Fascynujący UP!
Są takie samochody, które już od momentu pojawienia się na rynku stają się ikoną swoich czasów, legendą podziwianą przez kolejne lata. Wiele z takich samochodów posiada znak VW. Najpierw był Garbus, później Beetle, czy New Beetle. Dalej - T1, Bulli, Samba Bus, California, a obecnie: Golf GTI.
Teraz do rodziny niezwykłych samochodów Volkswagena dołącza UP!, zaprezentowany po raz pierwszy na IAA. Koncepcja i stylistyka tego małego, zwinnego, miejskiego auta zachwyci niejedną generację, o czym świadczą reakcje odwiedzających. Wystawa pokazała, że model studyjny UP! ma potencjał podobny do tego, jaki kiedyś posiadał Garbus, a obecnie - Golf.
UP! to wszechstronny, czteroosobowy samochód miejski. Podwiezie do pracy lub na uniwersytet, zawiezie na plażę i wycieczkę poza miasto. To zwinne, niewielkie auto zaskakuje przestronnością wnętrza – oferuje o wiele więcej przestrzeni, niż inne samochody o podobnej długości (3,45 m) i szerokości (1,63 m). Jego nadwozie mówi samo za siebie: prostota, a jednocześnie indywidualizm i nowatorstwo tworzą doskonały efekt. Przykładem nietypowych rozwiązań może być silnik, który w UP! umieszczony jest z tyłu. UP! to przemyślana propozycja dla osób ceniących sobie oryginalność
Umieszczenie silnika z tyłu pozwala na zastosowanie nowych rozwiązań, szczególnie we wnętrzu pojazdu. W stosunku do wymiarów zewnętrznych, ilość miejsca w środku auta jest imponująca. To samo dotyczy samej konfiguracji wnętrza: wszystkie siedzenia, z wyjątkiem fotela kierowcy, można całkowicie złożyć, wymontować i schować w jednym z bagażników: przednim lub tylnym. W ten sposób całą długość wnętrza można wykorzystać jako przestrzeń do przewozu większych przedmiotów. Główną zaletą siedzeń jest ich ergonomia. Fotele wypełnione są powietrzem - dzięki temu dostosowują się do anatomii ciała osoby, która akurat zajęła miejsce.
Obsługa urządzeń pokładowych w modelu UP! jest całkowicie intuicyjna. Ekran dotykowy służy do obsługi nawigacji, radia, komputera pokładowego i klimatyzacji. Dzięki sensorom zbliżeniowym, ekran reaguje także na określone ruchy dłoni. Funkcje standardowe, takie jak regulacja klimatyzacji czy głośności radia, wyświetlana jest na pasku obsługi. Inne, bardziej rozbudowane – na przykład nawigacja, telefon, radio, Internet, zdjęcia, filmy itp. – pojawiają się na „rolce menu głównego”, która swoim wyglądem przypomina wirtualną karuzelę. Dotykając na ekranie „rolki menu głównego” można ją dowolnie obracać. Ten efektowny sposób sterowania jest oczywisty i nie wymaga dodatkowych objaśnień - system jest zrozumiały w każdej kulturze, prosty w obsłudze, niezawodny i sprawia dużo radości, a więc posiada wszystkie typowe cechy Volkswagena.