Sprzedając 5,24 miliona samochodów koncern Volkswagen osiągnął rekord sprzedaży. Koncern Volkswagen osiągnął w 2005 roku rekord sprzedaży. Na całym świecie nabywców znalazło 5,24 miliona samochodów. Oznacza to wzrost o 3.2 procent w stosunku do roku poprzedniego. „Ten sukces zawdzięczamy naszej ofensywie modeli” – powiedział Prezes Zarządu Volkswagen AG, dr Bernd Pischetsrieder w sobotę w Detroit. „Pięć naszych marek uzyskało najlepsze w historii wyniki sprzedaży.”
Szczególnie zauważalna jest wiodąca pozycja na rynku w Europie Zachodniej. W ubiegłym roku przekazano klientom 2,94 miliona samochodów (+ 6,7 procent). W Niemczech koncern przekroczył granicę miliona sprzedanych pojazdów: nabywcy odebrali 1,03 miliona samochodów, czyli o 8,2 procent więcej, niż rok wcześniej.
Równie pozytywne tendencje zanotowano w regionie Ameryki Południowej / Południowej Afryki. Sprzedano tam 596.000 aut (wzrost o 11,7 procent). W USA, gdzie sprzedanych zostało 312.000 samochodów (-7.6 procent), nie udało się osiągnąć wartości sprzed roku. w Chinach*, mimo spadku do 572.000 (-11,7 procent), obroniona została wiodąca pozycja na rynku samochodów osobowych.
Volkswagen Pkw dostarczył klientom na całym świecie 3.09 miliona aut marki VW, co oznacza wzrost o 0,8 procent. W Europie Zachodniej Volkswagen Pkw po czterech latach znalazł się ponownie na wiodącej pozycji na rynku. Sprzedano tam 1.44 miliona samochodów, czyli o 6 procent więcej, niż w roku ubiegłym. Na rodzimym rynku wzrost wyniósł 5,6 procent (532.000 pojazdów). W Ameryce Południowej / Południowej Afryce do rąk klientów trafiło o 13 procent więcej aut, czyli 497.000. W USA sprzedaż zmniejszyła się o 12.4 procent do 224.000 sztuk. W Chinach* sprzedaż również spadła (o 12.3 procenta) do 511.000 samochodów, mimo to Volkswagen Pkw utrzymał nadal wiodącą pozycję na chińskim rynku samochodów osobowych.
Marka Skoda z 492 tysiącami sprzedanych pojazdów uzyskała najlepszy wynik w swojej historii. Oznacza to wzrost o 9 procent w stosunku do roku 2004. W rodzimym regionie Europy Centralnej i Wschodniej, w trudnych warunkach rynkowych, udało się Skodzie osiągnąć wzrost sprzedaży o 1,3 procenta do 186.000 sztuk. Największy wzrost marka ta zanotowała w Europie Zachodniej - plus 14.8 procent (276.000 aut).
W przypadku marki Bentley ilość samochodów przekazanych klientom zwiększyła się o 31,2 procent i wyniosła 8627 sztuk. Jest to rekord sprzedaży tych brytyjskich samochodów klasy wyższej. Największy wzrost Bentley zanotował w USA: plus 51,4 procent (3752 sprzedane pojazdy).
Audi uzyskało w 2005 roku rekordowy wynik. Na całym świecie sprzedanych zostało 829.000 pojazdów (+ 6,4 procent). Szczególny sukces Audi odniosło w Europie Zachodniej. Ilość samochodów odebranych przez nabywców wzrosła tam o 7 procent do 599 tysięcy. W Niemczech wielkość sprzedaży wzrosła o 5.1 procent do 247.000 sztuk. Także w USA Audi odnotowało wyraźny wzrost sprzedaży o 6.6 procent (83.000 sprzedanych samochodów). W Chinach* sprzedaż spadła o 8 procent do 59.000 sztuk.
Seat sprzedał 422.000 samochodów. Na rodzimym rynku w Hiszpanii odnotował wzrost o 0.6 procent do 152.000 aut.
Włoska marka samochodów sportowych Lamborghini sprzedała na całym świecie 1607 samochodów, co odpowiada wzrostowi o 0,9 procent i jest nowym rekordem sprzedaży.
Marka Volkswagen Nutzfahrzeuge odnotowała największy wzrost, wynoszący 20,1 procent. Ilość pojazdów dostarczonych klientom wyniosła 401 tysięcy. Na rynku niemieckim sprzedano 113.000 pojazdów (+ 33%), w Europie Zachodniej 250.000 samochodów, czyli o 23 procent więcej niż rok wcześniej.
* Wielkość sprzedaży w Chinach w roku 2004 dotyczy samochodów przekazanych do handlu. Od 2005 roku rejestrowane są tam samochody dostarczone nabywcom.