Komisja zadaje pytanie:
- Proszę nam opisać pracę silnika.
-Brrrruuum, bruuum, wrrrryyy...
Główny Urząd Ceł postanowił przeprowadzić ankietę wśród celników na temat
łapówkarstwa. Jedno z pytań zadawanych przez komisję brzmiało:
"Ile czasu potrzebujesz aby za łapówki kupić BMW?"
Celnik na polsko- niemieckiej granicy odpowiada:
- Dwa, trzy miesiące.
Celnik na polsko-czeskiej granicy:
- No, z pół roku.
Celnik ze "ściany wschodniej" po dłuższym zastanowieniu:
- Dwa, trzy lata.
Komisja zadziwiona:
- Tak długo?
Celnik ze "ściany wschodniej":
- Chłopaki, nie przesadzajcie, BMW to w końcu duża firma...

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach
marka

Seria modeli Hyundai i-blue

marka: Hyundai

Podczas tegorocznych, genewskich targów Geneva International Motor Show, Hyundai Motor Co. zaprezentował koncepcję i-blue - zoptymalizowane połączenie dostępnych obecnie technologii (pakiet i-blue) zestawione z nowym silnikiem oraz wykorzystujące CNG.

Koncepcja i-blue już dzisiaj pozwala na masową produkcję bardzo przyjaznych dla środowiska pojazdów.

Emisja dwutlenku węgla stanowi temat kluczowy polityki ekologicznej a Hyundai jest w stanie poczynić dalsze postępy w jej ograniczaniu. Nowe osiągnięcia są tym bardziej konieczne, im bardziej nagląca staje się potrzeba zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, ograniczenia konsumpcji i oszczędzania zasobów naturalnych. W ramach koncepcji i-blue, Hyundai połączył ze sobą elementy nowoczesnych technologii aby sprostać stale rosnącym standardom i  wymaganiom klientów.

W rezultacie otrzymano całe spektrum technologii zastosowanych w modelach i10, i10 CNG, i30 oraz oczekiwanym i20, zaprojektowanych w sposób wyznaczający nowe standardy
w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla i konsumpcji paliwa.

„O koncepcji i-blue można myśleć jako o wprowadzeniu elementów, które w naturalny sposób będą ewoluować w przyszłych samochodach Hyundai, ale również, jeśli popyt ze strony dystrybutorów, dealerów i klientów będzie wystarczający, może przekształcić się w osobną serię modeli eko-dynamicznych. W jednym i w drugim wypadku, biorąc pod uwagę, że już produkujemy najbardziej efektywne w swoich klasach pojazdy pod względem ograniczenia emisji dwutlenku węgla (przykładowo obecny Santa Fe CRDi) koncepcja ta jest przykładem nieustającego zaangażowania firmy Hyundai na rzecz zarówno klientów, jak i ekosfery” – wyjaśnia Hans van Gent z Hyundai Motor Europe Technical Center GmbH.

Każdy z modeli wyróżnionych wizualnie za pomocą znaczków i-blue oferuje znaczące ograniczenie zanieczyszczeń bez szkody dla osiągów, niezawodności czy satysfakcji z jazdy.

i-blue – skład pakietu:
Podczas gdy poszczególne modele różnią się zastosowanymi zestawami elementów i-blue, na pakiet składają się rozwiązania zmniejszające opory ruchu, zwiększające efektywność silnika i skrzyni biegów oraz dopracowany kształt nadwozia.

Ulepszenia w zakresie aerodynamiki:
Aby osiągnąć istotne (do 10%) zmniejszenie współczynnika oporu Cd, pakiet i-blue uwzględnia:

• Zależne od pojazdu nadanie kształtów opływowych podwoziu
• Zoptymalizowane pod względem aerodynamiki wnęki na koła przednie i tylne
• Zoptymalizowane wloty powietrza z przodu oraz tylni spoiler

Mechanizm napędowy
Elementy zestawione celem osiągnięcia istotnego spadku spalania to:

• Zwiększenie wewnętrznej sprawności silnika przez ograniczenie tarcia układu napędowego, zastosowanie oleju niskotarciowego i optymalizację układu chłodzenia
• Zmiana oprogramowania sterującego silnikiem. Przykładowo, sterowanie ciśnieniem wtrysku i taktowaniem cykli silnika, jak również zaawansowane procedury przetwarzania spalin oraz obniżenie prędkości biegu jałowego
• Wyposażenie pojazdu w sterowany elektronicznie wskaźnik zmiany biegów (wskaźnik przełożenia)
• Wdrożenia systemu Bosch Start & Stop (łącznie z inteligentnym generatorem)

Nadwozie
Dopracowanie nadwozia pomoże zmaksymalizować zyski zarówno aerodynamiczne jak i te, dotyczące efektywności zużycia paliwa. Zmiany uwzględniają:

• Obniżenie zawieszenia o około 15-20mm
• Zastosowanie opon Michelin o bardzo małym oporze tocznym (i10: 175/55 R14; i30: 205/55 R16) ze zwiększonym ciśnieniem powietrza

Skrzynia biegów
Zmiana skrzyni biegów z pięciobiegowej na sześciobiegową i wydłużenie najwyższych, trzech przełożeń znacząco ogranicza obroty, co w efekcie skutkuje zmniejszeniem spalania i emisji gazów cieplarnianych.
Zmiany uwzględniają:

• Zastąpienie pięciobiegowych, ręcznych skrzyni biegów skrzyniami sześciobiegowymi
• Wydłużenie najwyższych trzech przełożeń
• Zainstalowanie wskaźnika przełożenia bezpośrednio na tablicy rozdzielczej

Seria pojazdów i-blue

i30 blue
Wyposażony w silnik Diesla 90PS 1.6CRDi, model i30 w wersji pięciodrzwiowej może się pochwalić zadziwiająco niską emisją dwutlenku węgla: 125 g/km. Wyposażenie w pakiet –i-blue zmniejsza tę wartość o dalsze 15,2% do zaledwie 106g/km. Naturalnie ten spadek procentowy wiąże się również z mniejszym zużyciem paliwa.

i10 blue
Wprowadzony w roku 2007, model i10 zaproponował nową jakość w segmencie A. Bardzo ekonomiczny, pięciodrzwiowy model 70PS 1.1CRDi sam w sobie ma bardzo niski poziom emisji dwutlenku węgla - 114 g/km. Z podstawowymi elementami pakietu i-blue i silnikiem U2 1.6, wielkość ta obniża się do zaledwie 95g/km, osiągając znaczący 17% spadek.

i10 blue CNG
Najbardziej doskonałe rozwiązanie, udało się osiągnąć dzięki połączeniu nowo opracowanego, trzycylindrowego silnika 0.L z turbodoładowaniem (98PS) oraz zastosowania CNG. W tym pakiecie, i10 blue CNG staje się liderem w swojej klasie pod względem emisji dwutlenku węgla na poziomie jedynie 65g/km.

Hyundai i ekosfera
Hyundai zawsze był liderem w aspekcie ochrony środowiska. Od samego początku oferowano klientom najbardziej ekonomiczne pojazdy, wyposażone jednocześnie
w technologie opracowane tak, by dbać o ekologię. Długo przed wprowadzeniem stosownych przepisów prawnych, Hyundai ograniczył zanieczyszczenia we wszystkich swoich fabrykach
i wprowadził procedury recyclingowe.

Jednym z lepszych przykładów zaangażowania w kwestie środowiskowe jest odbiór fabryki w Asan w 1996 roku. Aby ją zbudować, trzeba było pozbyć się z terenu około 1700 drzew. Wykopano je i przesadzono na rekultywowaną działkę w Namyang. Emisje wszelkich substancji pozostawały pod ścisłą kontrolą. Hyundai jest również pierwszym z wielkich producentów samochodów, który zdecydował się w pełni przejść na lakiery na bazie wody oraz ograniczyć niebezpieczne pierwiastki, takie jak kadm, które tworzyły zanieczyszczenia resztkowe.

W tym samym czasie Hyundai przedstawił ULEV (pojazd o ultra-niskiej emisji), który spełniał lub przekraczał najostrzejsze normy, dotyczące ograniczenia emisji. Opracowano również nieszkodliwy dla warstwy ozonowej gaz do klimatyzacji oraz substancję zapobiegającą zamarzaniu, wystarczającą na ponad 100 000 kilometrów.

W roku 2000 zadebiutował zasilany ogniwem paliwowym SUV Santa Fe i osiągnął sukces w codziennej eksploatacji na terenie Stanów Zjednoczonych. W roku 2004 wprowadzono drugą generację pojazdu o zasilaniu elektrycznym, w oparciu o platformę SUV - Tucson z licznymi usprawnieniami, w tym z systemem umożliwiającym rozruch w temperaturach ujemnych. Konkurując z zespołami z Daimler AG, GM, oraz Nissana, Tucson FCEV był jedynym pojazdem z ogniwem paliwowym, który uzyskał maksymalną ilość punktów podczas Challenge Bibendum w Szanghaju w 2007 roku. Challenge Bibendum, stworzone przez Michelin w 1998, roku jest konkursem promującym zrównoważony transport drogowy i uwzględniającym cztery parametry testów sprawnościowych: hałas, efektywność spalania, zanieczyszczenia i emisję dwutlenku węgla. 
Tucson FCEV jest w stanie osiągnąć maksymalną prędkość 150km/h i ma zasięg 350km w oparciu o zbiornik wodoru, pod ciśnieniem 350 bar. Sercem tego pojazdu, rodem z dwudziestego pierwszego wieku, jest zestaw ogniw paliwowych 80kW niezależnie opracowany i zaprojektowany przez Hyundaia.
W 2007 roku w wyścigu Panasonic World Solar Challenge w Australii, całkowicie nowy Hyundai i30 1.6 CRDi turbodiesel pobił całą gamę rywali hybrydowych i dieslowskich, uzyskując najwyższe wyniki pod względem oszczędności i emisji gazów cieplarnianych. i30 CRDi konkurował w klasie Greenfleet Technology i uzyskał parametry takie jak 3.2 litra paliwa na 100km oraz jedynie 97g dwutlenku węgla na przejechany kilometr, na trasie z Darwin do Adelajdy obejmującej ponad 3000km – lepsze niż nie tylko hybrydowa Toyota Prius, ale także diesle Audi i Peugeota, a nawet BioBike.

Już od lat 90-tych Hyundai zaczął intensywnie inwestować w niezależne projekty technologii, które mogłyby wyprzedzić wprowadzenie wszelkich, międzynarodowych przepisów, ograniczających zanieczyszczenia. Rezultaty takiego wczesnego skupienia specjalistów, sprzętu i zasobów można oglądać w postaci obecnej oferty silników, bez najmniejszego problemu spełniających standardy Euro 4, a nawet będących w stanie spełnić surowsze normy, które zostaną wprowadzone w przyszłości.

W 2004 roku Hyundai zaczął wdrażać program, mający na celu skoordynowanie międzynarodowych działań na rzecz ochrony środowiska oraz zwiększenie ich efektywności. Wewnętrzny komitet oraz wyspecjalizowane podgrupy dbają o to, aby proekologia była zasadą wiodącą na całym świecie.

Niewiele innych firm może pochwalić się takim poziomem zaangażowania w kwestie ekologii. Dla nas i-blue to kolejny, logiczny i praktyczny krok na drodze do dostarczania naszym klientom jak najbardziej sprawdzonych, niezawodnych, przystępnych cenowo i przyjaznych dla środowiska technologii, przez co wyrażamy nasze zobowiązania w stosunku do ich świata.


ostatnia zmiana: 2008-03-20
Komentarze
Polityka Prywatności