Siedmioletni chłopczyk spaceruje sobie chodnikiem w drodze do szkoły.
Podjeżdża samochód. Kierowca odsuwa szybkę i mówi:
Wsiadaj do środka to dam Ci 10 złotych i lizaka!
Chłopczyk nie reaguje i przyspiesza kroku. Samochód powoli toczy się za nim. Znowu się zatrzymuje przy krawężniku...
- No wsiadaj! Dam Ci 20 złotych, lizaka i chipsy!
Chłopczyk ponownie kręci głową i przyspiesza kroku...
Samochód nadal powoli jedzie za nim. Znowu się zatrzymuje...
- No nie bądź taki ... wsiadaj! Moja ostatnia oferta - 50 złotych, chipsy, cola i pudełko chupa-chups!
- Oj odczep się Tato! Kupiłeś Siene to musisz z tym żyć...
Dwóch facetów po długiej nocy spędzonej w barze nad ranem wsiada do samochodu. Po kilku minutach w okno pasażera stuka stary mężczyzna.
- Zobacz, w oknie jest duch! - krzyczy pasażer.
Kierowca dodaje gazu, ale twarz nie znika. Przerażony pasażer otwiera okno i pyta:
- Czego chcesz?
- Macie może papierosy? - pyta stary mężczyzna.
Pasażer rzuca przez okno paczkę i krzyczy do kierowcy zamykając ze strachem okno:
- Przyspiesz!
Kilka minut później uspokojeni zaczynają śmiać się i żartować z poprzedniego strachu. Nagle w oknie znów pojawia się ta sama twarz.
- To znowu on! - krzyczy pasażer. Otwiera okno i drżąc ze strachu pyta:
- Tak?
- Macie ognia? - dopytuje się stary mężczyzna.
Pasażer wyrzuca zapalniczkę przez okno i krzyczy:
- Przyspiesz jeszcze!
Kierowca wciska gaz do podłogi, straszliwa twarz znika z okna. Pasażer z kierowcą powoli dochodzą do siebie po spotkaniu z duchem, kiedy w oknie znowu pojawia się postać tego samego starego mężczyzny. Przerażony pasażer otwiera okno i pyta:
- Co znowu?
- Może pomóc wam wyjechać z tego błota?

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Prowadzenie samochodu przez osoby starsze - porady

Możliwość swobodnego poruszania jest fundamentem wolności i niezależności. Od najmłodszych lat szukamy rozwiązań, które zwiększają naszą mobilność. Na początku uczymy się poruszania i korzystania z dostępnych środków lokomocji, a z wiekiem nabieramy pewności, wprawy i cieszymy się niezakłóconym podróżowaniem.

„Nie ma ograniczeń wiekowych do korzystania z dróg, trzeba tylko pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Organizm ludzki poddaje się działaniu czasu. Problemy zdrowotne, które pojawiają się wraz z wiekiem, mogą mieć przełożenie na bezpieczeństwo na drodze” - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

Według raportu przygotowanego przez Komendę Główną Policji (Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego), osoby w wieku 60+ spowodowały w 2012 roku łącznie 3 548 wypadków, podczas gdy kierowcy w wieku 25 - 39 lat aż 9 785 wypadków.

U osób starszych mogą występować:
  • Słabsze widzenie – jeśli wzrok nie działa sprawnie, może się zdarzyć, że kierowca nie zauważy ważnych sygnałów na drodze. Z wiekiem oczy są dużo bardziej wrażliwe na oślepienie, a kolory, które widzimy, tracą swój blask. Szczególnym zagrożeniem jest pogorszenie widzenia koloru czerwonego. Osoba po 60 roku życia potrzebuje dwa razy więcej czasu na dostrzeżenie czerwonego światła w hamującym samochodzie, niż młody kierowca.
  • Spadek zdolności motorycznych - mięśnie z wiekiem tracą swoją elastyczność i wolniej reagują.
  • Spadek funkcji poznawczych - dobra obserwacja, skuteczne lokalizowanie zagrożeń, analizowanie i reagowanie to funkcje umysłu. W naturalnym procesie starzenia się działanie mózgu może ulec pogorszeniu. Jeśli ten proces poznawczy będzie przechodził wolniej lub nieprawidłowo, ryzyko udziału w wypadku będzie rosło.
  • Z wiekiem rozwijają się też różne stany chorobowe, rośnie ryzyko udaru czy zawału serca.
Co zrobić, by nie rezygnować z aktywności za kierownicą? Oto nasze rady:
1. Dbajmy o zdrowie. Na nasze samopoczucie i sprawność wpływ ma wiele rzeczy, zaczynając od prawidłowego żywienia, przez opiekę medyczną po zdrowy styl życia.
2. Regularnie sprawdzajmy wzrok. Stosujmy się do zaleceń lekarza w zakresie korekty wzroku. Jeśli podczas jazdy w nocy czujemy się niekomfortowo, starajmy się jej unikać.
3. Przestrzegajmy zasad bezpieczeństwa i przepisów ruchu drogowego. Zawsze zapinajmy pasy, zwracajmy uwagę na prawidłowe przygotowanie się i sygnalizowanie manewrów, zainstalujmy wewnątrz samochodu dodatkowe lusterko, które pomoże wyeliminować tzw. martwy punkt.
4. Bądźmy skoncentrowani i przewidujący.
5. Bądźmy uśmiechnięci. Za kierownicą nie ma miejsca na nerwy i agresję.

Pamiętajmy, aby będąc uczestnikiem ruchu drogowego dbać nie tylko o siebie, ale też o innych. Bądźmy wyrozumiali dla starszych kierowców, bo przyjdzie taki czas że sami też nimi będziemy.

opublikowano: 2014-08-18
ostatnia zmiana: 2022-03-23
Komentarze
Ostatnie:
13.07.2018 16:06
Dodał(a): ~bezpłatne szkolenia
Chcesz się bezpłatnie nauczyć języka angielskiego? Zgłoś się na kurs języka angielskiego w Warszawie finansowany z Unii Europejskiej: https://www.szkolimyzadarmo.pl/projekt/102
20.08.2014 13:06
Dodał(a): ~Monika K.
Ważny temat! Każdy z nas chciałby być w pełni sprawny przez 100 lat i dłużej, ale… No właśnie, ale jest granica, poza którą starsi ludzie stwarzają już zagrożenie. Ale jak na nich wpłynąć?! U mojego ojca wraz z pierwszymi oznakami demencji pojawiła się agresja i niesłychana nerwowość, a jeździć chce. Przetłumaczyć mu się nie da! Miał już 2 stłuczki, mama boi się z nim jeździć. Prosiłam policjanta, żeby z nim porozmawiał, ale ten mówi mi od razu o ubezwłasnowoleniniu. Ale ja nie chcę go ubezwłasnowolnić, tylko żeby już nie siadał za kółko, a to ubezwłasnowolnienie jak czytam „może nastąpić tylko z powodu: choroby psychicznej, niedorozwoju umysłowego albo innego rodzaju zaburzeń psychicznych”, cyt. http://www.eporady24.pl/ubezwlasnowolnienie_czlonka_rodziny_i_obowiazki_opiekuna_prawnego,pytania,3,20,2486.html To mi się wydaje o wiele za wcześnie. Może Państwo poruszą ten temat, bo wielu ma z tym problem.
Polityka Prywatności