Rzecz dzieje się w Stanach. Policjant zatrzymuje samochód na autostradzie, a w samochodzie siedzą trzy zakonnice.
Policjant mówi do prowadzącej:
- Jechała siostra za wolno.
Zakonnica:
- Przecież minimalna prędkość jest 22 mph.
- To jest autostrada i minimalna prędkość to 65 mph, a 22 to numer drogi.
Policjant patrzy jeszcze na tylne siedzenie, gdzie dwie pozostałe zakonnice cale blade telepią się ze strachu jak głupie i pyta:
- A im co się stało?
- Bo widzi pan, panie władzo... właśnie zjechałyśmy z drogi nr 125.
Szkot zatrzymuje taksówkę i pyta:
- Ile kosztuje przejazd na dworzec?
- 2 szylingi.
Taksówka jedzie dalej, a Szkot biegnie za nią przez kilkaset metrów i znowu ją zatrzymuje. Zadyszany pyta:
- A teraz?
- Teraz 4 szylingi.
- Jeszcze drożej? Dlaczego?
- Bo dworzec jest w przeciwnym kierunku...

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Recykling nie tylko w domu

marka: Renault

W wielu samochodach marki Renault aż 95% ich masy nadaje się do ponownego przetworzenia. W nowych modelach wielkość ta stopniowo rośnie, gdyż koncern Renault dąży do osiągnięcia poziomu, w którym 100% zastosowanych materiałów będzie nadawać się do recyklingu.

Polacy mają coraz większą świadomość ekologiczną i coraz więcej osób rozumie potrzebę ponownego przetwarzania surowców wtórnych. Badania wykazały, że przez ostatnich kilka lat ilość osób segregujących odpady domowe wzrosła o 18 p.p. O 12 p.p. zwiększył się odsetek zbierających surowce wtórne*. Odzysk aluminiowych puszek po napojach wzrósł przez 10 lat o niemal 60 p.p.!** Jednak recykling nie powinien ograniczać się wyłącznie do  np. segregowania śmieci w gospodarstwie domowym. Proces ten rozpoczyna się w fabryce, gdzie już na etapie projektowania każdy producent może zastosować technologie umożliwiające i ułatwiające późniejsze przetwarzanie surowców wtórnych. Koncern Renault za jeden z celów postawił sobie wykorzystanie w swoich modelach samochodów jak największej ilości elementów, które można powtórnie przetworzyć.

Przejawem tej inicjatywy jest wprowadzenie przez Renault symbolu «eco²». Oznaczone nim auto musi być zaprojektowane w taki sposób, aby 95% jego masy nadawało się do wtórnego wykorzystania. Ponadto, co najmniej 5% zastosowanych w nim tworzyw sztucznych musi pochodzić z odzysku. Dbałość o środowisko naturalne nie może ograniczać się do fazy użytkowania pojazdu – mówi Agata Szczech z Renault Polska – Koncern Renault uważa, że powinna ona obejmować cały cykl życia samochodu, od momentu zaprojektowania i produkcji elementów, które będzie można wykorzystać ponownie, poprzez ekonomiczne
i ekologiczne użytkowanie, aż po wycofanie samochodu z użycia. Dlatego samochody projektowane są tak, aby można było łatwo zdemontować oraz posortować odpowiednio oznaczone elementy i poddać recyklingowi bez dodatkowego zwiększania kosztów.

W Modusie wykorzystano aż 18 kg tworzyw sztucznych pochodzących z odzysku. Model ten otrzymał też nagrodę za największą ilość surowców wtórnych wykorzystanych do konstrukcji deski rozdzielczej. W Espace IV zastosowano liczne materiały nadające się do recyklingu, obniżając jednocześnie masę pojazdu. Na przykład zastosowanie aluminiowych drzwi
i maski pozwoliło na zmniejszenie ich masy o 20 kg w stosunku do analogicznych części z blachy stalowej. Renault Clio III zawiera niemal 10% (20 kg) tworzyw pochodzących z recyklingu, a nowe Twingo 9% (15 kg). W kolejnych samochodach gamy Renault wielkości te będą stale rosły – dodaje Agata Szczech. 

* www.cbos.pl
** www.recal.org.pl

Renault ECO2
Firma Renault wprowadziła znak «eco²», informujący klientów o podjętym przez Grupę zobowiązaniu zaoferowania ekologicznych i ekonomicznych samochodów odzwierciedlających wkład marki w ochronę środowiska. Znak jest przejawem ambitnej polityki Renault zmierzającej do ograniczenia szkodliwego oddziaływania na środowisko na wszystkich etapach cyklu życia samochodów (produkcji, eksploatacji i wycofania z eksploatacji). Samochody «eco²» spełniają trzy kryteria środowiskowe o ogólnoświatowym znaczeniu: są  produkowane w zakładach posiadających certyfikat ISO 14001, ich emisja CO2 jest niższa od 140 g/km lub są one napędzane biopaliwem, a po wycofaniu z eksploatacji 95% ich masy nadaje się do wtórnego wykorzystania i dodatkowo minimum 5 % ogólnej masy użytych w nich tworzyw pochodzi z recyklingu. Samochody «eco²» są nie tylko ekologiczne, ale także przystępne cenowo. Są dostępne dla szerokiej rzeszy odbiorców, dzięki czemu osiągnięty postęp techniczny ma znaczący wpływ na poprawę ochrony środowiska. Zmniejszenie pojemności skokowej silników (silnik TCE 100 KM) i stosowanie biopaliw (Megane na bioetanol E85, Trafic i Master na biodiesel B30) to konkretne przejawy działań podjętych w tym kierunku. Znak «eco²» ma również odzwierciedlać stały postęp w dziedzinie ochrony środowiska. Kryteria będą więc stopniowo zaostrzane i oferta modeli Renault będzie obejmowała coraz bardziej ekologiczne, a jednocześnie przystępne cenowo samochody.

Komentarze
Polityka Prywatności