Podczas Mondial de l`Automobile w Paryżu Volkswagen świętował światową premierę nowej wersji Golfa - CrossGolfa. Łączy on w sobie zalety kompaktowego SUVa z wszechstronnością małego MPV, tworząc nowy model Crossover.
Podobnie jak jego cieszący się popularnością mniejszy brat –CrossPolo – także CrossGolf został stworzony przez Volkswagen Individual, należącą do koncernu grupę ekspertów specjalizujących się w uszlachetnianiu samochodów i konstrukcji pojazdów specjalnych.
Pozycjonowanie. SUV to skrót od Sport Utility Vehicle i oznacza zdecydowanie bardziej „cywilizowaną” wersję „twardego” samochodu terenowego. W 2005 roku sprzedano w Europie około 480.000 kompaktowych SUVów. MPV jest skrótem od Multi Purpose Vehicle i oznacza vana. CrossGolf swoim zmiennym i przestronnym wnętrzem stanowi pomost do tego segmentu aut. W 2005 roku sprzedano w Europie prawie 1,4 miliona kompaktowych MPV. SUV i MPV – dokładnie między tymi dwoma biegunami porusza się nowy CrossGolf. Ze względu na swoje pozycjonowanie i swoją koncepcję nie ma on w tej klasie bezpośrednich konkurentów.
Napędzany na przednią oś CrossGolf bazuje na Golfie Plus Sportline. I dlatego CrossGolfa charakteryzują takie praktyczne detale jak składana – i w tym przypadku nawet przesuwana do przodu i do tyłu – tylna kanapa, składane stoliki z tyłu oparć przednich foteli i szuflady pod fotelami, podwyższona pozycja siedząca oraz czworo drzwi i duża klapa tylna. Cechy wspólne z SUVami nowy Volkswagen wykazuje w stylistyce zewnętrznej: specjalne boczne osłony, odpowiednie zderzaki i podwyższony o
W momencie wprowadzenia na rynki europejskie w listopadzie CrossGolf będzie dostępny z dwoma silnikami benzynowymi (1.6 i 1.4 TSI) i dwoma turbodieslami (1.9 TDI i 2.0 TDI) o mocy od 75 kW /
Na zewnątrz CrossGolf różni się od klasycznego Golfa Plus wieloma modyfikacjami. Szczególnie rzuca się w oczy nowy kolor nadwozia – „Ice Silver Metallic”, nowe zderzaki oraz osłony dookoła nadwozia z wytrzymałego tworzywa wysokiej jakości w kolorze ciemnopopielatym z efektem satynowym. Z materiału tego wykonane są boczne progi, nadkola, zakończenia drzwi i zderzaki.
Przód. Wysokiej jakości osłony na karoserii obejmują z przodu umieszczone niżej wloty powietrza chłodzącego oraz montowane tam seryjnie światła przeciwmgielne. Środkowa część zderzaka (w srebrnym kolorze) utrzymana jest w stylu osłony zabezpieczającej przed najechaniem na przeszkody. Klinowy kształt zderzaka kontynuowany jest w wyprofilowanej pokrywie silnika.
Tył. Także tylny zderzak ze stylizowaną osłoną zabezpieczającą przed najechaniem na przeszkody przypomina zderzaki samochodów SUV; ze względu na szerokość, element ten dominuje w całym zderzaku i swoim srebrnym kolorem podkreśla masywny wygląd nowego CrossGolfa.
Bok. Montowany seryjnie reling dachowy CrossGolfa ma srebrny kolor („Brillante Chrom”). Seryjne, 17-calowe obręcze kół ze stopu metali lekkich są podobne pod względem stylistyki do kół CrossPolo. Te jasne akcenty kontrastują z ciemnymi osłonami z tworzywa sztucznego. Podobnie jak w cieszącym się popularnością CrossPolo, osłony założono także na nadkola. Osłony te - doskonale chroniące pojazd podczas jazdy w terenie - ciągną się od bocznych części zderzaków, poprzez nadkola i progi. Progi wyglądają przy tym wyjątkowo masywnie, ponieważ również na dole drzwi umieszczono plastikowe elementy tak, by tworzyły one wizualną całość z progiem. Razem z również wzmocnionymi listwami na drzwiach osłony te stanowią doskonałe zabezpieczenie przed uszkodzeniami na parkingach powstającymi przez nieostrożnie otwierane drzwi sąsiednich samochodów.
Podobnie jak na zewnątrz, także we wnętrzu CrossGolfa zastosowano dużo kontrastów kolorystycznych. Specjalnie dla tego modelu opracowano wystrój wewnętrzny, czyli odpowiednio dopasowano materiały i kolory tapicerki siedzeń, drzwi i aplikacji na tablicy rozdzielczej.
Fotele. Środkowe części siedzisk i oparć mają strukturę wafla i różnią się kolorystycznie od boków i tyłów foteli. Oparcia fotela kierowcy i pasażera posiadają z tyłu składane stoliki i kieszenie. Pod montowanymi seryjnie sportowymi fotelami znajdują się także praktyczne schowki. Optycznie fotele są dopasowane do tapicerki drzwi. Środkowa część tapicerki drzwi wykonana z tkaniny jest utrzymana w tym samym kolorze, jak środkowe części siedzeń.
Kokpit. Charakterystyczne dla CrossGolfa są aplikacje w kolorze srebrnym. Osiem okrągłych wylotów powietrza, inaczej niż w Golfie Plus, posiada pierścienie w kolorze „Ice Silver Metallic”. Do wyposażenia seryjnego nowego CrossGolfa należą także: skórzana trójramienna kierownica oraz skórzana osłona dźwigni zmiany biegów, a także specjalnie ukształtowana gałka dźwigni zmiany biegów (nie w DSG), wiele schowków i kieszeni, listwy na progach z napisem CrossGolf, aluminiowe nakładki na pedały i dywaniki z lamówką w kontrastowym kolorze.
Wymiary wnętrza. Podobnie jak w przypadku Golfa Plus, także wnętrze CrossGolfa charakteryzuje się dużą zmiennością i doskonałą ergonomią. Zalety takiego rozwiązania wnętrza zauważy zarówno kierowca, jak i pasażerowie: połączenie stosunkowo wysoko umieszczonej armatury i podwyższonej o
w stosunku do „klasycznego” Golfa pozycji siedzącej (z tyłu plus
Volkswagen będzie oferował CrossGolfa z dwoma silnikami benzynowymi i dwoma silnikami wysokoprężnymi. Najsłabsza wersja silnika benzynowego ma moc 75 kW /