczą modelu Navara pick-up.
Stoisko Nissana zlokalizowane jest w Hali 1, nr. 331.
Nissan testuje inteligentny system transportowy w prefekturze Kanawa w Japonii
Zaawansowany system zarządzania ruchem drogowym mający na celu ograniczenie liczby wypadków i rozładowanie korków.
TOKIO (15 września 2006 r.) – spółka Nissan
Test, mający za zadanie ocenę skłonności kierowców do korzystania z systemu, będzie przeprowadzony od 1 października 2006 r. do końca marca 2009 r.
w prefekturze Kanagawa, położonej ok.
Zaawansowany system zarządzania ruchem drogowym korzysta z informacji uzyskiwanych od pobliskich samochodów oraz umieszczonych na poboczu drogi czujników optycznych. Ma on na celu ostrzeżenie kierowców przed potencjalnym zagrożeniem ze strony zbliżających się pojazdów. Informacje odbierane są przez antenę zamontowaną w samochodzie.
System ponadto wykorzystuje zebrane dane upominając kierowców, którzy zbyt szybko prowadzą pojazd w okolicach szkół. Dostarcza też informacji o najszybszej trasie na podstawie danych z sond, dotyczących pozycji i prędkości pojazdów, uzyskiwanych za pomocą technologii bezprzewodowej komunikacji.
Testowi poddane zostaną następujące elementy systemu:
Ostrzeżenie przed pojazdami
System ostrzega kierowców przed obecnością pojazdów poruszających się za szybko w strefie ograniczonej widoczności. Na przykład, jeśli system uznaje, że samochód zbliża się do kierowcy ze zbyt dużą prędkością z lewej strony, odezwie się sygnał dźwiękowy, a nagranie głosowe poinformuje: “Samochód zbliża się z lewej.” W tym samym czasie obraz nadjeżdżającego pojazdu pojawi się na ekranie nawigacyjnym CARWINGS kierowcy.
System również uprzedzi kierowcę, kiedy wykryje, że zbliża się on zbyt szybko do znaku stopu lub czerwonych świateł.
Ostrzeżenie przed prędkością
System ostrzega kierowcę, kiedy porusza on ze zbyt dużą prędkością w okolicy szkoły. Jak tylko kierowca minie znak ograniczenia prędkości na tym obszarze, odezwie się sygnał dźwiękowy, a nagranie głosowe oznajmi: “Przed tobą szkoła. Uwaga na prędkość.” Na ekranie nawigacyjnym pojawi się także wizerunek znaku informującego o szkole.
Dynamiczne wyszukiwanie trasy:
System informuje kierowców o najszybszej trasie dojazdu do celu podróży na podstawie danych uzyskiwanych z telefonów komórkowych użytkowników CARWINGS, w tym kierowców taksówek, jak również informacji o pojazdach zebranych przez operatora telefonii komórkowej NTT DoCoMo, Inc. Te wszystkie dane zostają przesłane do serwera, gdzie razem przetwarzane są na informacje o ruchu drogowym. Dane te następnie trafiają na ekran nawigacyjny kierowcy, gdzie są wyświetlane pod postacią map przedstawiających w czasie rzeczywistym natężenie ruchu drogowego. Mapy te obejmują większy zasięg dróg, niż w VICS (Vehicle Information and Communications System), publicznej usłudze dostarczającej podobnych informacji za pomocą emisji wiązki fal ultrakrótkich oraz czujników fal radiowych i podczerwieni.
Zarówno systemy ostrzegawcze o innych pojazdach, jak i o prędkości, będą testowane do końca roku fiskalnego 2007. System dynamicznego wyszukiwania trasy będzie testowany do końca roku fiskalnego 2008.
Test inteligentnego systemu transportowego Nissana realizowany jest we współpracy z NTT DoCoMo, producentem elektroniki użytkowej Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. oraz Xanavi Informatics Corp., twórcą systemów i oprogramowania nawigacji drogowej.
Spółka Matsushita Electric opracowała czujniki optyczne przeznaczone do umieszczenia na poboczach dla celu testów we współpracy z japońską Narodową Agencją Policji, Komendą Główną Policji Prefektury Kanagawa oraz opracowującej systemy zarządzania ruchem drogowym Universal Traffic Management Society of Japan (UTMS).
Na podstawie wyników testu, Nissan planuje wprowadzenie w przyszłości inteligentnego systemu transportowego w Japonii, a następnie powszechnie, jako część swoich wysiłków mających na celu zmniejszenie liczby wypadków drogowych
i korków. W Japonii Nissan postawił sobie za zadanie ograniczenie do roku 2015 o połowę liczby zabitych i rannych w wyniku wypadków drogowych z udziałem samochodów Nissana w porównaniu do poziomu z roku 1995.
Wysokiej rozdzielczości zdjęcia obrazów, które pojawiają się na ekranach nawigacyjnych, dostępne są na stronie http://press.nissanglobal.com/EN/PHOTOGRAPHS/technology.html.
Nissan zdobył 1 i 2 miejsce w wyścigu na torze Suzuka
Na torze Suzuka, 20 sierpnia odbyła się 6. runda SUPER GT. Startujący z pole position CALSONIC IMPUL Z z kierowcami Benoit Treluyerem, Kazuki Hoshino and Jeremie Dufourem zdominował ten sześciogodzinny, 173-okrążeniowy wyścig nawet na chwilę nie oddając prowadzenia. Samochód zaliczył też najszybsze okrążenie wyścigu.
W międzyczasie, MOTUL AUTECH Z z Michaelem Krummem, Richardem Lyonsem i Fabio Carbone wystartował z 10. pozycji i po dobrej walce stoczonej pomimo 80-kilogramowego balastu zajął drugi stopień podium. Tłum liczący 35 000 widzów był świadkiem zawodów rozgrywanych przy pięknej pogodzie; o 13.05, godzinie startu wyścigu, temperatura powietrza wynosiła około
Rozpoczynający wyścig z pierwszej pozycji startowej Z od samego początku okazał się niedościgniony, natychmiast zostawiając w tyle resztę stawki. Treluyer jako pierwszy siadł za kierownicą i przez całą swoją zmianę systematycznie powiększał przewagę przed przekazaniem samochodu Jeremie Dufourowi, zgłoszonemu na trzeciego kierowcę. Ponieważ ten wyścig jest niemal trzykrotnie dłuższy niż zwykłe zawody, każdy zespół ma prawo zgłosić trzech kierowców. Dufour w czasie swojej zmiany również utrzymywał ogromną prędkość, przekazując następnie pałeczkę Kazuki Hoshino. Prowadzenie samochodu przez Hoshino także okazało się perfekcyjne, podczas swojej zmiany nie popełnił on żadnego błędu, po czym z powrotem przekazał kierownicę Treluyerowi. Dufour kolejno przejął samochód od Treluyera i to właśnie on przekroczył linię mety po 173 okrążeniach, odnosząc przytłaczające zwycięstwo. Była to pierwsza wygrana Nissana Z w tym sezonie, 14 miesięcy po zwycięstwie w Sepang w czerwcu zeszłego roku.
Z przystąpił do wyścigu z balastem w wysokości
Fani oczekiwali wiele od występu XANAVI NISMO Z (Satoshi
WOODONE ADVAN Z (Erik Comas/ Masataka Yanagida/ Seiji Ara) wystartował z 5. pozycji. Erik Comas poprawił pozycję startową awansując na 2. lokatę po zajadłej, emocjonującej dla fanów walce. Niestety, kilka błędów przy postojach kosztowało ich utratę wcześniejszych zdobyczy i ostatecznie samochód zakończył wyścig na 5. miejscu. #3 YellowHat YMS TOMICA Z (Naoki Yokomizo/Joao Paulo de Oliveira/ Darren Manning) rozpoczął jako 8., ale z powodu kilku błędów na starcie przejechał linię mety na tym samym miejscu.
Yoshitaka Iijima, kierownik ekipy NISMO powiedział po wyścigu: „Naszym zadaniem w wyścigu było sprawdzenie sztywności podwozia i dokonanie ulepszeń. Sądzę, że przyczyniło się to do zwycięstwa samochodui sukcesu. Ponieważ był to wyścig długodystansowy, odbywany przy gorącej pogodzie, chcieliśmy stworzyć podwozie, które byłoby przyjazne dla opon i to musiało być dobrym podejściem. Chociaż nie był to szczególnie udany wyścig dla NISMO, zwycięstwo Fairlady Z po 14 miesiącach powinno zostać uznane za sukces i zmobilizować samochody Z do dalszych wysiłków. Błąd Ide polegający na zignorowaniu flagi ostrzegawczej należy uznać za poważny błąd kierowcy. Choć były problemy z radiem, wina w dużym stopniu spoczywa na nim, jako na zawodowym kierowcy. Winni jesteśmy przeprosiny wszystkim naszym fanom i sympatykom za niespełnienie ich oczekiwań. Samochód znajduje się obecnie na czele klasyfikacji zarówno kierowców, jak i zespołów. również nadal ma szansę na mistrzostwo. Cały zespół dołoży wszelkich starań, by osiągnąć nasze cele, a fanów prosimy o dalsze wsparcie.”
“Samochód był perfekcyjnie przygotowany i wyścig był idealny – mam tu też na myśli pracę zespołu” – powiedział Benoit Treluyer, kierowca. „Chciałbym wyrazić wdzięczność ekipie, Nissanowi, NISMO, naszym sponsorom i fanom. Bardzo dziękuję.”
“To był naprawdę fantastyczny wyścig” – wtórował Michael Krumm, kierowca, obecnie na czele klasyfikacji indywidualnej. „Samochód był ciężki, ale perfekcyjny. Dziękuję naszym fanom machającym flagami Nissana przez ponad 6 godzin. Musiało to być dla nich bardzo trudne z powodu upału, ale mobilizowało nas to przy każdym okrążeniu. Nie znajduję słów, by wyrazić moją wdzięczność.”