Polskie drogi
- Co musi się zmienić, żeby polskie drogi spełniały wymogi europejskie?
- Wymogi europejskie.
Żółtodziób za kółkiem
Opis osobowości:
Jest to osobnik zaraz po kursie prawa jazdy więc może to być każdy rodzaj osobowości. Zwykle po przejechaniu pierwszego tysiąca kilometrów zamienia się w normalnego kierowcę lub przechodzi do innej kategorii z mojej listy.

Główne wady i zagrożenia:

* zbyt mała prędkość,
* nieprzemyślane manewry,
* jazda bez świateł,
* kłopoty z manewrowaniem po zatłoczonym skrzyżowaniu.


Ulubione samochody:
Nie ma reguły. Najczęściej taki, jaki rodzice przeznaczają na straty.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Agresja za kółkiem domeną kobiet

Agresja za kółkiem domeną kobiet
Strona www: www.swps.pl/

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez SWPS w Warszawie to kobiety, a nie mężczyźni częściej używają agresywnych wyrażeń względem innych kierowców. Osoby, które posiadają cechy kobiece oraz wysoki poziom neurotyzmu lub ekstrawagancji wykazują największy poziom agresji drogowej.

Badanie zostało przeprowadzone przez absolwentkę psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej Karolinę Konieczną. Badaniu zostało poddanych 200 kierowców w wieku 18-68 lat, z których ponad 80% prawie codziennie używa auta.

Wyniki wskazały, że to kobiety częściej używają agresywnych wyrażeń. – Na ich werbalną agresję składa się głównie głośne obrzucanie przezwiskami, przezywanie pod nosem, głośne przeklinanie, a także krzyczenie na pozostałych kierowców – tłumaczy autorka badania.

Wyniki pokazują również, że bez względu na płeć, agresywne wyrażenia są częściej używane wśród osób z wysokim poziomem cech kobiecych, czyli u kobiecych kobiet i kobiecych mężczyzn, posiadających więcej cech stereotypowo przypisanych do kobiet jak np. wrażliwość, łagodność, kokieteria itp. Najwyższy stopień agresji zaobserwowano również u osób posiadających cechy zarówno kobiece, jak i męskie, czyli androgynicznych.

Najmniejsze nasilenie zachowań agresywnych na drodze zaobserwowano u osób otwartych na nowe doświadczenia życiowe oraz u osób ugodowych, czyli wyrażających się zaufaniem do innych, skromnych, prostolinijnych i skłonnych do ustępstw.


Photo: public domain, Wikimedia Commons


opublikowano: 2013-04-04
ostatnia zmiana: 2022-03-23
Komentarze
Polityka Prywatności