Sporty Wagon członkiem rodziny Kia cee’d
Stworzony specjalnie dla klienta europejskiego pięciodrzwiowy hatchback Kia cee’d zdążył już zdobyć ogromną popularność. Obecnie rodzina cee’d powiększa się o model Sporty Wagon, którego światowa premiera odbywa się w tym tygodniu na 77 Salon de l’Automobiles w Genewie.
Jest to wersja w pełni produkcyjna, charakteryzująca się unikalną konstrukcją tylnej klapy nadwozia, znakomicie ułatwiającą dostęp do przestrzeni bagażowej.
Wprowadzenie samochodów z rodziny cee’d (pięciodrzwiowy hatchback w grudniu 2006, pięciodrzwiowy Sport Wagon w sierpniu 2007 oraz trzydrzwiowy Sporty Hatch w grudniu b.r.) oznacza punkt zwrotny i początek nowej ery w historii firmy Kia. Są to pierwsze pojazdy tej marki zaprojektowane oraz produkowane w Europie i stanowią symbol prawdziwej rewolucji jakościowej – odpowiadając pod każdym względem europejskim standardom inżynieryjnym i stylistycznym.
„Kia cee’d Sporty Wagon zachowuje wszelkie atrybuty hatchbacka, wzbogacone o zwiększoną użyteczność i funkcjonalność oraz unikalną konstrukcję tylnej klapy. Przy swym zacięciu sportowym jest efektowny i elegancki.” – mówi Jean-Charles Lievens, wiceprezes KIA Motors Europe – „Ma tak dobre własności jezdne i osiągi jak siostrzany hatchback oraz podobnie szeroką gamę silników i wyposażenia. Sporty Wagon ma szanse ucieszyć obecną klientelę Kia i przyciągnąć następną, która o zakupie auta tej marki jeszcze nie myślała.”
Cztero- i półmetrowy cee’d Sporty Wagon ma niespotykanie długi rozstaw osi, a więc i wiodącą w swej klasie przestrzeń dla pasażerów i ładunku. Wyróżnia się ponadto bardzo konkurencyjnymi poziomami wyposażenia oraz najnowocześniejszymi rozwiązaniami z dziedziny bezpieczeństwa czynnego i biernego. Do wyboru klienteli europejskiej oferowanych będzie 18 odmian modelowych w trzech poziomach wyposażenia (LX, EX i TX), pięć silników z manualnymi lub automatycznymi przekładniami oraz bogata lista wyposażenia opcjonalnego.
Podobny, a jednak inny
Wszystkie trzy modele gamy cee’d powstały jednocześnie, dlatego też Sporty Wagon cechuje się identyczną jak hatchback integralnością konstrukcji. Pod względem stylistycznym jest jednak odmienny – dzięki nowym panelom karoserii oraz specjalnie zaprojektowanej klapie tylnej, ułatwiającej dostęp do przestrzeni bagażowej.
Przy niezmienionym rozstawie osi 2650 mm – dla zwiększenia ładowności i funkcjonalności długość samochodu wzrosła o 235 mm (za tylnymi kołami) a wysokość o 10 mm. Liczona do krawędzi okien pojemność bagażnika wynosi 534 litry, w tym 55 litrów w standardowym schowku podpodłogowym. Jest to niemal o 200 litrów więcej niż w modelu hatchback.
Po płaskim złożeniu tylnych siedzeń dzielonych w proporcji 60/40 pojemność bagażnika Sporty Wagona rośnie do 1664 litrów, przewyższając o 200 litrów przestrzeń bagażową hatchbacka w identycznej konfiguracji. Jest to również o 50 do 60 litrów więcej niż w konkurencyjnych kombi Renault Megane czy Opel Astra.
Obok pojemności ładunkowej, użyteczności i funkcjonalności ogromne znaczenie w dzisiejszym, wielce konkurencyjnym segmencie C ma stylizacja pojazdu. Sporty Wagon przewidziany był już na początku procesu projektowego gamy Kia cee’d i pomimo pewnych cech wspólnych z innymi wersjami nadwozia rodziny cee’d pojazd ten zachowuje własny styl i wygląd.
Elementy nadwoziowe przodu aż do słupków środkowych B są wspólne dla hatchbacka i kombi. Słupki tylne wersji Wagon zaprojektowano w charakterystycznym kształcie litery „Z” a światła tylne – litery „L”, co w połączeniu ze zwiększoną długością nadaje pojazdowi wyraźnie odmiennego wyglądu.
Unikalna klapa tylna nadwozia
Konstrukcja klapy tylnej nadwozia cee’d Sporty Wagona jest prawdziwie unikalna w segmencie C i umożliwia znacznie wygodniejszy dostęp do przestrzeni ładunkowej. W porównaniu z modelem cee’d hatchback górne zawiasy klapy zostały przesunięte do przodu o 225 mm i o tą samą wielkość klapa „zachodzi” na dach. Umieszczenie zawiasów aż tak głęboko na dachu ogranicza wysięg otwierającej się klapy o 72 mm – tak więc kierowca czy pasażer może stać znacznie bliżej pojazdu przy jej unoszeniu, co ułatwia życie również i na ciasnych parkingach.
Dzięki nowej konstrukcji klapy tylnej dostęp do przestrzeni bagażowej w samochodzie cee’d Sport Wagon należy do najwygodniejszych w całym segmencie C. Szerokość otworu klapy wynosi 965 mm (plus 135 mm w stosunku do modelu hatchback) i jest największa w tej klasie pojazdów. Wysokość otworu wynosi 855 mm (225 mm więcej niż w hatchbacku), można więc uniknąć zbędnego schylania się przy wkładaniu bagaży do samochodu.
Wymiary przestrzeni ładunkowej z siedzeniami w normalnym położeniu są następujące: długość 1021 mm na poziomie podłogi oraz 764 mm na linii okien, szerokość 1040 mm pomiędzy wnękami kół oraz 1070 mm na krawędzi otworu nadwozia.
Nowoczesne silniki wysokoprężne i benzynowe
Gama oferowanych do nowego modelu cee’d Sporty Wagon silników (wszystkie spełniają normy czystości spalin Euro 4) oraz skrzyń przekładniowych jest identyczna jak w przypadku hatchbacka, w tym najnowszy, dynamiczny Diesel zaprojektowany, skonstruowany i produkowany przez Kia na Słowacji. Ich moc waha się od 90 do 143 KM.
„Nabywcy Sporty Wagona będą mogli dobierać silniki i skrzynie biegów do swych nawyków czy też stylu życia. Niemal połowa (48%) nabywców decyduje się na silnik Diesla a około 95% – na przekładnię manualną.” – mówi dr Seong-Jae Lee, dyrektor ds. inżynierii zespołów napędowych centrum badawczo-rozwojowego KIA w Russelsheim.
Ze względów podatkowych na pewnych rynkach dostępne będą silniki o obniżonej mocy maksymalnej, jednak ich własności dynamiczne nie ulegną widocznemu pogorszeniu z uwagi na niezmieniony (lub tylko nieznacznie niższy) moment obrotowy.
Więcej mocy Diesla przy obniżonym zużyciu paliwa
Produkowany na Słowacji nowy 16-zaworowy silnik wysokoprężny 1.6 CRDi wyposażony jest w elektronicznie sterowaną turbosprężarkę o zmiennej geometrii łopatek kierownic spalin (VGT), która zapewnia dynamiczne osiągi przy niskiej emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Silnik ten odznacza się rzeczywiście konkurencyjną mocą 115 KM (84,6 kW) i momentem obrotowym 255,2 Nm, a współpracuje z pięciostopniową skrzynią manualną lub z opcjonalną czterostopniową przekładnią automatyczną.
Dla klientów oczekującej jeszcze lepszych osiągów oferowany jest 16-zaworowy silnik SOHC 2.0 CRDi produkowany w Korei. Jednostka ta, również wyposażona w system wtrysku common rail drugiej generacji oraz turbosprężarkę VGT – wytwarza moc 140 KM (103 kW) i moment 304 Nm, a współpracuje z przekładnią manualną sześciostopniową.
Ze względów podatkowych na niektórych rynkach oba te silniki dostępne będą w wersjach o obniżonej mocy: 1.6 CRDi – do 90 KM (66,2 kW) a 2.0 CRDi – do 135 KM (99,3 kW).
Trzy silniki benzynowe
Do napędu samochodu Kia cee’d Sporty Wagon przewidziano także trzy 16-zaworowe silniki benzynowe – wyposażone w optymalizujący osiągi system zmiennych faz rozrządu CVVT oraz unowocześniony układ elektronicznego, wielopunktowego wtrysku paliwa.
Jednostki te dostępne są standardowo z pięciostopniową przekładnią manualną. Silnik o pojemności 1,4 litra wytwarza moc maksymalną 109 KM (80,2 kW), silnik 1,6-litrowy natomiast – 122 KM (89,7 kW). Najmocniejszy z oferowanych silników, kompaktowej konstrukcji DOHC o pojemności 1975 cm3 rozwija moc 143 KM (105,2 kW).
Płynna zmiana biegów i opcja automatyczna
Obok manualnych skrzyń biegów, stanowiących wyposażenie standardowe gamy cee’d – w dwóch modelach benzynowych (1,6 i 2,0 litry) oraz w jednym Dieslu oferowana będzie również – opcjonalnie – przekładnia automatyczna. Jednak spodziewany udział tej wersji w ogólnej sprzedaży nie przekroczy najprawdopodobniej poziomu 7-10%.
Stosowany w gamie cee’d „automat” jest przekładnią czterostopniową ze sterowaniem elektronicznym czuwającym nad szeregiem parametrów pracy w celu płynnej i szybkiej zmiany przełożeń. Skrzynia ta ma charakter adaptacyjny – a więc przystosowuje się do indywidualnego stylu prowadzenia pojazdu.