Temat bezpieczeństwa na drogach jest dużym, cywilizacyjnym wyzwaniem. Na świecie rocznie ginie 1,24 mln osób, dziennie średnio 3 400 osób. Unia Europejska jest mocno zdeterminowana i podejmuje szerokie działania, by ograniczyć liczbę ofiar wypadków drogowych. Sukcesem jest zmniejszenie liczby ofiar wypadków z 54 300 w 2001 roku, do 26 112 w 2015 roku. Mimo to szacuje się, że koszty finansowe związane z wypadkami śmiertelnymi i powstałymi w ich wyniku obrażeniami, wynoszą około 100 mld euro rocznie. Największym jednak problemem są ponoszone koszty społeczne.
Z punktu widzenia bezpieczeństwa ważne jest nie tylko to, jak jeździmy. Znacznie ma również to, jak odpoczywamy. Zaleca się, by każde dwie godziny jazdy przeplatać odpoczynkiem.
ITS to Intelligent Transport System. Wzrost zamożności i potrzeba mobilności powodują, że wciąż rośnie liczba samochodów. Wzrost ten jest szczególnie odczuwalny w miastach. Infrastruktura drogowa projektowana pod niższy poziom ruchu staje się niewydolna, rośnie również poziom zanieczyszczenia środowiska. W tej sytuacji przed samorządami stoi zadanie zapewnienia rozwiązania, które zapewni lepszą regulację i optymalizację ruchu samochodów, a w konsekwencji sprawny transport i czyste środowisko.
Kierowcy często poszukują rozwiązań, które zwiększą komfort użytkowania samochodu. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz możliwości, pozwalających na modyfikację samochodu. Jedną z możliwości, po którą sięgają kierowcy jest przyciemnianie szyb. Jeśli nie zostały zamontowane fabrycznie, można je przyciemnić w specjalistycznym zakładzie lub samodzielnie. Zabieg ten może podnieść komfort użytkowania samochodu pod warunkiem, że zostanie przeprowadzony z uwzględnieniem obowiązujących przepisów i norm.
W całym procesie obserwacji kluczowe są 3 elementy. Pierwszym jest obszar, który skanujemy wzrokiem. Powinien on być możliwie szeroki, w przypadku jazdy samochodem skoncentrowany, nie punktowo, ale centralnie przed nami na drodze, swoim zasięgiem powinien również obejmować otoczenie drogi. Jeśli będziemy skupieni wyłącznie na drodze nie obserwując otoczenia, możemy za późno zauważyć samochód włączający się do ruchu lub dziecko, które nieświadome zagrożenia będzie próbowało przejść na drugą stronę ulicy.
Gwarancją bezpieczeństwa na drogach jest przestrzeganie przepisów i jazda z wyobraźnią. Przepisy regulują zachowania kierowców, tak by poruszanie się po drodze było uniezależnione od niedomówień i wątpliwości. Nie wszyscy jednak stosują się do przepisów, popełniając wykroczenia drogowe i tym samym narażając się na konsekwencje w postaci mandatu karnego.
Polacy dobrze oceniają swoje umiejętności prowadzenia samochodu. Opublikowany w bieżącym roku „Europejski barometr odpowiedzialnej jazdy” przygotowany dla „Fondation Vinci Autoroutes pour une conduite responsable” pokazuje, że kierowcy wszystkich biorących w badaniu europejskich krajów oceniają swoje umiejętności na poziomie dobrym. Porównując te wyniki z liczbą ofiar na milion mieszkańców w krajach takich jak m.in. Szwecja (29), Niemcy (42) czy Holandia (28), również biorących udział w badaniu, samopoczucie polskich kierowców powinno być zdecydowanie gorsze.
Z roku na rok na naszych ulicach przybywa rowerzystów. Tylko w 2013 roku w Polsce sprzedano 1,28 mln rowerów, a tendencja jest rosnąca. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) szacowała w 2009 roku, że rower posiada co 4 Polak, co w sumie daje liczbę 9 mln rowerów.
Obecność klimatyzacji w samochodzie to nie tylko większy komfort kierowcy i pasażerów, ale również większe bezpieczeństwo podróżowania.