Gęsta mgła będzie nam teraz towarzyszyć przez większość dni, szczególnie rano i wieczorem. Jazda samochodem w takich warunkach wymaga dużych umiejętności i doświadczenia. Feu Vert, firma specjalizująca się w naprawach samochodów, przygotowała kilka porad jak radzić sobie na drodze kiedy otacza nas mgła.
Światła przeciwmgłowe przednie i tylne
Podczas mgły używamy świateł przeciwmgłowych, które umieszczone są blisko powierzchni jezdni. Emitowane przez nie światło nie oślepia kierowcy oraz innych uczestników ruchu. Przednie światła przeciwmgłowe nie są obowiązkowe, ale warto ich używać, ponieważ same światła mijania nie będą w stanie wystarczająco doświetlić drogi, a światła długie w takich warunkach nie będą spełniać swojej roli. Obowiązkowe jest za to tylne światło, które świeci na czerwono. Z tyłu możemy mieć jedno lub dwa światła - jeśli decydujemy się na dwa, pamiętajmy, by były one umieszczone na jednym poziomie.
Prędkość i zachowanie odległości gwarancją bezpieczeństwa
"Kiedy na drodze mamy do czynienia z gęstą mgłą ważne jest, by jechać wolno i zachowywać większe odstępy między pojazdami. Daje nam to większe szanse na reakcję w sytuacjach zagrażających naszemu bezpieczeństwu. Kierowcy powinni też trzymać się prawego pasa, a gdy mgła jest na tyle gęsta, że całkowicie blokuje widoczność zjechać na pobocze nie zapominając przy tym o włączeniu świateł awaryjnych" - mówi Andrzej Świątkowski, dyrektor Auto Centrum w Jankach.
Warto pamiętać o 5 zasadach bezpiecznej jazdy we mgle:
1. Nie używaj długich świateł - są one pomocne w nocy, ale kiedy na zewnątrz jest mgła światło będzie się od niej odbijać pogarszając i tak słabą widoczność.
2. Zdejmij nogę z gazu - nadmierna prędkość nie spowoduje, że szybciej wyjedziesz z zamglonego obszaru. Pamiętaj, że Twoja widoczność jest ograniczona i nie widzisz dokładnie jak poruszają się pojazdy dookoła Ciebie.
3. Jeśli warunki są zbyt trudne, zatrzymaj się - gdy widoczność jest bardzo zła dobrą decyzją może okazać się zjazd na pobocze. Zatrzymajmy się jednak tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu - najlepiej w zatoczce lub na stacji benzynowej.
4. Nie jedź zaraz za pojazdem przed Tobą - staraj się zachowywać taką odległość by w razie nieplanowanych wypadków mieć czas na zareagowanie. Pamiętaj też o odpowiednim oświetleniu swojego samochodu, aby inni kierowcy Cię widzieli.
5. Nie jedź na pamięć - nawet jeśli codziennie pokonujesz tę samą drogę i jesteś pewny, że znasz ją na pamięć, zachowaj szczególną ostrożność. Nie wszyscy kierowcy znają tę trasę tak dobrze, jak Ty. Aby maksymalnie skupić się na jeździe i słyszeć, co dzieje się dookoła wyłącz muzykę.