Drogowiec chciał być dżentelmenem i zaprosił żonę do walca.
Dlaczego trabant nie rusza na zielonym świetle?
1. Zatrzymał go pęd powietrza wiatraka chłodnicy samochodu stojącego za nim.
2. Najechał na gumę do żucia.

Studencka Marka

odpowiedz na wszystkie pytania



W ciągu ostatnich 30 dni zagłosowano (przeliczam) razy w naszych ankietach

Wyjazd za granicę

Przygotowania do wyjazdu za granicę trwają niekiedy cały rok, a czasem decyzja o kierunku wyprawy podejmowana jest spontanicznie i w ostatniej chwili. Przed każdą zagraniczną podróżą musimy jednak odrobić pracę domową, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek.

O czym należy pamiętać?

Dokumenty

Pamiętajmy, żeby zabrać ze sobą dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem technicznym oraz dokument potwierdzający zawarcie ubezpieczenia OC. Podróżując z dzieckiem nie zapomnijmy o jego dokumencie tożsamości.

Do części krajów bez takiego dokumentu nie wjedziemy, a w krajach unijnych w przypadku kontroli może to się dla nas skończyć wizytą na komisariacie Policji w celu potwierdzenia naszych praw do dziecka oraz mandatem karnym.

„Do Rosji i na Białoruś musimy zaopatrzyć się w wizę, a na Ukrainę powinniśmy mieć specjalne ubezpieczenie obowiązujące na terenie tych krajów. Jeśli na Białoruś wybieramy się samochodem użyczonym, powinniśmy mieć ze sobą sporządzoną notarialnie umowę użyczenia. W innym przypadku samochód może zostać nam skonfiskowany” - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

Wyposażenie

W większości krajów standardowo na wyposażeniu samochodu powinna się znajdować gaśnica, trójkąt ostrzegawczy, apteczka. Dodatkowo musimy pamiętać, by jadąc do Rosji mieć komplet zapasowych żarówek, a czeska Policja może sprawdzić czy posiadamy komplet zapasowych bezpieczników. W Niemczech oprócz apteczki wymagane są gumowe rękawiczki.

Prędkość

U naszych sąsiadów nałożone limity prędkości zbieżne są z tymi, które obowiązują w Polsce. W terenie zabudowanym 50 km/h, poza - 90 km/h. Prędkość autostradowa jest niższa, bo w większości przypadków wynosi 130 km/h.

Pamiętajmy, że w Niemczech pomimo tego, iż na wielu odcinkach autostrad limitów prędkości nie ma, to w przypadku zdarzenia drogowego, fakt poruszenia się z prędkością wyższą niż zalecana, tj. 130 km/h, będzie działał na naszą niekorzyść.

Pasy i światła

U większości naszych sąsiadów jazda w zapiętych pasach to standard, wyłamują się tylko kraje zza wschodniej granicy - Ukraina i Białoruś, które nakładają obowiązek zapinania pasów tylko na osoby siedzące z przodu. Jazda z włączonymi światłami mijania lub światłami do jazdy dziennej w różnych krajach jest różnie regulowana.

W Rosji światła obowiązkowo włączamy na obszarze niezabudowanym, na Białorusi podczas pogorszonej widoczności lub holowania, podobnie jest na Ukrainie. U naszych zachodnich sąsiadów nie ma obowiązku jazdy na światłach, ale używanie ich jest zalecane. Obowiązkowo musimy je włączyć podczas podróży przez Czechy, Litwę i Słowację.

Alkohol

Większość naszych sąsiadów ustaliło poziom dopuszczalnej ilości alkoholu we krwi na 0 promili. Tylko w Niemczech i na Litwie te wartości są wyższe – odpowiednio 0,5 i 0,4 promila.

Kraje, przez które przyjdzie nam podróżować, mogą nas zaskoczyć obowiązującymi przepisami. W Rosji na przykład zabronione jest używanie w miastach sygnałów dźwiękowych oraz poruszanie się brudnym samochodem. W Niemczech pamiętajmy, że nie wolno mijać autobusu szkolnego, który sygnalizuje postój specjalnym światłem.

Pamiętajmy, że każdy gospodarz ustala zasady, które są dla niego ważne. Naszym obowiązkiem, jako gościa, jest przestrzeganie ich. Dzięki temu podróż będzie przebiegała bez komplikacji i będziemy mogli skoncentrować się na tym, co najważniejsze – na wypoczynku.

data ostatniej modyfikacji: 2014-08-18 10:30:11
Komentarze
Polityka Prywatności