Rzecz dzieje się w Stanach. Policjant zatrzymuje samochód na autostradzie, a w samochodzie siedzą trzy zakonnice.
Policjant mówi do prowadzącej:
- Jechała siostra za wolno.
Zakonnica:
- Przecież minimalna prędkość jest 22 mph.
- To jest autostrada i minimalna prędkość to 65 mph, a 22 to numer drogi.
Policjant patrzy jeszcze na tylne siedzenie, gdzie dwie pozostałe zakonnice cale blade telepią się ze strachu jak głupie i pyta:
- A im co się stało?
- Bo widzi pan, panie władzo... właśnie zjechałyśmy z drogi nr 125.
Szkot zatrzymuje taksówkę i pyta:
- Ile kosztuje przejazd na dworzec?
- 2 szylingi.
Taksówka jedzie dalej, a Szkot biegnie za nią przez kilkaset metrów i znowu ją zatrzymuje. Zadyszany pyta:
- A teraz?
- Teraz 4 szylingi.
- Jeszcze drożej? Dlaczego?
- Bo dworzec jest w przeciwnym kierunku...

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Projekt Renault DeZir

marka: Renault

DeZir jest pierwszym projektem realizowanym pod kierunkiem Laurensa van den Ackera i otwiera serię samochodów koncepcyjnych, które mają zapoczątkować nową wizję stylu Renault.

Concept-car DeZir świadczy o zwrocie marki Renault ku designowi zainspirowanemu trzema kluczowymi słowami: prosty, zmysłowy, ciepły.To sportowe coupe napędzane silnikiem elektrycznym łączy elegancką linię z ekologicznym podejściem do środowiska. Dla wyważenia bryły nadwozia, gładkie i płynne linie kontrastują z szorstkimi płaszczyznami bocznych aluminiowych paneli, dachu oraz z obramowaniem przednich reflektorów.

Całą szerokość przodu DeZir wypełnia wlot powietrza zaprojektowany wokół powiększonego i pionowo ustawionego logo. Ciemne wykończenie kratki wlotu powietrza uwydatnia kontrast z chromowanym rombem, dzięki czemu jest on jeszcze bardziej widoczny. Światła zaprojektowano w kształcie podświetlanych pryzmatów, co nadaje im geometryczny wygląd.

Stylistyka przodu pozwala się domyślać, jak będą wyglądały przyszłe samochody Renault. Tylne światła rozciągają się pasem na całej szerokości nadwozia. Na tylnym grillu znajduje się podświetlone logo Renault, które wydaje się unosić nad płaszczyzną.

We wnętrzu dominuje biel z akcentami w mocnym czerwonym kolorze, takim samym jak kolor nadwozia. Zastosowane szlachetne materiały to m.in. biała skóra na fotelach, desce rozdzielczej i podłodze oraz czerwona laka na konsoli i akcesoriach. Siedzenia mają kształt kokonu i pokryte są białą skórą, inaczej wykończoną po stronie kierowcy i pasażera.

Tablica rozdzielcza w sposób graficzny wyświetla informacje podawane przez czujnik przyspieszenia i czujniki prędkości. Centralnie umieszczony  dotykowy ekran wyświetla dane z „inteligentnego” systemu nawigacji, obejmujące zarówno informacje o trasie jak i zapisy z kalendarza kierowcy, ułatwiające zaplanowanie tras przejazdów.

Renault DeZir jest napędzany silnikiem elektrycznym umieszczonym centralnie z tyłu nadwozia w celu uzyskania idealnego rozłożenia masy. Litowo-jonowy akumulator o pojemności 24 kWh jest ustawiony pionowo za tylnym siedzeniem i zapewnia zasięg 160 km. W DeZir zastosowano ten sam silnik, co w seryjnych samochodach elektrycznych, wprowadzając w nim modyfikacje pozwalające na uzyskanie mocy 110 kW (150 KM) i momentu 226 Nm. Tablica rozdzielcza informuje kierowcę o zapasie energii, umożliwiając jej odpowiednie wykorzystanie. Służy do tego Fot. Renault oryginalny interfejs o grafice w stylu gry wideo.

W celu zwiększenia zasięgu i osiągów samochodu, konstruktorzy z działu Designu Renault starali się uzyskać jak najmniejszą masę konstrukcji. Z tego względu w DeZir zastosowano nadwozie z kewlaru. Szkielet podwozia wykonany ze stalowych rur tego samego typu co konstrukcja Megane Trophy. Z tego samego modelu przejęte zostały również elementy zawieszenia: podwójne wahacze trójkątne, które zapewniają wysoką precyzję prowadzenia.

Dużą uwagę poświęcono również aerodynamice, w wyniku czego powstało nadwozie ze spojlerami progowymi i tylnym dyfuzorem. Współczynnik oporu powietrza (Cx) tego samochodu wynosi 0,25. Umożliwiło to uzyskanie bardzo obiecujących osiągów: przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi 5 sekund, a od 0 do 50 km/h tylko 2 sekundy.

Zastosowane w samochodach Renault Z.E. rozwiązania pozwalają również na odzyskiwanie energii hamowania. System działa na podobnej zasadzie jak układ KERS (Kinetic Energy Recovery System) stosowany w Formule 1. Energia kinetyczna powstająca podczas hamowania jest odzyskiwana i magazynowana w akumulatorze. W DeZir ten zapas energii może być wykorzystany przez kierowcę do chwilowego zwiększenia mocy w dowolnie wybranym momencie, przy użyciu specjalnego włącznika przy kierownicy.

Źródło: motofakty.pl

ostatnia zmiana: 2010-10-18
Komentarze
Polityka Prywatności