Główny Urząd Ceł postanowił przeprowadzić ankietę wśród celników na temat
łapówkarstwa. Jedno z pytań zadawanych przez komisję brzmiało:
"Ile czasu potrzebujesz aby za łapówki kupić BMW?"
Celnik na polsko- niemieckiej granicy odpowiada:
- Dwa, trzy miesiące.
Celnik na polsko-czeskiej granicy:
- No, z pół roku.
Celnik ze "ściany wschodniej" po dłuższym zastanowieniu:
- Dwa, trzy lata.
Komisja zadziwiona:
- Tak długo?
Celnik ze "ściany wschodniej":
- Chłopaki, nie przesadzajcie, BMW to w końcu duża firma...
Dresiarz za kółkiem:
Opis osobowości:
Zwykle osobowości brak, choć występują tutaj szczątkowe cechy takie jak: złośliwość, skłonność do brutalności i używek. Prawie nie występuje w wieku powyżej 35 lat, gdyż naturalna selekcja i przydrożne drzewa ograniczają znacząco populacje.

Główne wady i zagrożenia:

* zachowuje się jak król szosy, wynika to z poczucia wyższości wobec reszty (myślącej) świata,
* wyprzedza na trzeciego,
* zajeżdża drogę,
* omija korek i kolejkę do skrętu na każdy możliwy sposób,
* bardzo nadmierna szybkość,
* wszystkie inne zagrożenia wynikające z ograniczonej wyobraźni i niskiego IQ.

Ulubione samochody:
Zależnie od zasobności portfela, ale na pewno nie będzie to Wartburg kombi. Autko musi być szpanerskie, nawet jeśli jest tanie. Nawet maluch będzie miał przyciemniane szyby, spojler, płytę CD na lusterku (obowiązkowo!) i dużą naklejkę w obcym języku (treść nieistotna, najczęściej PIONEER) a jak starczy forsy to i neonówki pod podwoziem…Wewnątrz sprzęt grający musi być najlepszy (czytaj: z największą liczbą
migających lampek) i głośniki skierowane na zewnątrz, żeby wszyscy wiedzieli, że jedzie nie byle kto. Bardziej zamożni Młodociani używają
samochodów lepszych marek dochodząc nawet do BMW. Jest też pewna zasada: -im lepszy samochód tym mniej ozdobników - po prostu nie są już wtedy konieczne do nęcenia panienek.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Młodzi kierowcy roztargnieni na drodze

60 proc. młodych kierowców widziało rówieśników piszących SMS-y, telefonujących, a nawet przeglądających Internet za kierownicą.

Wiele czynników rozprasza uwagę młodych kierowców – to wniosek płynący z badania przeprowadzonego przez Goodyeara. Wyniki świadczą o tym, że młodzi telefonują, piszą SMS-y i przeglądają Internet nawet za kierownicą: 45 proc. przyznaje się do rozmawiania przez z telefon, a aż 68 proc. widziało znajomych rozmawiających przez komórkę podczas prowadzenia samochodu.

Celem badania, które analizowało zachowania 6400 młodych kierowców poniżej 25. roku życia na 16 rynkach (w 15 krajach europejskich oraz w Republice Południowej Afryki), było poznanie sposobu myślenia młodych kierowców i zdobycie informacji na temat ich zachowań na drodze.

„Młodzi kierowcy są dziś narażeni na zbyt wiele czynników rozpraszających uwagę. Badanie przeprowadzone przez Goodyeara posłużyło zbadaniu, w jaki sposób nowoczesne gadżety wpływają na bezpieczeństwo kierowców” – powiedział Jens Völmicke, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Goodyear w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Ręce na kierownicy, telefon przed oczami

Wbrew popularnemu poglądowi, mózg nie jest w stanie wykonywać wielu zadań jednocześnie, lecz tylko sekwencyjnie, przerzucając szybko uwagę z jednego na drugie. Płat czołowy mózgu, który odpowiada za uwagę i koncentrację może łatwo ulec przeciążeniu, gdy kierowca wykonuje wiele czynności jednocześnie, narażając
na niebezpieczeństwo siebie i innych użytkowników drogi.

Młodzi kierowcy są dziś narażeni wiele czynników konkurujących o ich uwagę gdy wsiadają do samochodu. Mimo że w większości krajów jest to nielegalne, 44 proc. respondentów rozmawia przez telefon nie używając zestawu głośnomówiącego ani słuchawki. Najmniej zdyscyplinowani są pod tym względem Szwedzi i Rosjanie (70 proc.), a następnie mieszkańcy RPA (61 proc.) i Turcy (60 proc.). W Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Holandii odpowiednio 15 proc., 26 proc i 27 proc. używa telefonu w samochodzie niezgodnie z przepisami, co wydaje się świadczyć o tym, że surowsze egzekwowanie prawa może być skuteczne.

Bardziej niebezpieczne od rozmów podczas jazdy są wiadomości tekstowe: 41 proc. młodych kierowców przyznaje się do wysyłania SMS-ów, e-maili lub używania komunikatorów podczas prowadzenia samochodu. Najczęściej są to kierowcy z RPA, Turcji i Szwecji (odpowiednio 65 proc., 56 proc. i 55 proc.), a najrzadziej z Hiszpanii, Niemiec i Wielkiej Brytanii (odpowiednio 31 proc., 29 proc. i 14 proc.).

Według ekspertów, rozproszenie uwagi spowodowane wykonywaniem innych czynności podczas jazdy powoduje zjawisko przypominające ślepotę – rozmawiając przez telefon patrzymy na obiekty, ale ich nie widzimy. Wiedzę o zagrożeniach  związanych z rozproszeniem uwagi Goodyear planuje wykorzystać we współpracy
z Europejskim Stowarzyszeniem Szkół Jazdy (EFA), aby dostarczać młodym ludziom więcej szkoleń z zakresu bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy.

„Świat Internetu oferuje młodym kierowcom zdecydowanie zbyt wiele czynników dekoncentrujących uwagę, co w znacznym stopniu osłabia zdolność skupienia uwagi za kierownicą. Prowadzenie wymaga stuprocentowej koncentracji i uwagi. Młodzi ludzie powinni odłożyć telefony i inne gadżety, jeżeli chcą jechać bezpiecznie
i odpowiedzialnie” – powiedział Gerhard von Bressensdorf, prezes Europejskiego Stowarzyszeni Szkół Jazdy. 

Nie tylko cyfrowe

Choć nowe technologie bez wątpienia są przyczyną dekoncentracji, uwagę młodych kierowców za kierownicą przyciągają również bardziej tradycyjne czynności. 58 proc. z nich pije, a 45 proc. je za kierownicą. Niektórzy nawet za kierownicą zachowują się jak w… łazience – 14 proc młodych kierowców przyznaje się do nakładania makijażu, układania włosów lub golenia w czasie jazdy.

Młodzi częściej dostrzegają zachowania rówieśników, niż własne

Niepokojący wydaje się fakt, że kierowcy poniżej 25. roku życia częściej dostrzegają niebezpieczne zachowania znajomych i rówieśników, niż własne.

68 proc. widziało znajomych rozmawiających przez telefon trzymany w ręku, a 62 proc. – piszących SMS-y, e-maile lub przeglądających Internet. Najczęściej takie zachowania dostrzegają u rówieśników respondenci z Rosji i RPA (83 proc. i 82 proc.),  a najrzadziej z Wielkiej Brytanii (37 proc.). Respondenci z Turcji często używają smartfonów do wysyłania wiadomości tekstowych, e-maili i przeglądania Internetu – 78 proc. respondentów twierdzi, że widziało takie zachowania u swoich znajomych. Młodzi kierowcy z Turcji również najczęściej nakładają makijaż, układają włosy i golą się podczas jazdy (57 proc.), a najrzadziej robią to ściśle przestrzegający prawa Brytyjczycy (zaledwie 20 proc.). Jedna czwarta młodych kierowców widziała również znajomych czytających gazetę podczas jazdy, a 24 proc. była świadkiem przebierania się kierowcy.

Naukowcy badający próby wykonywania wielu czynności jednocześnie za kierownicą zauważają, iż tacy kierowcy nabierają fałszywego poczucia pewności siebie i przekonania, że są w stanie wykonywać inne czynności podczas jazdy. Problemy pojawiają się, gdy wydarzy się coś nieoczekiwanego, co wymaga zahamowania
lub zmiany pasa w ułamku sekundy. Wtedy okazuje się, że ich zdolność do prawidłowej oceny sytuacji jest ograniczona.


Badanie przeprowadziła agencja IPSOS na zlecenie Goodyeara (Region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki). Cel badania to analiza poziomu wiedzy młodych i początkujących kierowców na temat bezpieczeństwa drogowego, a także ich przekonań oraz praktyk
za kierownicą.

źródło: Goodyear


opublikowano: 2012-11-29
ostatnia zmiana: 2022-03-23
Komentarze
Polityka Prywatności